Log Nedir? İşletmeler İçin Log Kaydı Tutmak Neden Önemlidir?

Log Nedir? İşletmeler İçin Log Kaydı

Log, bilgisayar ortamında gerçekleştirilen tüm işlemlerin kayıt altında tutulmasına verilen bir isimdir. Günümüzde son derece ileri teknolojinin kullanılması ile denetleme sistemlerinde de belirli artırımlara gidilmektedir. Log kayıtları inceleme işlemi çoğunlukla işletmelerin çalışanlarına yapmış olduğu denetleme işlemlerini nitelendirmektedir.

Yaşam alanlarına internetin girmesiyle birlikte günümüzde günden güne birçok alanda değişiklikler yaşanmaktadır. Bu nedenle internet dünyasında güvenli bir alan yaratıyor olmak logolanma işlemlerinin detaylandırılmasıyla önem kazanır. Log kaydı nasıl tutulur? Kullanıcıların genel olarak sordukların sorular arasındadır. Bilgi işlem birimleri tarafından merkez kullanıcı ekiplerin alt kullanıcı bilgisayarlarını izleme ve arşivleme sistemi temeliyle çalışmaktadır.

Log kayıtları sürekli olarak tutulan otomatik bir sistem ürünüdür. Bilgisayarların gerçekleştirdiği tüm işlemleri kayıt altına alınması işlemidir. Log kayıtları inceleme genellikle yönetim birimi üyelerine sunulan bir yetkidir.

Loglama İşlemiyle Genel Güvenlik

Log yaşantımızın tüm alanlarında güvenlik sağlayan etkenlerden biridir. Ev ya da iş yerinizdeki modeminizdeki güvenliği bile loglama işlemi sayesinde güvenli olarak tutabilirsiniz. Modemde log kaydı nasıl tutulur? Modem üzerinden bulunan IP adresi üzerinden bir bağlantı oluşturulmaktadır. Bu bağlantı ağına tanınan IP adreslerin bağlanmasına izin verilmektedir. Bu nedenle tanıdığınız cihazların bağlanması güvenlik açısından kullanıcıları tanıdığınız için sorun olmayacaktır.

Ancak yabancı bir kullanıcının internet dünyasında hangi işlemi yaptığı direkt olarak modem sahibini etkileyebileceği için son derece önemli bir detay olacaktır. Modemler için Log kayıtları inceleme bu noktada önemlidir. Sonuç olarak yabancı bir IP bağlanmasını ve yaptığı işlemleri sadece bu kayıtlar ile ispatlanabilmektedir. İnternet çağında siber güvenlik son derecede önem kazanmaktadır.

Log Nedir? İşletmeler İçin Log Kaydı

Neden Loglama Yapılmalı?

Bir firmanın ya da kişisel bilgisayarınız sizin için ne kadar güvenli olduğu oldukça önemlidir. Günümüzde her şeyin internet ortamından oluşturulduğu düşünüldüğünde sağlam bir güvenli duvarına hemen hemen herkesin ihtiyacı olmaktadır. Bu ihtiyaç doğrultusunda da Log işlemleri önem kazanır. Bir kurum için Log kayıtları inceleme son derece önemli bir detaydır. Çalışanları ve kendi güvenliğinin yanı sıra doğru işleyiş içinde önemli bir detay olacaktır.

Log Kayıt Teknikleri ve Saklama Süreleri 

Bilgisayar ortamında yapılmış olan tüm işlemlerin kayıt altında tutulduğu bu sistemin sahip olduğu önemli bir veri bulunmaktadır. Log kayıtları inceleme noktasından bu veriler üzerinden ilerlenmektedir. Söz konusu bu veriler ise 6 aydan başlayarak 2 yıla kadar geniş bir kapasite ile saklanabilmektedir. Söz konusu veriler şirketlerin özel veri tabanlarında saklanmaktadır.

Şirketlerde geriye dönük iki yıla kadar birçok log kayıtlarının arşivlerden saklanıyor olması gerekir. Bu nedenle siber saldırılara karşı sıkı bir önlem ve güvenlik ağı geliştirilmiş durumdadır. Kayıtlarda tutulması gereken temel bilgiler bulunmaktadır. Tüm bilgiler detaylı olarak verilere depolanmamaktadır.

Log Kayıtlarındaki Son Teknoloji

Şirketler için Log kayıtları inceleme noktasında gelişmiş bir veri bulunmamaktadır. Bu nedenle şirketler ihtiyaç halinde son derece zor bir ayıklama sürecinin ardından bu kayıtlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle genel olarak şirketler merkezi log yönetimleri için sistemler geliştirmektedir.

SIEM bu konuda şirketlerin aktif olarak kullandığı log programları kullanılmaktadır. Bu programlar firma yetkililerin söz konusu incelemeleri konusunda kolaylık sağlanması noktasında kişilere yardımcı programlar olmaktadır. Log kaydı nasıl tutulur? Genellikle şirketlerin loglama konuları bütçe ve zaman gerektiren önemli kayıtlardır. Tüm bunların yanı sıra bütçe konusunda da önemli maliyetlere sebep olmaktadır. Şirketlerin gerek istihdam konusunda gerekse de zaman konusunda son derece erken dönemde tamamlanması gereken konular arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir