CPA Marketing Nedir?

CPA Marketing Nedir?

CPA (Cost Per Action Markenting) Pazarlama, eylem başına maliyet pazarlaması anlamına gelir. CPA, genellikle bağlı kuruluş pazarlamasında ve çevrimiçi reklamcılıkta kullanılan bir fiyatlandırma modelidir ve işlem başına maliyet anlamına gelir. Yayıncı, bir reklamvereni tanıtır ve genellikle bir satın alma olan internet kullanıcısı tarafından yapılan belirli bir “eylem” sonrasında ödeme alır. Reklamverenin ve yayıncının aynı amaç doğrultusunda hareket edecekleri için el ele çalışmasına olanak tanır. 

CPA İşleyişi

👉 Bir yayıncının çevrimiçi içeriği ve bir izleyici kitlesi vardır. Pek çok farklı içerik türü olabilir: Karşılaştırma siteleri, bloglar, içerik web siteleri, sosyal pazarlamacılar…

👉 Yayıncı, reklamverenin ürünlerini farklı pazarlama araçları aracılığıyla tanıtacaktır: Afişler, sosyal medya gönderileri, reklam, pazar yeri, haber bültenleri vb. ile. 

👉 Yayıncının izleyicilerinin bir kısmı marka veya ürünlerle ilgilenecek ve afişlere / linklere tıklayacaktır. Bir çerez tarafından izlenecekler ve bu tıklamadan sonraki tüm işlemleri izlenecektir.

👉 Bu satış (veya başka bir eylem) karşılığında yayıncılar bir komisyon alacaktır. Genellikle bu satışın bir yüzdesidir, ancak bazen işlem başına sabit bir fiyat da olabilir (yani bir haber bültenine abonelik başına 5 TL gibi).

CPA Avantajları

CPA fiyatlandırma modelinin yayıncılar ve bağlı kuruluşlar için birçok avantajı vardır. Bu, reklamverenler ve yayıncılar arasında güçlü bir işbirliği sağlamak için en iyi modeldir, yayıncıların markaya bağlı hissetmelerini ve satış sürecine dahil olmalarını sağlar ve bağlı kuruluşların yatırım getirileri üzerinde mükemmel kontrole sahip olmalarını sağlar.

CPA ile, yayıncılara yalnızca belirli bir işlem (satış, iletişim formunun doldurulması vs.) yapıldığında komisyon ödeyeceklerdir. Maliyetleri üzerinde tam kontrole sahip olmalarına ve yalnızca hedeflerine ulaşıldığında ödeme yapmalarına olanak tanır.

Bir e-ticaret web sitesiyseniz, bir satış yapıldığında yayıncılara komisyon ödemek, yatırım getiriniz üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlar. Bu nedenle bağlı kuruluş pazarlaması, sahip olabileceğiniz en istikrarlı pazarlama kanalı haline gelir.

CPA (Cost Per Action) Pazarlamada Kâr Elde Etmek

CPA pazarlamada; yayıncı, reklamverenlerin ürünlerini tanıtır ve karşılığında bir komisyon kazanır. Bu komisyon, CPA (işlem başına maliyet) olarak adlandırılır ve satış değerinin bir yüzdesi olarak tanımlanır. Örneğin %5 CPA oranı demek, satış miktarının %5’ini alacağınız anlamına gelir.

CPA Pazarlama performansa dayalıdır, bu yüzden ona zaman ve emek verirseniz ve biraz sıkı çalışırsanız, çaba sonunda karşılığını alacaktır. İşin iyi tarafı, başlangıçta yalnızca bir kez çok çalışmanız gerekiyor ve oradan itibaren ciddi para kazanmak oldukça kolaydır. Zira sizi sosyal medyada takip eden veya web sitenizi düzenli olarak ziyaret eden kişiler muhtemelen size zaten güveniyordur.

Teorik olarak CPA pazarlama işinizin en verimli biçimde gerçekleştirilmesi için, size en uygun işi ve uygun bir teklif bulana kadar araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir