Minimal Web Tasarım Yararları

Minimal Web Tasarım Yararları

Minimal web tasarım anlayışı ile web siteleri oluşturmak, bazı web tasarımcılarının bildiği her şeye aykırı bir şeydir. Normalde yazılar, özellikler ve süslü grafiklerle dolu en gösterişli web sitelerini tasarlamak için kullanılan bir dizi pahalı düzenleme aracı her tarafı kaplamıştır. Ancak günümüzde artık birçok  şirket ve işletme web siteleri için minimalist bir yaklaşımı tercih etmektedir.

Web tasarım açısından dönemsel olarak trendlerde değişiklikler sıklıkla yaşansa da son dönemlerin gündeminin minimalist web tasarımı olduğu söylenebilir. Bu nedenle sizlere web tasarımına minimalist bir yaklaşımın işletmenize fayda sağlayabileceğine dair birkaç neden bulunmaktadır:

Kullanıcı Deneyimini İyileştirir

Ziyaretçilere yapacak çok şey verirseniz, onları kaybedebilirsiniz. Web kullanıcılarının %60’a yakını, bir izlenim elde etmek için içeriği hızla gözden geçirecektir. Web sitenizde, her yerde çıkan reklamlar, binlerce kelime içerik ve parlak renkler gibi bir sürü şey varsa; sonuç kötü bitebilir.

Minimalist tarzda bir web sitesi, tam olarak istediklerini sunacaktır: Dikkatiniz dağılmadan işletmenizin sunduklarına hızlı bir şekilde göz atma fırsatı.

Sayfalarınız Daha Hızlı Yüklenir

Yüklenmesi uzun süren sayfalar, ziyaretçiler için başka bir hayal kırıklığı kaynağıdır. Yoğun yaşamlarını sürdüren ziyaretçiler, sayfanızı ve içeriğini anında görmek ister. Biraz acımasızca görünebilir, ancak 3 saniye içinde yüklenmezse, insanların %40’ı sizin sitenizin sayfasından hemen çıkacaktır.

Pek çok şey, sayfa yükleme hızınızı etkiler, ancak en önemlilerinden biri, yüklenmesi gereken içerik miktarıdır. Bir ton reklam, resim, video ve canlı sohbet gibi web sitesi özelliklerinin tümü sitenizde varsa, bu sayfa yükleme hızını yavaşlatır. Minimalist bir web tasarımı kullanmak, bu sorunların çoğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Hızlı bir site örneği: https://www.moradam.com/

Siteniz Mobil Cihazlarda Daha İyi Performans Gösterir

Herhangi bir modern web sitesi, özellikle daha fazla insanın internete başka herhangi bir şey yerine mobil cihazları kullanarak bağlanması göz önüne alındığında, mobil dostu olmayı ciddiye almalıdır. Açıkçası, mobil cihazların masaüstü bilgisayarlardan veya dizüstü bilgisayarlardan çok daha küçük ekranları vardır, bu nedenle bir web sayfasını ve özelliklerini o ekrana sığdırmaya çalışmak çoğu zaman zordur.

Duyarlı web tasarımı, mobil kullanıcılar için hayatı çok daha kolaylaştırdı, ancak bazı web siteleri hala mobil cihazlarda iyi performans göstermekte zorlanıyor. Minimalist tarzda tasarlanan web siteleri, içeriğinin az olması, koyu renklerin azaltılması ve genellikle çok fazla müdahaleci reklam ve pop-up içermemesi sayesinde mobil cihazlar için mükemmel bir uyum sunar.

Güzel bir örnek: https://www.moradam.com/blog/

Web Siteniz Çekici ve Modern Görünür

Basit tasarım, göze hitap eden ve hayranlık uyandıran bir zevktir. Dağınıklığı, yüksek renkleri ve çok fazla hareketli parçası olmayan bir web sitesi, görülmesi gereken bir güzelliktir. Minimalist web sitenizi ilk kez gördüklerinde insanların aklından geçen düşünceleri hayal edebilirsiniz ve çoğu olumsuz olmayacaktır.

Web siteniz genellikle insanlara şirketiniz hakkında ilk izlenimlerini sağlayacaktır, bu yüzden onu iyi bir izlenim haline getirerek mükemmel bir başlangıç ​​yapmış olursunuz. Onları ilk adımda sitenize bağlamış olmanız önemlidir, çünkü kötü ilk deneyim sonrasında bir daha asla göremeyebilirsiniz.

Basit Karar

Minimalizm, artık görmezden gelemeyeceğiniz bir web tasarım trendidir ve uzun bir süre devam edeceğini düşündüğümüz bir trenddir. Mobil cihazlar için mükemmel bir tasarım anlayışıdır, sayfa yükleme sürelerini hızlandırır, kullanıcı deneyimini iyileştirir ve aynı zamanda iyi görünür.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir