CPanel ile Microsoft SPF Kaydı Nasıl Yapılır?

CPanel ile Microsoft SPF Kaydı Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda maillerin spam, gereksiz ya da tanıtım kutusuna gitmesinden dolayı bir çok kişi mağdur olmaya başladı ve mağdur olan kişiler bu maillerin spam, gereksiz kutusuna gitmesinin nasıl önüne geçileceği konusunda araştırmalar yapmaya başladı. Bu yazımızda sizlerle birlikte maillerin normal bir şekilde alıcı kişinin gelen kutusuna nasıl gönderileceğiniz sizler için yazdık.

Son zamanlar da bir çok kişi bu maillerin spam, gereksiz kutusuna gittiği için şikayetler oluşturmaya başladı fakat bu şikayetler sonucunda mail sistemlerinden herhangi bir geri dönüş alamadılar ve kişisel çözümler ile bu sorunları ortadan kaldırmak için araştırma yapmaya başladı. Gün geçtikçe spam şartlarında sürekli değişmeler yaşanıyor. Eğer kurumsal bir şirket olarak e-mail marketing yapıyorsanız yeni gelen güncellemeler ve sözleşmeler ile e-mail marketing konusunda büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. Mesela sosyal medyada gündeme getirilen sorunlar bir kısmı Outlook mail sistemi kullanan kullanıcıların mailleri göndericiye ulaşıyor fakat alıcı gönderilen mailin gelip gelmediğine bakmak için spam kutusunu kontrol ettiği zaman gönderilen mailin spam kutusuna düştüğünü görüyor. Genellikle maillerin spam kutusuna gönderilmesi ancak mail yolladığımız alıcı kişinin geri bildirimi ile farkına varılabiliyor veyahut mail yollarken gönderilemedi gibi hatalar alıyoruz.

CPanel ile Microsoft SPF Kaydı Nasıl Yapılır?

Eğer gönderdiğiniz mailler Yahoo, Gmail, Hotmail veya Outlook gibi mail servislerinde spam kutusuna düşüyorsa bunun nedenlerinden bir tanesi de domainizin SPF kaydının güncel olmamasıdır. Aslında maillerinizin spama düşmesi sizin için domainizin SPF kaydının güncellemeniz gerektiği konusunda bir uyarıdır.

SPF Kaydı Nedir, SPF Kaydı Ne İşe Yarar:

Microsoft tarafından geliştirilen bu sistem sisteme kayıtlı e-mail hesaplarının gerçek birer mail hesap olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir.

İlk önce SPF kodumuzu oluşturalım.

Standart bir dizilimi sahip bir yapısı vardı. Aşağıda belirttiğimiz yerlerde sadece işaretle belirttiğimiz yerleri kendize göre düzenleyeceksiniz.

“v=spf1 ip4:ipadresi a mx ptr include:sitemizinadresi ~all”

IP Adresi:

Sitemizin ve verilerimizin barındığı sunucunun IP adresini yazıyoruz.

v=spf1 ip4: IP ADRESİ (ip4’den sonra IP adresinizi yazarken boşluk bırakmayın)

sitemizinadresi: Sitemizin alan adını eksiksiz bir şekilde yazıyoruz.

“v=spf1 ip4:ipadresi a mx ptr include:Google.com.tr~all”

(Örneğin: Google.com.tr)

SPF kodumuzu elde ettikten sonra DNS kaydı ile devam edelim.

CPanel ile Microsoft SPF Kaydı Nasıl Yapılır?

CPanel ile SPF Kodu Eklemek İçin;

  1. CPanel’e giriş yapıyoruz.
  2. CPanel’e giriş yaptıktan sonra Advanced Zone Editör linkinin üstüne tıklıyoruz.
  3. Açılan sayfada alt bölümde yer alan ve Hosting hesabı açılırken otomatik olaran eklenen SPF kaydını siliyoruz.
  4. Otomatik olarak eklenen SPF Kaydını sildikten sonra üst bölümde yer alan formdan oluşturduğumuz yeni SPF kaydını ilgili yere ekliyoruz. Gerekli tüm alanları doldurduktan sonra “Add Record” yazan yere tıklıyoruz.
  5. Oluşturduğumuz yeni SPF kaydı işlemi başarı ile gerçekleştirilmiştir.

 

WHM Panel Kullanarak SPF Kaydı Eklemek İçin;

  1. WHM Panele giriş yapıyoruz.
  2. WHM panele giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan menüden “Edit DNS Zone” yazan bölümün üstüne geliyoruz ve tıklıyoruz.
  3. Edit DNS Zone” yazan kısımdan SPF güncellemesi yapmak istediğimiz web sitemizi seçiyoruz ve “Editbutonuna tıklıyoruz.
  4. Hosting hesapları açılırken otomatik olarak oluşturulan SPF kaydını siliyoruzTXTyazan yeri “Select” olarak seçip sayfanın altında yer alan “Save” kısmına tıklıyoruz.
  5. Tekrar “Edit DNS Zone” ekranından sitemizi seçip “Edit”e tıklıyoruz. Sayfa açıldıktan sonra aşağıda bulunan “Add New Entries Below this Line” kısmından yeni oluşturduğumuz “SPF” kaydını ekliyoruz.

WHM Panel kullanarak yeni SPF kaydı bu şekilde ekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir