İlgi Alanına Göre Arama ile Instagram SEO Rehberi

İlgi Alanına Göre Arama ile Instagram SEO Rehberi

İlgi alanına göre arama yapabilmek, bir Instagram tüketicisi olarak fırsatlarınızı genişleterek, belirli hashtaglerin sınırlamaları olmadan ilgi alanlarınıza dalmanıza ve keşfetmenize olanak tanır. Kullanıcılar, tıpkı Google’da yaptığınız gibi konular veya ilgi alanlarına göre arama yapabilir.

İlgi alanına göre arama yapan kullanıcılar için optimize edilmiş içeriği Instagram’da nasıl oluşturabilirsiniz?

Instagram’ın İlgi Alanına Göre Aramasını Kullanma

Başlangıçta, Instagram’da bir şey aramak için, kullanıcılar hashtag aramakla veya hesap adlarını aramakla sınırlıydı. Arama çubuğuna bir şey yazdığınızda, hesapların gönderilerinde veya hesap adlarının kendisinde kullandıkları hashtag seçeneklerinin bulunduğu bir açılır menü görünecektir.

Bu nispeten sınırlayıcıdır. Bir proje, tatil fotoğrafı fikirleri, mimari veya diğer birçok fikir için ilham aramak istediğinizi hayal edin. Belki de insanların bir ürünü nasıl kullandığını, yeni bir trendi nasıl entegre ettiğini veya belirli bir kıyafet giydiğini görmek istersiniz. Bunları ancak tüketicilerin hepsinin kullandığı hashtag’i bilseydiniz bulabilirdiniz.

Sorun burada yatıyor: Hashtag’i kullanmayı unuttukları gönderiler ne olacak? Ya da belirli bir hashtag hakkında bilginiz yoksa ve çok sayıda gönderiyi kaçırıyorsanız?

İlgi alanına göre arama, özünde bir Instagram gönderisinin tüm içeriğini keşfetmenize olanak tanıyarak arama ufkunuzu genişletir.

Artık ilgilendiğiniz bir konuyu yazdığınızda, sonuçlar daha geniş bir gönderi yelpazesi ile ortaya çıkıyor.

Ayrıca Instagram size diğer ilgili konuları gösterir ve tıklamaya, kaydırmaya ve daha fazlasını keşfetmeye devam etmenizi sağlar.

Instagram SEO Nedir?

Hecelendiğinde, Instagram Arama Motoru Optimizasyonu. Bu küçük büyüteç, kullanıcıların gerçekten aradıkları belirli gönderileri aramalarına olanak tanıyan güçlü arama motorunu ifade ediyor. Bu arama motoru, kullanıcıların ilgisini çekebilecek gönderileri göstermek için veri ve algoritmalar kullanır.

Optimizasyon, aramadaki başarınızın itici gücüdür. Instagram gönderilerinizi optimize ederek, bu algoritmayı besleyecek ve içeriğinizi ilgili arama yapanlara gösterecek kelimeleri, cümleleri, hashtag’leri vb. Dahil ettiğinizden emin olmak istiyorsunuz.

Bu, bu aramaların en üstüne çıkmak ve maksimum sayıda insan tarafından görülmek için elinizden geleni yapmakla ilgilidir.

Instagram SEO Neden Önemlidir?

Neden Instagram SEO hakkında endişelenmelisiniz? Aslında, yaptığınız her şeyi optimize etmekle ilgili. Instagram gönderilerinizi oluşturmak için zaman ve çaba harcarken, her birinde en fazla katılımı ve yatırım getirisini elde ettiğinizden emin olmak istersiniz.

Instagram üzerinde bir milyardan fazla kullanıcı vardır. Birçoğu Z kuşak ya da Milenyum kuşağına ait kullanıılardır. Bu nedenle pazarlamacılar için çok popüler bir yerdir. Rekabette öne çıkmak ve içeriğinizin görünmesini isterseniz burada var olmanız gerekir.

Instagram SEO ve Arama Motoru SEO Karşılaştırması

SEO dendiğinde aklınıza gelen ilk şey muhtemelen web sitesi SEO’sudur ve bu alanı Google veya Bing gibi arama motorları için optimize etmektir. SEO kelimesini kullandığımızda en yaygın kullanım budur.

Bununla birlikte, düşündüğünüzde, SEO, Google veya Instagram gibi bir juggernaut veya daha az önemli olmasa da daha küçük bir platform olsun, her türlü arama motoru optimizasyonu anlamına gelebilir.

İşte hatırlamanız gereken bir şey. Google gibi arama motorları, sosyal medya platformları dahil tüm web sitelerinde arama yapar. Bu, insanlar hakkında yayınladığınız türden şeyler ararken,Google’ın sosyal medya sayfalarınızı  da tarayabileceği ve oradan sonuçları alabileceği anlamına gelir .

Instagram’ın arama özelliklerine göre optimize edilecek içerik oluştururken, müşterilerin Instagram’da veya Google’da dahili aramayı kullanıp kullanmadıklarını, daha iyi trafik elde etmek için Google’ın bu içeriği nasıl analiz ettiğini de düşünmek isteyebilirsiniz.  

Instagram SEO’nuzu Geliştirmek için En İyi Uygulamalar

Instagram SEO’nuzu, özellikle de bu “ilgi alanına göre arama” özelliğini göz önünde bulundurarak nasıl geliştireceğiniz hakkında biraz konuşalım. Tüm bunlar gerçekten ne gönderdiğinize, gönderinizde ne yazdığınıza ve Instagram’ı bir işletme olarak nasıl kullandığınıza bağlı.

Tutarlı olun

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Google, Instagram ve diğer sosyal medya sitelerini diğer web siteleri gibi tarar. Bu özellikle profiller veya kullanıcı adları için geçerlidir. İnsanlar Google’da markanızı aradığında, sosyal medya sayfalarınız büyük olasılıkla karşınıza çıkacaktır. . Bu nedenle, kullanıcı adınızın marka adınızı yakından yansıttığından emin olun.

İşte Instagram’da keman yaprağı incirlerini aramak için Google’ı kullanan bir örnek. Elbette, Instagram’ı en iyi sonuçlara almak için aramada “Instagram” kelimesini kullanmamız gerekiyordu, ancak bu size kullanıcı adınızda ve biyografinizde en iyi anahtar kelimenize sahip olmanın gücünü gösteriyor.

Marka Olun

İdeal müşterilerinizin ne aradığını hatırlayın. Bu en iyi anahtar kelimelerin özgeçmişinizde, açıklamanızda ve başlıklarınızda yer aldığından emin olun . Bunları cümlelerinde doğal bir şekilde kullanabilirsin, ancak en önemlilerinin altyazılarının üstüne yakın olduğundan emin ol.

Ayrıca hashtag’leri ihmal etmeyin. Evet, bu özellik Instagram dünyasını daha fazla anahtar kelime kullanımına açıyor, ancak hashtag’ler Instagram SEO’da hala büyük bir oyuncu. Müşteri tabanınızın etkileşimde bulunduğu alakalı anahtar kelimeleri kullanın ve bunları sık sık kullanın.

Başlıklarınızda Kapsamlı Olun

Verilere doğrudan Facebook ve Instagram’dan atıfta bulunan Later’dan bir makaleye göre , şirket, hangi hesapların birbiriyle ilişkili olduğunu belirlemek için benzer anahtar sözcükler ve anahtar sözcükler kullanıyor. Bu, geçmişte etkileşimde bulunduğunuz gönderi ve hesaplara bağlı olarak ilginizi çekebilecek yeni gönderileri ve hesapları çeken Instagram’ın Keşfet özelliği için önemlidir.

Bunu bir pazarlamacı olarak düşündüğünüzde, kullanıcı adınızın ve biyografinizin yanı sıra başlıklarınızın, hesabınızı rakipleriniz gibi benzerleriyle bağlayacak anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini içerdiğinden emin olmak istersiniz. Bu şekilde Instagram kullanıcıları içerikleriyle etkileşime girdiklerinde sizinkiler de Keşfet alanlarında görünecektir.

Söylemeye gerek yok, altyazılarınızda eksiksiz ve alakalı olmanız gerekir. Keman yaprağı inciri satıyorsanız, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, fotoğraf sadece keman yaprağı incirleri veya markanızla ilgili bir şey olsa bile, keman yaprağı incirinin tüm gönderilerinizde olduğundan emin olmanız gerekir.

Örneğin, bir satış duyurusu veya bir tatil selamı yayınlıyorsanız, o anahtar kelimeyi hala orada aldığınızdan emin olun. Siz oradayken, fotoğraflarınızın da her zaman markada olduğundan emin olun. Sonunda her şey keman yaprağı incirleri hakkında olmalı.

Gerçek Kişi Olun

Tüm ipuçları ve püf noktaları bir yana, arama motorları daha insani olmak için sürekli çalışıyor. Ve ne kadar çok insan olursan o kadar iyi. Sosyal medya SEO’su için en iyi ipuçlarından bazıları sadece özgün, doğal ve sadece çok fazla görünmeyi içerir. Sosyal medyada “sosyal” tutun ve nazik olun. Algoritmayı gizlemenin veya aşağı itmenin en hızlı yolu, bu tür platformlarda kötü görgü kurallarına sahip olmaktır.

Instagram SEO’nuzu Geliştirecek Araçlar

Instagram SEO oyununuzu gerçekten geliştirmek için  , Instagram stratejinizin nasıl çalıştığını öğrenmenize yardımcı olabilecek. Instagram analiz araçlarının ve diğer programların sayısını keşfetmek isteyebilirsiniz . İşte başlamanız için birkaç tane.

  • Iconosk uare: Yardım için içerik teşvik şekline gerçek zamanlı analiz, hem de rakip ve sektör verileri sağlar Güçlü planlama aracı iyi göndermeden.  
  • Beğeniler için Hashtag’ler: İçeriğiniz için en iyi hashtag’leri araştırmak ve ortaya çıkarmak için bir araç.
  • Plann : Canva gibi tasarım araçlarını entegre eden bu araç, hepsini tek bir yerde oluşturmanıza, yayınlamanıza ve izlemenize olanak tanır, böylece Instagram stratejinizin nasıl çalıştığına bir göz atabilirsiniz.

Sonuç

Doğru: SEO, tüm içerik stratejinizin önemli bir parçasıdır . Sürekli büyüyen dijital dünyamızda birbirleriyle ilişkili ve kritikler ve bu web siteniz ve blogunuzla bitmiyor . Instagram SEO ve sürekli kullandığınız diğer tüm sosyal medya platformları da bu denklemin bir parçası olmalıdır.

Bu “ilgi alanına göre arama” özelliği kesinlikle işinizi kolaylaştırır ve kullanıcılar artık içeriğinizi yalnızca hashtaglerinize değil, tüm başlığınıza göre bulabilecekleri için bir olasılıklar dünyası açar, ancak şimdi tam anlamıyla aldığınızdan emin olmak için sorumluluk size aittir.

Sosyal Medyada Paylaş

Başkaları yararına iyi bir şey yapmak görev değil, zevktir. Çünkü sizin sağlık ve mutluluğunuzu artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir