Yazılım Tanımlı WAN (SD-WAN) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Yazılım Tanımlı WAN (SD-WAN) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Yazılım tanımlı geniş alan ağı İngilizce karşılığı ise “Software-Defined Wide Area Networking” (SD-WAN), bir kontrol merkezi yazılımı ile kurulup ayarlanan, takip edilen ve güvenliği sağlanan geniş alan ağları servislerinin bütünüdür. SD-WAN için en büyük avantaj düşük kurulum maliyetleri ve üst düzey güvenliğidir. Kendini geliştirmeye verdiği önem ve sağladığı imkanlardan dolayı kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Yazılımlı tanımlı geniş alan ağı (SD-WAN), “şebekelere ve veri merkezlerine küresel bir şekilde dinamik bağlanan bir sistemdir”. Bulut tabanlı kullanılan uygulamaların sayısının her geçen gün arttığını düşünürsek günümüzde yaygın şekilde kullanılan geniş bant ağı (WAN), uygulamalarla bağlantıyı kurmakta ve korumakta artık yeterli olmuyor. SD-WAN’ın farklılığı ise WAN bağlantılarını “(XDSL, MPLS, Cellular ve fiber)” aynı anda kullanılabilir hale getiriyor ve tek bir bağlantı noktası olarak kullanıcıya sunuyor.

SD-WAN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

SD-WAN çözümleri, kullanıcılara bir çok avantaj sunuyor.

Uzaktan ve ofisten çalışan kişileri için uygulamaların performansını en üst düzeye çıkarıyor.

Geniş bant kullanımına rağmen daha düşük bir fiyat sunuyor.

“Ölçeklendirilmiş kapasite avantajı.”

Uygulamalar çevrimiçi sunuculara taşındıkça “WAN” genelinde artan bir “bağlantı güvenliği” sunuyor.

SD-WAN’da Güvenlik Hizmetleri Nasıl İşliyor?

SD-WAN’nın aslında diğer hizmetlerine göre kullanıcılara sunduğu en büyük hizmet güvenlik. Kullanıcıların SD-WAN’a talep göstermesinin sebebi de güvenliktir. SD-WAN kullanan ister bir şirket olsun, ister bir kişi olsun “uçtan uca şifrelendirmiş güvenlik” ile tüm verilerini güvene alır. Kimlik doğrulaması üst düzey seviyede olduğu için casus yazılımlara karşı da kimlik doğrulaması üst düzey seviyededir. Ana serverdan şubelerin serverları arasındaki tüm iletişimin güvenli olduğu gibi, SD WAN’ın bulut ile iletişim de güvenli ve doğrulaması üst düzey bir şekilde yapılır.

SD-WAN’ın, “şifreli ağ trafiği”, “ağ bölümlemesi”, “merkezi konfigürasyon sistemi kullanımı” gibi hizmetleri ile ağ trafiğinizin takip edilmesi neredeyse imkansız hale gelir.

Yazılım Tanımlı WAN (SD-WAN) Nedir? Avantajları Nelerdir?

SD-WAN Nasıl Çalışır?

SD-WAN bağlantısı aslında “yeni nesil ağ performansıdır”. SD-WAN ile WAN bağlantılarının (XDSL, MPLS, Cellular ve fiber) bir çoğunu aynı anda kullanabilecek hale geldi.

SD-WAN 4 Temel Özellik Üzerine Kendinin Geliştirmiştir.

Bu Özellikler şu şekildedir;

  • Birden fazla bağlantı kurulabilmesini sağlamak
  • Dinamik yol seçiminin otomatik olarak yapılabilmesi
  • WAN’ı yönetmek arayüzün oldukça basit bir hale getirilmesi
  • VPN’leri destekleyebilen ve uyum içinde çalışan bir sistem

SD-WAN, kullanıcıları veri merkezinden bulutta bulunan herhangi bir uygulamaya bağlar. SD-WAN, bağlanılacak olan bu uygulama için en iyi ve en kısa yolun hangisi olduğunu bulur ve bağlantı performansını üst düzeye çıkarır. Bu bağlantı bulunduktan sonra bağlantı WAN bağlantılarından herhangi birine yönlendirilir ve bağlantı kurulur.

SD-WAN Türleri

Kuruluş özellikli (premises-based) SD-WAN:

SD-WAN işlevselliğini artırmak için kuruluşunu bir cihazla yapar. Kuruluşa özellikli SD-WAN’ler daha küçük, yerel ve küçük işletmeler için maliyeti düşürmek için kullanılır. Küçük İşletmelerin, internet sitelerin “real time” trafik şekillendirmek için bir SD-WAN kutusu (plug-and-play) bu paket içerisinde vardır.

Bulut destekli SD-WAN: Bu pakette, çözüm olarak “bulut (sanal)” ağ köprüsüne bağlantı kuran bir SD-WAN kutusu içermektedir. Bu paket ile şirketiniz, yalnızca önceden hazırlığı yapılmış bir altyapınız varsa bu paketin avantajlarından yararlanabilirsiniz; ayrıca bulut tabanlı olan uygulamalarınızın performansı ve güvenliği artar.

Bulut özellikli artı omurga SD-WAN:

Şirketinizin ofislerine SD-WAN kutusu kurulur ve ofisler internete bağlanmak ziyade “ISP’nin şirket ofislerine en yakın POP noktasına bağlanır” ve fiber bağlantı için altyapı varsa hızınızı artırmaya yarar.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir