Doğal Yollarla Instagram Organik Takipçi Artırma

Doğal Yollarla Instagram Organik Takipçi Artırma

Instagram hiç şüphesiz hem bireysel hem de ticari amaçlarla kullanım açısından en popüler sosyal medya platformlarından biri haline geldi. Bu yüzden de özellikle markalar ya da ticari amaçlarla kullanılan hesapla için takipçi sayısı büyük önem kazandı. Instagram takipçi artırma konusunda kullanıcılar birçok farklı yöntemi kullanıyor. Ancak her yöntem olumlu geri dönüş sağlamadığı gibi bazı güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Bir önceki yazımızda Instagram takipçi hilesi ve Instagram takipçi satışı gibi konulara değinmiştir. Bu yazımızda da sizlere doğal yollarla Instagram organik takipçi artırma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Instagram Organik Takipçi Artırma İçin Öneriler

1- Profil

Kullanıcıların sizi ziyaret ettiğinde ya da hesabınızı gördüğünde ilk olarak baktığı şeylerden birisi profilinizde yer alan bilgilerdir. Bu nedenle profilinizin iyi bir şekilde hazırlanmış olması takipçi sayınızı artırmanız için ilk yollardan bir tanesidir. İster kurumsal ister kişisel olsun profil fotoğrafınız ve bilgileriniz sizi en iyi tanıtacak şekilde hazırlanmış olmalıdır. Örneğin, Instagram’da markanızı tanıtmak istiyorsanız marka logonuzun yer aldığı bir profil fotoğrafı sizin için en uygun tercih olacaktır. Bunun ardından markanıza ilişkin adres, telefon veya diğer önemli bilgilere profilinizde mutlaka yer vermelisiniz. Ayrıca bu tür genel bilgilerin yanı sıra kullanıcılarınızı etkileyecek bir slogan hazırlayarak profilinizdeki bilgileriniz kısmında yer verebilirsiniz. Bu sayede kullanıcıları etkileyerek onları takip etmek için harekete geçirebilirsiniz.

2- Paylaşımlar

Instagram paylaşımları takipçileriniz ile etkileşime girdiğiniz ortamdır aslında. Bu yüzden kaliteli içerikler Instgaram’da etkileşim düzeyini artırmak için en önemli silahınızdır. Paylaşımlarınızı hazırlarken fotoğraf ya da videonuzun kalitesini yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Sizinle benzer hedef kitleye hitap eden diğer hesaplardan farklı olarak hazırlayacağınız dikkat çekici içerikler fark edilmenizi ve dolayısıyla takipçi sayınızın artmasına olumlu kakı sağlayacaktır. Kullanıcıların dikkatini çekmeniz durumunda  yalnızca Instagram’da değil diğer platformlarda da kullanıcıların içeriklerinizi paylaşmasını da sağlamış olacaksınız.

Paylaşımlarınızda kalite ve dikkat çekmenin yanı sıra konsept oluşturmaya özen gösterin. Tamamen görsellik üzerine kurulu Instagram’da rastgele paylaşımlar yapmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Bunun aksine belli bütünlüğe sahip bir profil oluşturmalısınız.

3- Hashtag Kullanımı

Instagram’da hashtag kullanımı hedef kitlenize ulaşabileceğiniz en önemli kanallardan biridir. Öncelikle kullanıcıların daha önceden oluşturduğu popüler hashtag’leri kullanmalısınız. Belli bir popülerliğe yani takipçi sayısına ulaştıktan sonra ise kendinize özgü ya da markanızla bütünleşen yaratıcı hashtag’ler oluşturabilirsiniz.

4- İletişim

Doğal yollarla organik takipçi artırmak için bir diğer önemli nokta da iletişimdir. Yorumlar ve mesajlar takipçileriniz ile iletişim kurmanızı sağlayan kanallardır. Paylaşımlarınız altına gelen yorumları yanıtlamak ya da takipçilerinizi size atmış olduğu mesajlara cevap vermek onlarla iletişiminizi güçlendirecektir. Ayrıca kullanıcılaın sizi kalıcı olarak takip etmesini de sağlayacaktır. İletişim için bir diğer yol ise canlı yayınlardır. Instagram’da uzun süredir canlı yayın yapma özelliği kullanılmaktadır. Soru-cevap videoları gibi farklı konseptlerle canlı yayın etkinlikleri düzenleyebilirsiniz. Belli aralıklarla canlı yayınlar yapmanız takipçileriniz ile iletişimde kalmanızı sağlayacaktır.

5- Diğer Sosyal Medya Platformları

Instagram her ne kadar popüler bir sosyal medya platformu olsa da Twitter veya Facebook gibi popüler platformları da göz ardı etmemelisiniz. Farklı kanallar hedef kitlenize daha çabuk ulaşmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Instagram hesabınızın yanı sıra diğer sosyal medya platformlarında da hesaplar oluşturmalısınız. Ardından bu hesaplarda Instagram profilinizi paylaşarak henüz Instagram’da sizi keşfetmemiş kişilere kendinizi tanıtabilirsiniz.

Hazırlamış olduğumuz içeriğimizde Doğal yollarla Instagram organik takipçi artırma nasıl yapılır sorusuna cevap verirken konu hakında da faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Tekrar hatırlatmak isteriz ki organik olmayan yani bot hesaplarla her ne kadar takipçi sayınız artmış olsa da etkileşim düzeyini artırmanız pek mümkün olmayacaktır. Düzenli ve yüksek etkileşim için organik takipçilere ihtiyacınız olacaktır.  Son olarak SEO, Instagram ve diğer sosyal medya platformları ile ilgili merak ettiğiniz her şeye Moradam Blog ile ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir