Niş Ürün Nasıl Bulunur?

Niş Ürün Nasıl Bulunur?

Niş ürün, bir pazarın belirli bir bölümündeki özel bir ürünü ifade eder. E-Ticarette niş kategori, sattığınız ürün türlerini yani özel alanı tanımlar. Örneğin, herhangi bir şeyi ve her şeyi satmak yerine, çok spesifik bir ürün türünü çok dar bir bir kitleye veya spesifik bir kişiye satmak için evcil hayvan malzemeleri (çok geniş ve rekabetçi bir kategori) yerine tasma vb. gibi aksesuarlara odaklanırsınız. Bu, niş sektöre odaklanmak anlamına gelir.

İş kurup para kazanmaya başlamadan önce, nişinizi nasıl bulacağınızı bilmeniz gerekir. Bilhassa e-ticaret için bu konu daha fazla geçerlidir. Nişinizi bulmak zor gelebilir, özellikle neyi arayacağınızı ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız. Bu yazıyla birlikte; bir internet sitesi, blog, çevrimiçi mağaza, bağlı kuruluş pazarlama kampanyası vb. oluşturmanız gerektiğinde karlı bir nişin nasıl seçileceğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Niş Nedir?

Niş, çevrimiçi pazarlama stratejinizin temelini oluşturan belirli bir kategori veya konudur. Tanımlanmış bir niş olmadan, sitenizin veya çevrimiçi işletmenizin hiçbir yönü ve ne yapmanız gerektiğini ve bunları nasıl yapacağınızı bilmenin gerçek bir yolu olmayacaktır. Dolayısıyla niş, tüm pazarlamanızı etrafında oluşturduğunuz bir kategori veya belirli bir üründür. Bu bir lastik, çanta modeli, şarj cihazı, kitap türü, tespih, parfüm, kolonya olabilir.

İster dijital pazarlama yolculuğunuza başlıyor olun, ister internette para kazanmanın yollarını aramaya yeni başlamış olun, karlı niş pazarlar bulmanın yollarını aramanız oldukça doğaldır. Belirli bir niş pazarda odaklanmanızın en büyük avantajı, büyük şirketlerle rekabet etmeyecek olmanızdır, bu da o pazardan pay almanızı nispeten daha mümkün ve kolay kılar.

Örneğin, büyük perakende markaları belirli segmentlerle çalışmaz. Temelde her türlü elektronik, ev eşyası ve tüketim malları satan büyük bir firmayı düşünün. Özellikle tek bir nişe odaklanmıyor, aynı anda birden fazla nişi hedefliyor ve farklı nişlerden ürünlerle ilgilenen insanlara hitap ediyor. Veya elektronikte uzmanlaşmış bir blog kurmayı planlarsanız, sadece bir niş pazardaki ürünler hakkında konuşmak ve bu kitlenin şüphelerini netleştirmek için, daha çok sayıda siteyle rekabet ediyor olursunuz. Ancak çok özel bir niş içinde ve kolayca hakim olabileceğiniz bir alana yoğunlaşırsanız işler çok daha kolay ve rakipleriniz çok daha az olabilir.

Niş bir pazarın, geniş pazarlara göre daha az trafik üretme eğiliminde olduğu açıktır, ancak dönüşüm seviyesi çok daha yüksektir. Birinin Google’da “dizüstü bilgisayarlar” ve ardından başka birinin “Monster 8 GB Ram dizüstü bilgisayar” aradığını hayal edersek, bu aramalardan hangisinin daha hızlı bir dönüşüm sağlayacağını anlayabiliriz. İyi odaklanmış niş pazarlarla çalışmanın ve bu belirli kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamanın pratikteki büyüsü budur.

Niş Ürün Nasıl Bulunur?

Niş ürün bulmak kolay bir iş olmayabilir. Bununla birlikte, belirli bir nişin karlı olup olmadığını anlamanız için birkaç strateji vardır. Niş pazarlama söz konusu olduğunda iki tür insan vardır. Karlı bir niş bulmak için doğru stratejiyi belirlemek için, kendinizin bunlardan hangisi olduğunuzu anlamanız gerekir.

Sevdikleri ve anladıkları alanlarda niş pazarlar arayan insanlar: Belirli bir alanı seviyorsanız veya belirli bir konuda uzman bilgisine sahipseniz, muhtemelen tutkunuza uyan niş bir pazar bulmak istersiniz. Hakim olduğunuz alanlardaki nişler, genellikle tüm süreci hızlandırmaya yardımcı olur, çünkü zaten bilgiye sahipsiniz ve sadece para kazanmak için stratejiyi tanımlamanız gerekir.

İlgi alanına bakmaksızın niş pazarlar arayan kişiler: SEO veya içerik pazarlama stratejileri aracılığıyla çok sayıda niş keşfetmeyi seven ve makale yazma işlerinin çoğunu yapmak için serbest çalışanları işe alan kişiler bu kategoriye girer. Genellikle bu tür insanlar, nişin kendisinin zorlukları veya talebine bakılmaksızın kazançlı nişler ararlar.

Niş Ürün Bulmak

Niş ürün aramaya başlarken şu sorular çerçevesinde bir düşünme süreci gerçekleştirilir:

☛ Yazmak istediğiniz şeyi arayan var mı?

☛ Satış yapmak istediğinizi sektör var mı?

☛ Müşterileriniz satın almak istiyor mu?

☛ Varsa ne satın almak istiyorlar?

☛ Sitenizin / blogunuzun piyasada zaten mevcut olanlara kıyasla kendisini farklılaştırması gereken ne var?

☛ Hedeflemek istediğiniz kişilerin ihtiyaçları nelerdir?

☛ Hedef kitleniz içeriği genellikle nasıl tüketiyor ve bu amaçla hangi medyayı kullanıyorlar?

☛ Bu insanlar hem mesleki hem de kişisel alanlarda ne tür faaliyetler yapıyorlar?

☛ Hedef kitlenizin eğitim seviyesi ve en büyük zorluklarınız ve engelleriniz nedir?

Başarılı yeni internet işletmelerinin büyük çoğunluğu, müşterilerinin ihtiyaçları temel alınarak oluşturulmuştur. Bunu yapabildiğiniz zaman, tüm rakiplerinize karşı bir avantaja sahip olursunuz. Bu düşünme sürecinden sonra ek olarak, bir niş pazar arayışıyla ilgili teknik yönleri de anlamanız gerekir, böylece karlı bir nişle çalışıp çalışmadığınızı veya yatırıma değip değmeyeceğini kolayca anlayabilirsiniz. Bakmanız gereken birkaç şey:

♞ Ana anahtar kelimeye göre aylık aramaların toplamını analiz edin.

♞ İkincil anahtar kelimeler için aylık aramaların toplamını analiz edin.

♞ Bu niş içindeki bağlı kuruluş programlarının varlığını analiz edin.

♞ Bu niş için AdWords’teki rekabet düzeyini değerlendirin.

♞ Birincil ve ikincil anahtar kelimeler için Google’ın en üst sıralarında bulunan mevcut rakipleri değerlendirin.

♞ Niş pazarın talebini içerik üretimi açısından değerlendirin.

♞ Bu niş için Google Adsense’in ortalama TBM’sini (tıklama başı maliyet) değerlendirin. 

Niş bir pazar ne kadar dar olursa, başarı şansınız o kadar artabilir. 

KWFinder Aracılığıyla Niş Kategori Bulma

Google’da anahtar kelimeleri ve arama hacmini analiz etmek için en işlevsel araçlar arasındadır. Böyle bir araç size piyasanın çok daha objektif bir görünümünü verecektir ve birlikte çalışabileceğiniz iyi niş pazarlar bulmanız çok daha kolay olacaktır. 

KWFinder arama motorunda, üstte üç sekme vardır, biri öneriler için, biri otomatik tamamlama için ve biri sorular için. Ne yapacağınız veya yazacağınız hakkında hiçbir fikriniz olmadığını varsayarak, basit bir aramaya dayalı anahtar kelime önerileri almak için otomatik tamamlama sekmesini kontrol etmek yeterli olur. 

Google İle Niş Pazarlar Bulma

Niş pazarları bulmak için temel ve genellikle gözden kaçan tekniklerden biri Google aramayı kullanmaktır. Geleneksel arama değil, Google’ın kendisinin oluşturulan sonuç sayfalarının altında sunduğu önerilerdir. Bu öneriler, önemli miktarda kullanıcı aramalarına dayanmaktadır. Tüm bu anahtar kelimeleri KWFinder’a yapıştırarak daha detaylı bir manzara çizebilirsiniz. 

Google her zaman diğer her şey için harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Bir arama yaptığınızda, yalnızca sonuçları ve bazı içgörüler elde etmekle kalmaz, aynı zamanda aramanın veya ilgili önerilerin otomatik tamamlamasından da yararlanabilirsiniz, tüm bu verileri KWFinder’a koyarak ve pazarı keşfetmeye ve verileri analiz etmeye başlayabilirsiniz. İyi veya karlı bir niş pazar bu şekilde kolayca bulunabilir.

Niş Pazarda Nasıl Başarılı Olunur?

1- Niş pazarınızda nasıl başarılı olacağınızı ve niş, içerik pazarlaması ve SEO stratejilerinizde başarılı olmak için en önemli unsurların neler olduğunu bilmeniz gerekir. Bu konuda temel, yapılan işin kalitesidir. Okuyucularınıza değer sunmazsanız, pazarınızda neredeyse hiç önemli sonuçlar elde edemezsiniz. Google, her zaman, kullanıcıları açıklığa kavuşturan ve her şeyden önce, belirli bir konu  hakkındaki soruları yanıtlayan ve şüphelerini gideren alakalı içeriği tercih eder. İçeriğiniz bunu yapabiliyorsa, nişinizde başarılı olmaya bir adım daha yaklaşırsınız.

2- Yeni bir blog başlatıyor veya kuruyor olsanız bile, bu, organik Google aramalarında zirveye ulaşamayacağınız veya o nişe liderlik edemeyeceğiniz anlamına gelmez. İçeriğinizi SEO için nasıl optimize edeceğinizi, iyi içeriği nasıl yazacağınızı, içeriğe doğru bir şekilde nasıl stil vereceğinizi ve ayrıca bağlantı kurmanızın reklamını nasıl yapacağınızı ve nasıl düzgün çalışacağınızı bilmeniz önemlidir. 

3- Belli bir konu hakkında yazacaksanız, bunu derin ve sağlam bir şekilde yapın. Ne kadar çok çalışırsanız, okuyucularınıza o kadar çok bilgi aktarmanız gerekecek ve daha iyi içerik oluşturabileceksiniz. İçeriğiniz, kullanıcılarınızı aydınlatmak içindir. Bunu yapmazsa, kullanıcı pencereyi kapatacak ve yeni bir Google araması gerçekleştirecektir.

4- SemRush, Ahrefs gibi araçlar  rakiplerinizi gözetlemenize ve diğer rakiplere kıyasla büyük avantajlarının farkına varmanıza olanak tanır; hangi organik arama terimleri bloglarına en fazla trafiği oluşturur vb. gibi bilgileri sunar. Rakiplerinizi, içeriklerini, boyutlarını ve kalitesini doğru şekilde analiz edin. 

5- Eğer insanlar için yazacaksanız, Google’da iyi konumlanmak istediğiniz için robotmuş gibi yazmayın. Doğrudan okuyucunuzla konuşuyormuşsunuz gibi yazınızda özgün olmanız fark yaratabilir. Kitlenizi hedefleyen otantik, özgün üsluplu metinler, onlarla daha güçlü bir duygusal bağ oluşturacaktır.

6- Herkesten daha fazla çalışın ve pratik yapın.  İnternette aramanın ilk pozisyonları için yarışmanın en büyük avantajlarından biri, normalde daha fazla bilgiye sahip olanların diğerlerinin önüne geçmesidir. Daha fazla çalışır ve daha çok pratik yaparsanız, kesinlikle rakiplerinizden daha fazla katma değeriniz olacak ve er ya da geç dikkat çekici olacaktır.

7- Amacınız temel ve sürdürülemez uzun vadeli küçük web siteleri oluşturmak değilse, tutarlı olmanız gerekir. Bu, projenizin hedef kitlenizle düzenli olarak içerik yayınlamaktan, abonelere haber bültenleri göndermekten, sosyal medya aracılığıyla sürekli iletişim kurmaktan iletişim içeren tüm yönler üzerinde çalışmaya kadar geniş bir anlama gelir. 

8- Düzenli olarak yazarsanız, zamanla yeni içerik için fikir edinmenin giderek zorlaştığını göreceksiniz. Her 15 günde bir beyin fırtınası oturumları düzenleyin ve yeni makaleler için tüm fikirlerinizi bir elektronik tabloya aktarın. Yazılı içeriğin artık yeterli olmadığını fark ederseniz, örneğin video kaydetmeye başlayın ve Youtube kanalınızı oluşturun. Kendinizi yeniden keşfetmek bu alanda çok önemlidir. Daima güncel kalın ve rakiplerinize ve onların eylemlerine göz atın.

Örnek Niş Kategorileri

Bazı örnek niş kategorileri:

 • Çiftçilik
 • Moda
 • Balık tutma
 • Bahçe ve çim bakımı
 • Sağlık
 • Makyaj ve güzellik
 • Dövüş sanatları
 • Müzik ve enstrümanlar
 • Ayak bakımı
 • El losyonu
 • Doğal cilt bakımı
 • Doğal kırışıklık tedavisi
 • Yara izleri
 • Cilt bakımı
 • Cilt bakımı rutini
 • Kuru cilt sabunu
 • Kumaş boyama
 • Güzel sanatlar
 • Kripto para
 • Hızlı Okuma
 • Kitap Alıntıları
 • Kariyer planlaması
 • Üniversite bursları
 • İşyeri motivasyonu
 • Fotoğrafçılık
 • Soyut fotoğrafçılık
 • Macera fotoğrafçılığı
 • Mimari fotoğrafçılık
 • Araba boyası
 • At yetiştiriliciliği
 • Bahçıvanlık
 • İş Elbisesi

Son Sözler

Artık ihtiyacınız olan tüm araçlara sahip olduğunuza göre, pazara gitme ve fikirlerinizi uygulamaya koyma zamanı gelmiş demektir. Zira pazarınızı ne kadar iyi tanımlayabilirseniz, pazarda yankı uyandırmak, kitleyi ürününüzden satın almaya teşvik etmek ve müşterilere dönüştürme olasılığınız o kadar yüksek olur. Şimdiye kadarki en önemli şeyin okuyucularınıza ve potansiyel müşterilerinize özel bir hizmet ve büyük bir değer sunmak olduğunu asla unutmayın. Geri kalan her şey az çok doğal ve organik bir şekilde gerçekleşecektir. 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir