Google’da Sesli Aramalar ve Geleceği

Google'da Sesli Aramalar ve Geleceği

Dijital dünyada, önemli yenilikler hepimizin interneti kullanma şeklimizi değiştiriyor. Sesli arama teknolojisi son yıllarda ilerledikçe, çoğumuzun çevrimiçi arama yapma şekli değişiyor. Popülerliğindeki hızlı artıştan yararlanmak için SEO uzmanları, sesli arama istatistiklerinde ortaya çıkan eğilimleri bilmelidir. Bu yazı bu çerçevede genel eğilimleri özetlemektedir.

Google tarafından 2011’de tanıtılan sesli arama özelliği, konuşma tanıma teknolojisindeki gelişmelerle beraber önemli hale gelerek sesli aramayı arama pazarlamacılığının ön saflarına taşıdı.

Alexa ve Siri

Mevcut istatistikler, yetişkinlerin %41’inin günde en az bir kez sesli aramayı kullandığını göstermektedir. 

Akıllı hoparlörler, dünyanın dört bir yanındaki evlerde daha yaygın hale geliyor. Alexa ve Siri gibi ilk ürünler başlangıçta sadece yeni ve eğlenceliydi; Alexa’ya saçma sorular sormak sadece “onun” nasıl yanıt vereceğini görmek için eğlenceliydi. Ancak ses teknolojileri büyük ölçüde gelişti. 

Rank Brain

Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimindeki gelişmeler, akıllı cihazlarımızla nasıl etkileşim kurduğumuz ve internette arama yapma şeklimiz üzerinde büyük bir etki yarattı. Google’ın RankBrain’i , sonuçları öğrenmek ve daha iyi tahmin etmek için kelimeleri ve kelime öbeklerini tanımak üzere tasarlanmış başlıca bir örnektir. RankBrain, daha önce hiç duymadığı bir cümle ile karşılaştığında, arama yapan kişinin anlamı ve niyetine ilişkin en iyi “tahminini” yapar ve ardından uygun eşleşen yanıtları verir. Bu “düşünme” yeteneği, RankBrain gibi yapay zekayı beklenmedik arama sorgularını ele alma konusunda daha etkili hale getirir.

Telefonlarda Sesli Arama

Akıllı hoparlörler sesli aramanın benimsenmesini sağlayan tek cihaz değil. Google’ın mobil cihazlarda sesli araması artık 100’den fazla dilde mevcuttur. 2016 yılına kadar Google, uygulamalarında ve Android cihazlarında yapılan aramaların %20’sinin sesli arama kullanılarak gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yerel İşletmeler

Geçtiğimiz yıl içinde, tüketicilerin %58’i yerel işletmeleri sesli aramayı kullanarak buldu. Ve sadece sesli arama kullanıcılarının sayısı artmakla kalmıyor, aynı zamanda sesli aramaların hacmi de artmaya devam ediyor, çünkü bu kullanıcıların %46’sı her aradığında yerel bir işletmeyi bulmak için tekrar tekrar sesli aramayı kullanmaktadır. 

Kusursuz ses teknolojisine yönelik küresel değişim ve arayışlar, pazarlamacıların sesli aramayı optimize etmek için SEO stratejilerini düzenli olarak gözden geçirmesi gerekeceği anlamına geliyor.  Google’ın sunduğu ses tanıma oranı halihazırda %95 doğruluğa sahip ve Google, sesli aramadan yararlanmak için ses tanımanın mükemmelliği üzerinde çalışan tek teknoloji şirketi de değildir.

Sesli Arama SEO’su

Sesli Aramalar İçin SEO

Sesli Aramalar İçin SEO

Sitenizde sesli aramalardan hit almak için yapmanız gereken optimizasyon çalışmalarının bazıları şunlardır:

Belirli sorulara doğrudan cevaplarla doğal dili kullanmak kilit bir SEO tekniğidir.

Şema işaretlemesi (yapısal veri) ve zengin snippetler sorguları ve yanıtları arama motorları tarafından daha iyi anlaşılan bir bağlamda tutmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca sitenizde yinelenen sayfaları, eski iletişim bilgilerini ve eski çalışma saatlerini ortadan kaldırarak içeriğinizin optimize edildiğinden ve güncel olduğundan emin olmanız gerekir. 

Google Benim İşletmem

Sesli arama genellikle yerel aramalar yapmak için kullanıldığından, satıcıların Google işletme sıralamalarında e-Ticaret mağazalarını güncel işletim bilgileriyle doğru sırada tutmaları önemlidir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir