Sosyal Medyada Paylaşılabilir Blog İçeriği Oluşturma Yolları

Sosyal Medyada Paylaşılabilir Blog İçeriği Oluşturma Yolları

Sosyal paylaşımların ve viral içeriğin popüler olduğu bir dünyadayız. Uğraşarak hazırladığınız ilginç bir içeriğiniz varsa ama kimse görmüyorsa ne işe yarar? Bu nedenle mümkün olduğunca çok sayıda görüntüleme edinmek için içeriğinizin paylaşılabilir olması gerekir.

İzleyiciler bir konu, fikir veya öykü ile bağlantı kurdukça ve bunları arkadaşları ve takipçileri ile paylaşmak için içeriğinize tıkladıkça, paylaşılabilir içerik internette daha çok kişi arasında yayılır. Bu bağlamda siz de içeriğinizin çok sayıda paylaşımla öne çıkmasını istiyorsanız, önce bazı önemli soruları cevaplamanız ve ona göre bir plan çizmeniz gerekir. 

Konu Paylaşılabilir mi?

Paylaşılabilir herhangi bir içeriğin özünde ilgi çekici bir konu esastır. İnsanlar kalplerinde ve zihinlerinde farklı duyguları ateşleyen, ilgi çeken içerikleri paylaşırlar. Diğer insanları dahil etmek ve bilgilendirmek istemelerini sağlamak için ziyaretçilere bir uyarıcı vermek gerekir.

Bu uyarıcılar şöyle olabilir:

» Duygusal içerikler: İzleyicilerin ilgisini çeker ve onlara bir şeyler hissettirir.

» Kimliğe bağlı içerikler: Okuyucuların kendilerini içerikte bağlı hissetmelerini ve kendilerini içerikte görmelerini kolaylaştırır.

» Trend içerikler: Güncel konular ve son moda heveslerle ilgili içeriklerdir.

» Değerli içerikler: Cevaplar, çözümler ve faydalı tavsiyeler sağlayan içeriklerdir.

Ön araştırma yapmak için bu yüksek etkileşimli gönderilerden birine tıklayabilirsiniz. Paylaşılabilir içerik açısından onları nelerin öne çıkardığını tespit etmekle işe başlayabilirsiniz. Özel infografikler sağlıyorlar mı? Uzman görüşlerini içeriyor mu? Bu belirli içeriği benzersiz kılan şeylerin bir listesini yapın. Daha sonra bu tespitleri kendi içeriğinize uygulayabilirsiniz.

Başlık Göz Alıcı ve Paylaşılabilir Mi?

Başlıklar o kadar önemlidir ki sosyal paylaşımı kendi başlarına tetikleyebilirler. Güçlü, büyüleyici bir başlık, paylaşılabilir içerik oluşturmak için çok önemlidir:

Bunun için şu kriterler önemlidir:

Okuyucunun ne kazanacağı veya öğreneceği konusunda net olmak

İçeriğe hangi bilgilerin dahil edildiğini detaylandırmak

Okuyucunun okuma sonucunda ne elde edeceğini açıklamak

Listeler yayınlayarak içeriğin kolayca taranabileceğini göstermek

Hedef kitlenizin dikkatini çekme olasılığı en yüksek olan en iyi anahtar kelimeleri eklemek

Görseller: Sosyal Paylaşım İçin Boyutlandırılmış ve Tasarlanmış mı?

Yayınınıza göz kamaştırıcı, göz alıcı bir grafik eklemek, fark edilmeyi ve yeniden paylaşılma olasılığını artıracaktır. Örneğin görselli tweet’lerin, resim içermeyenlere göre %150 daha fazla retweet aldığı söylenmektedir.

Paylaşılabilir sosyal medya içeriği oluşturmak için, her zaman sosyal siteler için boyutlandırılmış ve tasarlanmış öne çıkan görseller eklemeniz gerekir.

İçeriğin Paylaşılması Kolay mı?

Ziyaretçileri paylaşmaya teşvik eden her zaman içerik değildir. Aynı zamanda web sitesinin kendisindeki düzen ve seçeneklerle de ilgilidir. Paylaşılan içeriklerin, paylaşımı teşvik eden web sayfalarında yayınlanması şaşırtıcı değildir.

İçerik sayfalarınızda paylaşım seçeneklerini tanıtarak hikayenizi internette yaymalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Tüm sayfalarınıza sosyal paylaşım düğmeleri eklemeniz iyi olur, böylece okuyucuların harekete geçmesi basit ve kolay olur.

Ne tür içerik ürettiğiniz önemli değil, her zaman fark edilmesi kolay paylaşım düğmelerini eklemelisiniz. İlgi çekici bir istatistiğin veya infografiğin yanına stratejik olarak bir paylaş düğmesi yerleştirebilirsiniz. Amaç, paylaş düğmesinin yanında katma değer sunmaktır.

Bu içerik oluşturma sorularını dikkatlice ele alırsanız, tüm içeriğinizin hem Google aramaları hem de paylaşım için hazırlandığından emin olabilirsiniz.

Bu konuları akılda tutmak, daha fazla paylaşılabilir içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İçeriğinizin arama motorları aracılığıyla daha fazla paylaşım ve görünürlük kazanmasına yardımcı olmak için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir