SEO Rakip Analizinin Önemi!

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Site içeriklerinden emin olduğunuz halde, organik aramada rakip siteyi geçemiyor musunuz? Öyleyse sitenizde, rakibinizin sizi geçmesini sağlayan bir problem olabilir. Sitenizi geliştirmek ve organik aramalarda rakibe sıralamayı kaptırmamak için bir an önce harekete geçmelisiniz. İhtiyacınız olan şey SEO rakip analizi yapmak ve problemleri görebilmektir. Geriye analiz raporlarına göre bir çalışma stratejisi geliştirmek kalıyor.

SEO Rakip Analizinin Önemi

  • SEO rakip analizi sayesinde sektörünüzde size başarı getirecek stratejileri veya başarısızlık nedenlerinizi fark edebilirsiniz.
  • Rakip sitelerin kullandığı bazı güçlü çalışmaları örnek alarak kendi siteniz için uygulayabilir, birçok stratejik avantaj elde edebilirsiniz.
  • Kendi siteniz için uyguladığınız stratejilerin başarı oranını görerek bu orana göre stratejinizi uygulamaya devam edebilir veya değişik taktiklere yönelebilirsiniz.
  • Rakip sitelerin güçsüz ve zayıf olduğu yönlerini bulabilir, bu eksiklikler doğrultusunda kendi çalışmalarınızı düzenleyebilirsiniz.
  • Organik aramalarda sitenizi daha yukarıya taşıyarak, site trafiğinizi arttırabilirsiniz.

SEO Rakip Analizinin Önemi!

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO rakip analizi yapmak için Google araçlarından yararlanmanız gerekmektedir. Rakip analizi yapmak, hedef kitleye ulaşabilmek ve sitenin başarılarını arttırmak için oldukça gereklidir. SEO çalışmaları yaparak iyileştirdiğiniz sitenizin başarı oranının artması için ikinci adım rakip analizi yapmaktır. SEO analizi nasıl yapılır merak ediyorsanız öncelikle bu konu üzerinde durmanız faydalı olacaktır.

Kendi siteniz için yapacağınız optimizasyonların ardından iyileştirdiğiniz siteniz için rakip analizleri yapabilirsiniz. SEO rakip analizi çalışmaları için uygulamanız gereken adımları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Rakiplerinizi Belirleyerek Başlayın

Analiz çalışmaları yapmadan önce elbette rakiplerin kim olduğu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Organik aramalarda rekabet halinde olduğunuz siteleri belirlemeli ve daha sonra birer birer siteniz için iyileştirme çalışmaları yapmalısınız. Aynı anahtar kelimeler için rekabet oluşmaktadır. Anahtar kelime için rekabet ettiğiniz siteleri görebilmek için Ahrefs aracından yararlanabilirsiniz.

SEO Rakip Analizi İçin Rekabet Ortamının Durumuna Bakın

Rekabet ortamını belirlemek için Ahrefs Site Explorer aracını kullanabilirsiniz. Bu analiz sonucunda pek çok veriye ulaşabileceksiniz. Rekabet ortamı elbette ki farklı pek çok alanda olacaktır. Bu nedenle farklı alanlarda ortaya çıkan bu rekabet ortamını inceleyerek adım adım çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu alanlar kimi zaman anahtar kelime rekabet olabilirken, kimi zaman da etki alanları olabilmektedir.

Rakip Site Optimizasyonu Analizi Yapın

Kendi web siteniz için yaptığınız SEO analizlerinde sitenizin SEO başarısını nasıl görebiliyorsanız, bunu rakip site için de yapabilirsiniz. Rakip sitenin SEO başarısı, çalışmaları veya başarısızlıkları hakkında mevcut durumları görebilmeniz oldukça kolaydır.

Kullanabileceğiniz araçlar yardımıyla öncelikle rakip sitenin anahtar kelime yoğunluğu analizine bakabilirsiniz. Daha sonra sırasıyla meta bilgisi ve web site tasarımıyla ilgili SEO rakip analizi yaparak, raporlar oluşturabilirsiniz. Analiz sonrasında ise raporunuza göre iyileştirme çalışmalarına başlamanız gerekmektedir.

PPC ve Organik Anahtar Kelime Analizi Yapın

Organik anahtar kelime analizi oldukça önemlidir. Ahrefs ve SemRush gibi araçlardan yararlanarak rakip sitenin organik anahtar kelime analizini yapabilirsiniz. Açlar yardımıyla bilgi edineceğiniz değerli organik anahtar kelimeleri öğrenebilirsiniz. Birkaç rakip site için bunu uyguladıktan sonra, araç yardımıyla bir rapor oluşturabilir ve çalışmalar yapmaya başlayabilirsiniz.

PPC anahtar kelimeleri bulmak için de yine aynı araçlardan yararlanabilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin para vererek satın almaya değer gördüğü anahtar kelimelere ulaşabilir ve bu anahtar kelimeleri kullanarak site içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.

SEO Rakip Analizinin Önemi!

Rakip Backlink Analizi Yapın

Rakip sitelerin backlink analizlerini ücretli veya ücretsiz rakip analizi araçları kullanarak elde edebilirsiniz. Daha yüksek başarılar elde etmiş sitelerin referansı gibi düşüneceğiniz bu backlink’ler sitenizin başarısını arttıracaktır. Rakip siteye backlink veren site, sizin sitenize de verebilir. Bunun için analiz sonrası backlink veren siteyle iletişime geçerek siteniz için isteyebilirsiniz.

Rakiplerinizin Bozuk Sayfalarını Analiz Edin

Rakiplerinizin bozuk sayfalarını da bazı araçlar yardımıyla analiz edebilirsiniz. Bozuk sayfayı işinize yarayacak şekilde kendi sitenizde kaliteli bir sayfaya dönüştürebilirsiniz. Özellikle bozuk sayfalara link veren başka siteler varsa, benzerini fakat daha iyisini yaptığınız sayfayı gönderebilirsiniz. Bu sayede link isteyebilir ve rakibinizin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda bozuk sayfanın bozuk olma nedenlerini de öğrenebilir ve bu hususlara dikkat edebilirsiniz.

Rakip İçerik Analizi Yapın

Bir web sitesini iyi yerlere taşıyan en önemli kurallardan biri de site içerikleridir. Site içeriklerinizin SEO uyumlu olması organik aramalarda üst sıralarda yer almanızı sağlayan en önemli kurallardandır. Dolayısıyla SEO rakip analizi yaparken, rakiplerinizin site içerikleriyle ilgili analizler yapmanız gerekmektedir. Rakiplerinizin snippet alan içeriklerini tespit edebilirsiniz. Bu analizden sonra da stratejilerinizi değiştirebilir veya geliştirebilirsiniz.

Rakiplerinizin Web Sitesi Tasarımlarını İnceleyin

SEO rakip analizi konusunda bir diğer atılacak adım da rakiplerinizin web sitesi tasarımlarını incelemektir. Web sitesi tasarımı site ziyaretçisi açısından çok önemli bir konudur ve bu tasarımların dikkatle yapılması gerekmektedir.

Rakip sitenin tasarımı ile ilgili birtakım sıkıntıları varsa bu sizin sitenizin bir adım öne gelmesi anlamına gelmektedir. Aksi durumda da sizin site başarısızlığınız, rakip sitenin tasarımının daha iyi olmasından olabilir. SEO rakip analizi yaparken web site tasarımı ile ilgili çalışmaları göz ardı etmemeniz gerekir.

Rakiplerinizin Çevrimdışı Stratejilerini Analiz Edin

Rakiplerinizin pek çok çevrimdışı stratejileri olabilir. SEO rakip analizi yapıktan sonra, rakip sitelerin özellikle sosyal medya çalışmalarını analiz etmelisiniz. Youtube ve İnstagram gibi popüler sosyal mecralar, daha çok ziyaretçi çekmeye yardımcı olmaktadır. Rakiplerinizi analiz ederek, çalışmalarınızı bu doğrultuda yapabilir ve bir adım önlerine geçebilirsiniz.

SONUÇ

SEO çalışmalarında SEO rakip analizinin önemi büyüktür. Sitenizi iyileştirmek ve organik aramalarda üst sıraya taşımak için yukarıda belirttiğimiz analizleri yapmanız gerekmektedir. Özellikle Ahrefs gibi araçları kullanarak birçok çalışmayı yapabilirsiniz. İzleyeceğiniz stratejiler sayesinde rakip sitelerin önüne geçebilir ve site trafiğinizi arttırabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir