Domain Seçiminin SEO’ya Etkisi Nedir?

Domain Seçiminin SEO'ya Etkisi Nedir?

Bir internet sitesi kurarken en önem verilmesi gereken konu başlıklarından biri de sitenin domaininin ne olacağıdır. Gerçekten internet sitenizi ifade eden ya da marka olabilecek bir domain bulmak çok da kolay değildir. Bu işin en temel noktalarından biri arama motorlarında bulunurluk olduğundan domain seçimine ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü yapacağınız yanlış bir domain seçimi internet sitenize verdiğiniz tüm emeklerin boşa gitmesi anlamına gelmektedir. Gerçekten domain seçimi arama motoru optimizasyonu için bu kadar önemli mi? Domain seçiminin SEO’ya etkisi nedir? diye düşünebilirsiniz. Evet, domain seçiminiz SEO için çok önemlidir. Bu nedenle SEO dostu bir domain seçimi yapmanız internet sitenize verdiğiniz emeklerin karşılığını almak istiyorsanız özen göstermeniz gereken ilk adımdır.

Domain Seçiminin SEO'ya Etkisi Nedir?

Domain Nedir?

İnternet sitenizin ismine domain veya bir diğer deyişle alan adı denilmektedir. Ziyaretçilerinizin internet sitenizi bulacakları adres olduğunu da söyleyebiliriz. Bir ya da daha çok IP adresini tanımlamakta kullanılmaktadır.

Domain Seçiminin SEO’ya Etkisi Nedir?

Domain seçiminin SEO’ya etkisi vardır. Ancak domainde ille de anahtar kelimenin geçmesi zorunlu değildir. Bu nedenle domain seçimi yaparken işinize uyuyorsa anahtar kelime geçen bir alan adı tercih edebilirsiniz ancak kendinizi buna mecbur hissetmeniz gerekmemektedir. Odaklanmanız gereken esas noktanın markanızın bilinirliği olması gerekmektedir. Bugün artık arama motorları her şeyin olduğu gibi alan adında anahtar kelimeye yer verenlerin de farkındadır ve bunu çok artı bir özellik olarak değerlendirmemektedirler.

Anahtar Kelimenin Domainde Geçmesi

Çok önemli olmasa bile anahtar kelimenin domainde geçmesi SEO performansı adına yine de önemlidir. Google, Facebook, Twitter, Youtube gibi tüm büyük internet markalarının yaptığını yaparak akılda kalıcı, vurucu kısa bir domain bulmak arama motorlarında yüksek sıralamalar elde etmek adına atılabilecek en önemli adımlardan biridir. Burada dikkat edilmesi gereken aşırı optimizasyonu sağlanmamış anahtar kelimeler kullanmaktır ki arama motorları sitenizi spam olarak algılayıp cezalandırmasın. Domaininizde kullanacağınız doğru seçilmiş anahtar kelimeler SEO açısından bazen fayda sağlayacağı gibi bazen de fayda sağlamayabilir. Ancak her şeyden önce internet sitenizin optimizasyonunun çok iyi yapılmış olması gerekmektedir.

Domain Seçiminin SEO'ya Etkisi Nedir?

Domain Uzantısı SEO İlişkisi

Hem insanlar hem de arama motorları tarafından bilinirliği ve güvenilirliği bakımından com uzantısının diğer tüm uzantılara oranla SEO’ya etkisinin çok daha olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bir internet sitesi kurarken com uzantılı bir domain satın almanızı tavsiye ederiz. Eğer başka biri tarafından da kullanılan bir domain için uzantı arıyorsanız bu sefer de yapmanız gereken com.tr, gen.tr gibi alternatif uzantılara yönelmek olacaktır. com.tr, gen.tr gibi uzantılara sahip birçok başarılı internet sitesi olsa da hem başkalarının kullanmadığı bir domain hem de bu domainin com uzantısına sahip bir internet sitesi SEO açısından size diğer seçeneklere oranla daha fazla katkı sağlayacaktır.

SEO Uyumlu Domain Seçimi

Dediğimiz gibi domain seçiminin SEO\’ya etkisi vardır ancak abartılacak kadar çok değildir. Dolayısıyla domain seçimi yaparken sadece arama motoru optimizasyonuna odaklanmak yerine internet sitenizin hizmetlerine yönelmek daha doğru olacaktır. Domaininizin sitenizi ve yaptığınız işi net olarak yansıtması da SEO açısından etkilidir. Domain seçiminizi yaparken hem markanızla hem de işinizle alakalı anahtar kelimeleri bulmak, anımsaması kolay olacak bir domain seçmek sizi hedeflerinize biraz daha yaklaştıracaktır. Domain seçimi yaparken kısa çizgi yani tire kullanmamaya dikkat etmeniz gerektiğini de hatırlatalım. Çünkü bu kullanım şekli ne Google’ın ne de diğer arama motorlarının hoşlandığı bir tavırdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir