Tekrarlanan İçerik Sorunu

Tekrarlanan İçerik Sorunu

Tekrarlanan içerik ya da yinelenen içerik kavramı, genellikle, diğer içeriklerle tamamen eşleşen veya önemli ölçüde benzer olan içerikleri tanımlamak için kullanılır.

Tekrarlanan içerik, birçok internet sitesi için önemli bir sorundur. İnternet sitenizde tekrarlanan içerik sorunu bir ceza sebebi olmasa da, Google’ın sıralama algoritmaları, bir ceza misali tekrarlanan içeriği filtreleyecektir.

Google, farklı bilgiler içeren sayfaları dizine eklemeye ve göstermeye gayret eder. Bu filtreleme, örneğin, sitenizde her makalenin “normal” ve “yazdırma” sürümlerine sahipse ve bunlardan hiçbiri noindex meta etiketi ile engellenmemişse, Google’ın listelemek için bunlardan sadece birini seçeceği anlamına gelir. Bir sayfanın içeriği birden çok sayfada yer alıyorsa, Google, arama sonuçlarında bu sayfalardan yalnızca birini görüntüler. Ne yazık ki, bu görmek istediğiniz sayfa olmayabilir.

Sayfalarınızdan yinelenen içeriğin kaldırılması, web sayfalarınızın sıralaması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Tekrarlanan içerik sorunlarını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

Ziyaretçileri web sitenizdeki doğru sayfalara yönlendirmek için 301 yeniden yönlendirmelerini kullanmak.

Google’ı bir sayfanın tercih edilen sürümü hakkında bilgilendirmek için rel=canonical etiketini kullanmak. Yinelenen içerik sorunlarının çoğu için bu en iyi çözümdür.

Tüm sayfalarda uzun standart metinlerden kaçınmak.

Benzer içeriğe sahip birkaç sayfanız varsa, bunları tek bir sayfada birleştirmek.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir