Direct Admin: Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Kurulur?

Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Kurulur

Directadmin ücretsiz SSL sertifika kurulumu her geçen gün önem kazanmaktadır. Kişiler güvenli bir ortamda alışveriş yapmak istemekte ve bilgileri güvenli ortamlarda temin etmektedirler. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte sayfalarla olan iletişimimizdeki güvenlik de ön plana çıkmaya başlamış bulunmaktadır. Yapılan alışverişler, doldurulan anketler gibi birçok alanda kişiler veri paylaşımlarında bulunmaktadır. Yapılan bu veri aktarımı güvensiz bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu durumda HTTPS kullanımını zorunlu hale gelmektedir.Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Kurulur

Google Chrome gibi diğer tarayıcılar güvensiz bir web sitesine giriş yapıldığı zaman ziyaretçileri uyarmakta ve bilgilendirmektedir. Sayfada gezinirken karşınıza “güvenli değil” ibaresi çıkmaktadır ve bu durum hoş olarak karşılanmamaktadır. Site sahipleri, sitelerine ücretsiz SSL kurulumu yaparak güvenli bir ortam sağlayabilmektedir.

 

Directadmin ücretsiz SSL sertifika birçok hosting firması tarafından ücretsiz bir şekilde verilmekte ve site sahibi olan kişiler kolaylıkla aktif hale getirebilmektedirler. Let’s Encrypt interneti daha güvenli hale getiren bir SSL organizasyonudur ve gönüllü olarak kurulum işini gerçekleştirmektedir. İnternet ortamında güvenli alışveriş ve güvenli ziyaretler için rahatlıkla kullanılmaktadır. Kurulumunu ise site sahipleri tarafından birkaç adım ile gerçekleştirmeleri mümkündür. E-ticaret hacmi büyük olan alışveriş sitelerinde SSL sertifikaları, ücretli olarak kullanılmaktadır. Böylelikle site güvenliği daha çok artırılmaktadır ve ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Pandemi süreci ile mücadele kapsamında yapılan kısıtlamalara bağlı olarak internette alışveriş canlanmış ve bu süreç internet güvenliğini daha da ön plana çıkarmıştır. “Direct admin panelinde ücretsiz SSL sertifikası nasıl aktif edilir?” sorusu gündeme gelmektedir. Site sahibi bireylerin Let’s Encrypt ile kolaylıkla yapabileceği ücretsiz SSL sertifikası kullanılabilir hale gelmektedir.

Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Kurulur

1- Direct Admin Panelinde Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Aktif Edilir?

Direct admin ücretsiz SSL sertifika kurulumu son zamanlarda ilgi odağı haline gelmiş bulunmaktadır. Günümüzde trend olan ve kullanımı oldukça yaygınlaşan direct admin hosting kontrol paneli üzerinde yapacağınız birkaç işlem sonrası SSL sertifikası kullanılır hale gelecektir. Direct admin kontrol paneline giriş yapıldıktan sonra birkaç adım sayesinde ücretsiz SSL sertifikanızı aktif hale getirmeniz mümkün olacaktır.

1-2. Ücretsiz SSL Sertifika Aktif Etme Adımları

SSL sertifikasını, hosting hesabına tanımlamak için gönüllü SSL sertifika kurulumu olan Let’s Encrypt kullanılmaktadır. Böylelikle internet daha da güvenli hale gelmektedir. Site üzerinde ziyaretler gerçekleştirildiğinde “güvenli değil” ibaresi yer almamaktadır ve rahatlıkla site ziyaret edilmektedir. Ücretsiz SSL sertifika aktif etme adımları şu şekildedir:

  • Hosting kontrol paneline giriş yapınız,
  • İşleme Accont Manager- SSL Certificates Free & automatic certificate from Let’s Encrypt adımlarını takip ederek devam ediniz.
  • Ekranda karşınıza gelen form üzerinde “Key Size” yer almaktadır. “ Key Size” seçeneğine geliniz ve “2o48” olarak işaretleme yapınız.
  • Directadmin ücretsiz SSL sertifika kurulumu işlemine Selected entries count bölümünden aktif edilecek domainleri seçerek devam ediniz. (Domainlerin seçilmesinden sonra İP adresinin görülüyor olmasına dikkat ediniz.)
  • Seçilen kayıtların bu bölümde sunucu tarafından İP adresini görüyor olmasına dikkat etmelisiniz. Yani seçilen kayıtların sunucu İP adresini görüyor olması gerekmektedir.
  • İşleminize Save butonuna basarak devam etmelisiniz. Save butonuna basılarak yapılan ayarlar kaydedilmektedir. Save butonuna bastıktan belli bir zaman sonra beklemeniz gerekmektedir.
  • Yapılan bütün bu işlemlerden sonra SSL kurulumunuz gerçekleşecektir ve panel üzerinde “başarılı” uyarısını görmeniz gerekmektedir.
  • “Başarılı” ibaresi görüldükten sonra Directadmin ücretsiz SSL sertifika kurulumu aktif hale gelecektir. Kullanılabilir hale gelen SSL sertifika ile site güvenliğiniz sağlanmakta ve rahatlıkla kişi ziyaretleri gerçekleşmektedir.

İşlemler Let’s Encrypt yerine wordpress veya cPanel gibi çeşitli panellerde kullanılan sertifika kurulumları ile de gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir