WordPress Veritabanı Temizleme Eklentileri 2021

Veritabanı Optimize

Ücretsiz web sitesi geliştirme ve tasarım araçları için bir dizi alternatif ile WordPress’te veritabanını düzenli olarak optimize etmek zorunludur. Sitenizi sağlıklı tutmak ve daha hızlı performans için optimize etmek için, veritabanındaki gereksiz dosyaları temizlemeniz ve bunun için de WordPress veritabanı temizleme eklentisine ihtiyacınız olacaktır.

Veritabanı, web sitenizi yönetirken ve işlerken göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir unsurdur. Web sitenize yüklediğiniz her şey bir veritabanında saklanır ve bu zamanla daha karmaşık hale gelebilir. Hatta web siteni bu nedenle hantal hale gelebilir. Bu nedenle veritabanınızı belli aralıklarla temizlemeniz bu sorunu ortadan kaldıracaktır. 

Veritabanınızı yönetmek için zaten bir eklenti kullanıyor olabilirsiniz. Ancak daha iyi bir alternatif bulmak için bu makaleye göz atmanızı tavsiye ediyoruz. 

WordPress Veritabanı Eklentileri Neden Önemlidir?

Sitenizde yayınlanan her şey bir MySQL veritabanında saklanır ve o yok olursa siteniz yalnızca bir alan adı olarak kalır. Her web sitesinin kendine özgü bir veri tabanı vardır ve bir web sitesinin internetteki güncel ve yayınlanmış içeriğini temsil eden bu veri tabanıdır. 

Veritabanını kaybeden bir e-ticaret web sitesi, potansiyel müşterilerin kaybına neden olabilir. Veya bir blog sitesi, herhangi bir içerik olmadan hiçbir şey değildir. Sonuçta, hiçbir faydası yoktur ve tam bir israftır.

Bunlar, internet sitenizin canlı ve güvenli olduğundan emin olmak için bir WordPress veritabanı eklentisini tercih etmenin yaygın nedenlerinden bazılarıdır.

WordPress Veritabanı Eklentilerinin Faydaları

  • Kullanıcı her ziyaret ettiğinde istenen çıktıyı daha hızlı bir şekilde sunarak sitenizin performansını optimize eder.
  • İstenmeyen ve bozuk dosya ve belgeleri kaldırarak veritabanınız için daha fazla alan sağlar.
  • Otomatik olarak çalışan ve veritabanınız için kullanımı güvenli olan kullanımı kolay eklentiler.
  • Veritabanında depolanan tüm verilerin yedeklerini depolar, böylece hiçbir zaman kaybetmezsiniz.

En İyi WordPress Veritabanı Eklentisi Listesi

Aşağıda, WordPress Veritabanınızı temizlemenize, yönetmenize ve geliştirmenize yardımcı olacak çalışan eklentilerden bazıları verilmiştir.

WP-Optimize

WP-Optimize, büyük görüntüleri sıkıştırarak ve siteleri önbelleğe alarak veritabanını temizlemeye ve yönetmeye yardımcı olan hepsi bir arada bir eklentidir. Üstelik bu, sitenizin daha hızlı, daha iyi optimize edilmiş ve daha verimli çalışmasını sağlayan WordPress eklentilerinden biridir. WP-Optimize eklentisi, web sitesini optimize ve temiz tutmak için her şeye sahip olan çok basit ve kullanımı kolaydır. Ayrıca eklenti, her kullanıcı için bir ücretsiz plan ve gelişmiş gereksinimler için premium bir sürüm sunar. Premium sürüm, çoklu site desteği, gelişmiş optimizasyon seçenekleri, zamanlama, gelişmiş günlük kaydı ve raporlama özelliklerine sahiptir. 

Optimize Database After Deleting Revisions

ODADR tek tıklamayla bir WordPress veritabanı temizleyici ve optimize edicidir. Ana görevi, herhangi bir gönderi, sayfa ve yorumun revizyonlarını silmektir. Eklenti, güvenli ve optimize edilmiş halde tutmak için özellikle istenmeyen aşırı yinelenen dosyaları ve verileri veritabanından kaldırmak için geliştirilmiştir. Ayrıca eklenti, veritabanını analiz eder ve mevcut veritabanından nelerin temizlenebileceği konusunda öneriler sunar. Analizden sonra, silinmesi gerekenlerin ve silinen verilerin sayısının raporunu sunar. Ayrıca, yinelenen verileri tutmak istiyorsanız, bu veri revizyonu için özel bir alan oluşturmanıza olanak tanır.

WP-Sweep

WP-Sweep, WordPress veritabanı için en basit ve kullanıcı dostu temizleyici ve optimize edicidir. WP-Sweep’i kullanmak için herhangi bir teknik beceriye ihtiyacınız yoktur. Herhangi bir web sitesinin veritabanını birkaç dakika içinde temizler ve optimize eder. En iyi yanı, temel bir WordPress kullanıcısının WP-sweep’i çok kolay bir şekilde yükleyip kullanmasıdır. Ayrıca eklenti, herhangi bir veriyi silmek için yalnızca WordPress silme işlevini kullanır. Eklentilerin çoğu, bir miktar veri kaybına neden olabilecek doğrudan MySQL silme sorguları çalıştırır. Ancak, WP-Sweep diğer tüm eklentilerle uyumlu değildir.

Clean Up Optimizer

Clean Up Optimizer eklentisi, web sitesini optimize etmek ve bir sonraki seviyeye yükseltmek için eski ve kullanılmayan verileri veritabanından temizlemeye yardımcı olur. Eski kayıtları silerek, bozuk tabloları onararak ve kullanılmayan alanları kaldırarak web sitesinin verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Eklenti ayrıca kullanılmayan terimleri, yetim verileri ve spam yorumlarını kaldırarak sitenin hızını artırır. Ayrıca, revizyonları kaldırarak ve yinelenen verileri ortadan kaldırarak web sitesi performansını korur. Kullanıcılara PHPMyAdmin’de oturum açmadan veritabanı tablolarını optimize etme, silme ve onarma sürecini planlama yetkisi verir. Ayrıca, bir IP adresini, ülkeyi engelleyerek ve oturum açma girişimlerini sınırlayarak, yetkisiz kullanıcılardan web sitesine ekstra güvenlik sağlar.

UpdraftPlus Yedekleme ve Geri Yükleme

UpdraftPlus, dünyanın en güvenilir WordPress yedekleme, geri yükleme ve klon eklentisi olduklarını iddia ediyor. Eklenti, sitenizi bilgisayar korsanlığı, sunucu çökmeleri, tehlikeli güncellemeler, basit kullanıcı hatalarından korur ve WordPress veritabanınızı ve web sitenizi güvenli ve güncel tutar. Ayrıca eklenti, bir zamanlama tanımlayarak tek bir tıklama ile yedekleme ve geri yükleme için etkileşimli ve kullanımı kolay bir arayüz sunar. UpdraftPlus, web sitesi ve veritabanını yönetmek için daha gelişmiş özellikler sunan daha kapsamlı ve eksiksiz bir araçtır.

WP-DB Backup

WP-DB Yedekleme eklentisi, WordPress’teki veritabanını tek bir tıklamayla yedeklemeye ve geri yüklemeye yardımcı olur. Veritabanının yedeklenmesi otomatik veya manuel olarak yapılabilir. Ayrıca bu eklenti, Dropbox, Google Drive, FTP vb. dahil olmak üzere daha güvenli entegrasyonlarla veritabanı yedeğini depolar. Ayrıca eklenti, yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra e-posta yoluyla bildirimde bulunur. En iyi yanı, çok siteli yedeklemeleri ve geri yüklemeyi destekler ve yenisi tamamlandığında eski yedekleri otomatik olarak kaldırır. Ayrıca medya dosyalarını içerir ve indirilebilir günlük dosyaları oluşturur.

WP-DB Manager

WP-DB Manager, veritabanınıza WordPress panosundan erişmenizi sağlayan bir veritabanı eklentisidir. Veritabanına erişerek, veritabanlarını kolayca optimize edebilir, geri yükleyebilir, yedekleyebilir, silebilir ve hatta boş tablolar gibi sorguları çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, eklenti, veritabanı dosyalarının otomatik olarak yedeklenmesini ve geri yüklenmesini de destekler. Eklenti, arada bir ihtiyaç duyduğunuz harika destek ve özellikleri sağlar.

WP Cleaner Pro

WP Cleaner Pro, 25 farklı veri türünü temiz bir arayüzle ve arka uç hatası olmadan temizlemeye yardımcı olan başka bir WordPress veritabanı eklentisidir. Eklenti, optimum hız için çok siteli kurulumlar için değil, tek site kurulumları için özel olarak geliştirilmiştir. Ayrıca araç, bir kerede veya planlanmış bir olayda eksiksiz bir veritabanının optimizasyonunu sunar. Eklenti ayrıca, mobil uyumlu belgeler ve otomatik güncellemeler sağlayan mobil uyumlu bir gösterge panosu ile verimli ve kullanımı kolaydır. En iyi yanı, yeni sürümler mevcut olduğunda eklentiyi otomatik olarak güncelleyen Envato market eklentisini içermesidir.

My WP Backup Pro

My WP Backup Pro, web sitesindeki herhangi bir kesinti sırasında veri hasarını ve kaybını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Olumsuz koşullar, bilgisayar korsanlığı, veri bozulması veya başka herhangi bir durumda web sitesi veritabanını korur. WP Backup Pro eklentim, çevrimiçi işletme web sitelerinin verileri düzenli olarak yedekleyerek içerik oluşturmaya odaklanmasına yardımcı olur. My WP Backup Pro eklentisi ile yedeklerinizi daha güvenli entegrasyonlarla depoladığı için asla yedekleriniz için endişelenmenize gerek kalmaz. Ayrıca eklenti, yedekleme işlemi tamamlandığında sizi e-posta ile bilgilendirir.

VaultPress

VaultPress, herhangi bir WordPress web sitesinin güvenliği için en popüler ve güçlü eklentilerden biridir. Bilgisayar korsanları, virüsler, ana bilgisayar arızaları, kötü amaçlı yazılımlar, açıklardan yararlanma, kullanıcı hataları vb. gibi bazı yaygın güvenlik tehditlerine karşı muazzam koruma sağlar. Ayrıca VaultPress, bireyler, profesyoneller ve kurumlar için güvenlik özellikleri sağlar. Eklenti, yedeklemeler ve geri yüklemeler, site geçişi, dosya tarama, otomatik dosya onarımı ve spam savunması gibi hizmetler sunar.

WP Veritabanı Eklentileri

WordPress Veritabanı eklentilerinin etkinliği, kullanılabilirliklerine bağlıdır. Ne kadar süredir aktif olduğunuza ve WordPress web sitenizi kullandığınıza bağlıdır. Yeni başlayan biriyseniz, WP-Sweep, WP-DB Manager ve Optimize Database After Deleting Revisions gibi ücretsiz ve basit WordPress eklentilerini tercih edebilirsiniz.

Veritabanlarının şiştiğini görebilecek daha düzenli ve aktif kullanıcılar için WP-Optimize, WP Cleaner Pro ve Clean Up Optimizer gibi ücretli araçlar mevcut en iyi seçeneklerdir. Çevrimiçi işletmeler ve ajanslar için ana öncelik, veritabanının yedeklenmesi ve geri yüklenmesidir. VaultPress, My WP Backup Pro, UpdraftPlus eklentileri gibi araçlar bu durumlar için kullanılabilecek temel seçeneklerdir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir