Google Family Link Nedir, Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Google Family Link Nedir

Google tarafından sunulan birçok hizmet olmakla beraber, bunlardan bir tanesi de Google Family Link olarak bilinmektedir. Bu kapsamda Android işletim sistemi kullanan çocukların, söz konusu cihaz üzerinde gerçekleştirmiş olduğu tüm işlemler rahatlıkla takip edilebilir.

Akıllı telefonların geliştiği günümüzde, birçok çocuk da gerek kendi, gerekse ebeveynlerinin cihazları üzerinden Android ve IOS işletim sistemlerini kullanmaktadır. Her ne kadar genellikle oyun oynanıp, videolar izlense de aileler oldukça doğal ve haklı olarak onların neler yaptığını bilmek ister. Zira bazı durumlarda müdahale etmek gerekebilir.

Burada devreye giren uygulama, Google Play Store ve App Store üzerinde bulunan uygulamalara bir kısıtlama getirerek sizlere yardımcı olur. Böylece onların işlemlerini hem kontrol, hem de takip edebilirsiniz.

Google Family Link Ne İşe Yarar?

Google Play Store üzerinde çok sayıda uygulama vardır. Ancak bunlardan bazıları, çocuklar için uygun olmayabilir. Her ne kadar aileler onları kontrol etmeye çalışsa da günlük hayat buna her zaman izin vermez. Zira her çocuk bir şekilde yalnız kalarak, onlara giriş yapabilir.

Aileler de bu gibi durumlara karşı ne yapabileceğini sürekli düşünür. Bu konuda Google Family Link size tam anlamıyla kontrol sağlar. Böylece,

  1. Çocuğunuzun hangi sitelere baktığını öğrenmeniz,
  2. İnternette ne yaptığına bakmanız,
  3. Kilitleme ve filtreleme uygulamanız,
  4. Google Play Store üzerinde hangi uygulamayı indirdiğini görmeniz,
  5. Google Play Store üzerindeki bir uygulamayı engellemeniz,
  6. Günlük saat uygulaması getirmeniz,

Mümkündür. Dolayısıyla siz evde olmasanız bile çocuğunuzun zararlı uygulamalara girmediğinden emin olabilir, kaç saat geçirdiği konusunda tüm endişelerinize son verebilirsiniz. Uygulama oldukça pratik olup, çocuğunuz sizin engellediğiniz bir uygulamaya erişmeye çalıştığınız anda kilitler.

Ebeveyn olarak onay vermezseniz açılmaz. Eğer günlük kullanma süresi dolarsa, Family Link cihazı hemen kilitler. Böylece oldukça kullanışlı yapısı vardır.

Google Family Link Nedir

Google Family Link Hangi Sistemlerde Kullanılabilir?

Günümüzde aplikasyonlar belirli işletim sistemlerine göre uyarlanır. Dolayısıyla Android için olan bazı uygulamalar, IOS işletim sistemlerine sunulmayabilir. Ancak bazı firmalar her ikisine yönelik seçenek sunar.

Bu bakımdan bu uygulama her ikisinde de kullanılabilen yapıya sahiptir. Dolayısıyla IOS işletim sistemi kullananlar, endişelenmeden yükleyebilir.

Google Family Link Nasıl Kurulur?

Her ne kadar Family Link nasıl kurulur çok zor olarak da düşünülse, oldukça pratiktir. Eğer aşağıdaki işlemleri takip ederseniz, kısa sürede sonuç bulabilirsiniz;

  1. https://families.google.com/intl/tr/familylink/ adresine girin.
  2. Ekranın sağ üst köşesinde uygulamayı yükle adlı mavi bir buton vardır. Buna tıklayın.
  3. Açılan küçük menüden IOS ya da Android simgesini seçin. Bu sizi ilgili market uygulamasına yönlendirir.

Ardından tek yapmanız gereken buradan yüklemektir. Buna ek olarak App Store ve Google Play Store’a girerek uygulamanın ismini aratırsanız, kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Market uygulamalarında yükle dedikten sonra tüm işlemler otomatik olduğu için, APK dosyalarında olduğu gibi özel bir kurulum bulundurmaz.

Google Family Link Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın sunduğu en büyük avantajlardan biri de oldukça küçük boyutta olmasıdır. Dolayısıyla cihazlarınızda probleme neden olacak uygulamalar arasında değildir. Ayrıca çocuğunuzun güvenliği için boyutun da önemli olmadığı unutulmamalıdır.

Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan Family Linkhttps://families.google.com/families adresi üzerinden rahatlıkla yönetilebilir. Böylece evde olmasanız bile pratik bir şekilde yönetmeniz mümkündür.

Eğer bilgisayara erişimiz yoksa bile Google Play Store ve App Store üzerinden indirdiğiniz uygulamanın sembolüne dokunarak, kontrol etmeniz mümkündür. Kullanıcı deneyimini arttıran yapısıyla zorluğu bulunmaz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir