Twitter’da Çekiliş Nasıl Yapılır?

Twitter'da Çekiliş Nasıl Yapılır?

Son yıllarda katılımı sağlamada asla başarısız olmayan tek pazarlama stratejisi taktiği bir Twitter çekilişi yarışması düzenlemektir. Markanız ve hesabınız çerçevesinde bir bilinirlik oluşturmanın, yeni bir kitle çekmenin ve sadık takipçilerinizi ödüllendirmenin en iyi yollarından biridir.

Ancak bir Twitter çekiliş yarışması düzenlemek, yalnızca bir hediyeyi Tweetlemek ve Retweet sayısını saymaktan ibaret değildir. Çok daha fazlası gerekir. Bu yazımızdaTwitter’da çekiliş nasıl yapılır? sorusu üzerinde durulacaktır.

✤ Twitter’da Çekiliş Yapma Rehberi: Nasıl Yapılır?

✓ Diğer tüm sosyal medya yarışmalarında olduğu gibi, Twitter yarışmaları da tanımlanmış bir hedefle başlar. 

✓ Bu yarışmanın temel amacı nedir? 

✓ Bundan ne elde etmek istiyorsunuz?

✓ Daha fazla takipçi kazanmak ister misiniz? Eğer öyleyse kaç takipçi hedefliyorsunuz?

✓ Belki de yeni bir ürünü veya özelliği tanıtmak veya sadece marka bilinirliğini artırmak istiyorsunuz. Bu durumda kaç gösterim için hedefleme yapmalısınız?

Ek olarak, net bir hedefe sahip olmak, ne tür bir yarışma yapılacağına karar vermenize yardımcı olur. Yani bu, asla atlamamak gereken kritik bir ilk adımdır.

Başarılı bir Twitter çekilişinin temel şartlarından biri, değerli bir ödül seçmenizdir. Burada “değerli”, pahalı anlamına gelmez.

Daha ziyade, takipçileriniz ve hedef kitleniz için bir değeri olan bir ödül seçmeniz gerekir.

Ne tür bir ödül onları Twitter çekilişine katılıma teşvik eder?

Bu soruları yanıtladıktan sonra Twitter çekiliş türü belirleme aşamasında geçebilirsiniz:

✤ Twitter Çekiliş Türleri

▷ Retweet Yap ve Takip Et

Katılımcıların markanızı Twitter’da takip etmesini ve girmek için orijinal yarışma yayınınızı Retweetlemesini gerektiren yarışma türüdür. Giriş için karmaşık adımlar gerektirmediğinden, bu en kolay Twitter yarışması türüdür. Yani muhtemelen bir sürü giriş / katılım alacaksınız.

Bu tür bir Twitter yarışması, marka bilincini artırmak, takipçilerinizi büyütmek ve daha fazla izlenim kazanmak için işlevseldir. Ancak az sayıdaki basit giriş şartlarının büyük kusuru vardır, çünkü bu tür bir yarışmanın oynanmasını kolaylaştırıyor. Birkaç yıl önce, bir bilgisayar mühendisi, Twitter yarışmalarına otomatik olarak katılmak için bir bot bile yaptı.

Katılımcılardan bir yorum eklemelerini, bir soruyu cevaplamalarını ve hatta hak kazanmak için belirli sayıda arkadaşı etiketlemelerini istemek yararlı olur.

▷ Katılmak İçin Yorum Yap

Bazı durumlarda markalar, katılımcıların katılmak için yalnızca yorum yapmaları gereken Twitter yarışmaları da düzenleyebilir. Gönderiyi beğenme, markayı takip etme ve gönderiyi Retweetleme sürecinden mutlaka geçmeleri gerekmez. Bu, katılımı artırmak ve hatta görünürlüğü artırmak için mükemmel bir yoldur.

Örneğin bir hediye kazandırmak için takipçilerinden gönderilerine iki gündem etkiketi ile yanıt vermelerini isteyen bir yarışma düzenleyen çeşitli çekiliş düzenleyicileri de vardır.

▷ Siteye Yönlendirmeli Çekilişler

Ana hedefiniz web sitenize ziyaretçi çekmekse, bu kapsamda bir çekiliş yarışması düzenlemeyi düşünebilirsiniz. Bu, web sitenizde bir giriş formu içeren gerçek bir açılış sayfası oluşturmayı ve bağlantıyı Twitter’da (veya herhangi bir sosyal medya platformunda) paylaşmayı içerir.

Ancak, katılımcıların katılmak için her zaman Retweetlemesi veya yorum yapması gerekmediğinden, bu tür bir yarışma marka erişiminizi artırmak için fazla bir katkı yapmayabilir.

▷ Fotoğraf Yarışması

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerle bir çekiliş düzenlemek istiyorsanız bu, başlatılabilecek en iyi Twitter yarışması türüdür. Mesela bir fotoğraf yarışması için, katılımcılardan belirli bir temayı veya konuyu takip eden bir resim göndermelerini ve başlıkta yarışma hashtaginizi kullanmalarını isteyebilirsiniz.

Örneğin, ürününüzü kullanarak hazırladıkları bir yemeğin fotoğrafını paylaşabilirler.

▷ Soru ve Cevap Yöntemi

Ödülün en hak edene gittiğinden emin olmak için katılımcıları yarışmaya katılımlarında yaratıcı olmaya teşvik etmek de yararlı olabilir. Hediye kazanma şansı için bir soru sorabilir ve takipçilerinizi cevaplarını göndermeye teşvik edebilirsiniz. Bu, bilgi temelli bir sorudan, katılımcıların kişisel hikayelerini belirli bir temaya göre anlatmaları gereken hikaye temelli bir soruya kadar her şey olabilir.

✤ Katılım Şartları

✐ Bir Twitter çekiliş yarışması yürütürken katılma kuralları konusunda net olmak çok önemlidir.

Twitter yarışma yönergelerine ve yürütmek istediğiniz yarışma türüne göre bir dizi kural belirlemelisiniz. Ardından bu kuralları gönderinizde belirtmelisiniz, böylece insanlar yarışmaya katılmak için tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilirler. Kuralları net bir şekilde tanımlamak, daha sonra herhangi bir anlaşmazlığı önlemenize de yardımcı olur.

İnsanların önyargısından kaçınmak, her katılımcıya eşit kazanma fırsatı sunan adil bir Twitter yarışması düzenlemek için bu çok önemli bir unsurdur. İnsanlardan yaratıcı yorumlar veya kişisel hikayeler göndermelerini istediğiniz yarışmalar dışında, yüzlerce veya binlerce giriş arasından rastgele bir kazanan seçmeniz gerekir. Ve bunun için bir Twitter çekiliş sitesine ihtiyacınız var. Twitter çekiliş siteleri bu konuda yardımınıza koşabilir.

✤ Sonuçları Denetlemek İçin

Peki Twitter çekilişlerinin geri dönüşlerine yönelik yarışma sonuçları nasıl yönetilir ve nasıl ölçülür?

Bu konu önemlidir. Çünkü örneğin katılımcıların yanıtlarını içeren yarışmalar için Tweetinize verilen tüm yanıtları takip etmeniz gerekir. Bu, özellikle binlerce yanıt alırsanız ve yanıtları sıralamak için yerel uygulamayı kullanırsanız çok zor olabilir.

Twitter entegrasyonu içeren bir sosyal medya yönetim yazılımı kullanmak, tüm yanıtları tek bir yerden yönetmenize ve filtrelemenize yardımcı olabilir. Bu, yarışma yanıtlarınızı yönetmenizi çok daha kolay hale getirir. Yanıtları derleyip okuyabilir, böylece daha sonra kolayca bir kazanan seçebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir