WordPress Site Haritası Gizleme

Wordpress Site Haritası Gizleme

WordPress 5.5 sürümü güncellemesi ile birlikte varsayılan site haritası güncelleme ile gelen yenilerler arasında yerini aldı. WordPress’in bu yeni özelliği varsayılan WordPress 5.5 site haritası bir çok konuda işleri kolaylaştırırken bazı durumlar için avantajlardan çok dezavantajları yarattığı da bilinmesi gerekir.

Kategori, sekme, kullanıcı veya diğer arşivlerin kontrol panelinden site haritasında gösterilmesini devre dışı bırakmanın herhangi bir bir yolu yoktur. WP site haritasını web sitesi panonuzdan devre dışı bırakamazsınız, böyle bir ayar henüz yok. Tüm WP site haritası yönetimi şu anda yalnızca kaynak kodda yapılabilir.

Yani yeterince teknik bilginiz yoksa bunu da yapamayabilirsiniz. İşte bu aşamada “WordPress site haritası gizleme” yolunu arıyorsanız doğru sayfadasınız.

WordPress 5.5 varsayılan site haritası nasıl devre dışı bırakılır?

WordPress 5.5 varsayılan site haritası nasıl devre dışı bırakılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Yoast eklentisinin en son sürümü, WP varsayılan site haritasını varsayılan olarak devre dışı bırakır.

Herhangi bir site haritası eklentisi kullanmıyorsanız ve varsayılan WordPress site haritası işlevini kaldırmak istiyorsanız, functions.php dosyanıza eklemeniz gereken bir satır:

add_filter( 'wp_sitemaps_enabled', '__return_false' );

Eminiz, eğer WP bunu sonraki güncellemelerde sağlamazsa, WordPress site haritasını kontrol panelinden düzgün bir şekilde yönetecek yeni site haritası eklentilerinin piyasaya çıkması da uzun sürmez.

Şimdilik bu basit yöntemle site haritasını devre dışı bırakma işlemi yapabilirsiniz.

Sonuç

WordPress 5.5’te, WordPress çekirdeğine temel, genişletilebilir XML site haritaları işlevselliği ekleyen yeni bir özellik sunuluyor.  Bazı siteler için, sitedeki mahremiyeti korumak için sitemap özelliğini kapatmak gerekli olabilir. Bu yazıda kısaca bu sorunu çözüm yöntemini ele aldık.

add_filter( 'wp_sitemaps_enabled', '__return_false' ); kodu ile bu problemi hızlıca çözebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir