Webmail Kullanıcı Doğrulanamadı Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress Güvenlik Önlemleri

Smtp hatası olarakta bilinen bu sorun, kimlik onayı yapılamadı gibi sorunları belirten, mail gönderimi yönünden PHPmailer uzantısı üzerinden, hareket edilirken, web protokolü üzerinden, uyarılan  bir sorundur.

Bu tarz hataların, en iyi 5 sebebini açıklayan ve nasıl çözümlendiğine birlikte bakalım.

Smtp hatası: kimlik onayı yapılamadı, hatası ne anlama gelmektedir?

Basit bir şekilde tabir etmek gerekir ise, bu hata şu sorunları önünüze sermektedir: SMTP uzantısına, ağ üzerinden bağlanmak istiyorsunuzfakat kimliğiniz onaylanmamaktadır.

Anlamı ise ;

  • PHP uzantısı SMTP ağına etkileşim sağlayabildi, fakat kimlik onayı sonuçlanamamaktadır.
  • Sunucu SMTP ağına etkileşim sağlamak için, mümkün olmamaktadır.

Webmail Kullanıcı Doğrulanamadı Hatası

1) Doğru olmayan, SMTP kimlik onay ve detayları

Öncelikle posta web ağı, kullanıcıları etkileşim sağlamadan önce, ve mail göndermeden, doğrulama amaçlı bir kimlik onay yöntemi kullanmaktadır.

Kontrol ettiğiniz dosya üzerinden, bir mail gönderdiğinizde, posta uzantınız kullanıcıya ait hesap ile birlikte, kullanıcı adı ve şifresiyle birlikte onay vermeye yönelir.

Bu kimlik aşaması sonucunda başarısız bir şekilde yol görünürse, posta uzantısı bağlantıyı kabul etmez ve bununla birlikte, kullanıcı “smtp hatası: kimlik onayı hatasını görüntüleyebilir.

Çözüm yöntemi ise ;

Posta kontrol dosyası doğrultusunda, doğru kullanıcı adı ile birlikte, parolayı yönlendirdiğimizden emin bir şekilde hareket etmemiz gerekir.

Varsayılan mail hesap sonucunda, tam kullanıcı adını, girmeniz gerekmektedir.

Eski şifrenizi değiştirmiş iseniz, uzantı da belirtin.

2) Yanlış sonuçlanan, SMTP bağlantı ayarı ve SMTP  Bilgisayarı

Kullanıcılar mail uzantısını detayları ile birlikte, e-mail ağında “  şu işlemleri yapabilir.

Misal, Gmail\’inizi  posta uzantısı olarak yönlendiriyorsanız, ana bilgisayarınız  üzerindeki isim olarak, “smtp.gmail.com’dur”.

Sebebiyet veren, host isimlerindeki bu hata veya aktiflik gösteren, mail uzantısında bu hatanın bir sebebi olarak görülmekte.

Benzer bir sebebi, bağlantı yeri verilen numaralar açısından, varsayılan SMTP bağlantı uzantısı 20 olabilmektedir, fakat bazı uzantıları spam sayılan hücreleri önleme amaçlı, 580 vb. gibi özel bağlantı uzantıları olarak yönlendirir.

Çözümü ise ;

Kontrol ile birlikte, mail uzantılarının, DNS ayarlarını aktaracağız.

Bu nedenlerle, doğru SMTP uzantısını  tanıtmak ile birlikte ve SMTP bağlantı uzantısını, bağlantı üzerinden doğrulaması yönünde, şu yolu kullanırız:

Ağ üzerindeki, SMTP ayar sistemini çapraz bir şekilde kontrol ediyoruz ve doğru SMTP ana bilgisayarının ve bağlantı uzantısına yön verildiğini tanımlamak gerekmektedir.

3) SMTP kodlama ayarları

Güvenli mail iletişimi yönünden, çoğu kullanıcı kodlamalı SMTP uzantısını kullanmaktadır. SSL ve TLS gibi 2 şifreleme yöntemi vardır.

Fakat, bazı posta uzantılarında SSL / TLS kodlu etkin olmayan sebepler olabilir ve bununla birlikte, ön planda yer lan SSL sunucusunun zamanı bitmiş olabilmektedir.

Bu sebepler ile birlikte, çözüm odağı, sunucu açısından SSL uzantısını doğru bir biçimde yön vermek ya da SMTP uzantılarında yer alan, şifreyi silmektir.

Webmail Kullanıcı Doğrulanamadı Hatası

4) Google güvenli olmayan erişimi engeller

Gmail sıkı koruması ile birlikte, limitleri de ortaya sunar.

Uygulama bazında, güvenlik sonuçların da etkinlik gösteremiyorsa, bu tarz uygulamaların çözülmesi, basit olduğu açıdan, doğrudan erişime onay vermeyebilir.

Gmail uzantısında, kimlik onaylaması kaydı yaptıran kullanıcılar, Google üzerinden, kullanıcı adı ve şifre girişini güven vermeyen, bir sorun olarak  karşıladığı için “ smtp hatası: kimlik onayı yapılamadı ” ibaresini gösterir.

Çözüm ise ;

İdeal teknikler, uygulamayı Google protokollerini tanımlayacak biçimde yeniden oluşturmak. Bu yöntem sonuç vermiyorsa eğer, web sitesi mülkiyetine sahip olan kullanıcı, aşağıdaki yöntemleri izleyerek koruma kısıtlamalarını, aşağı bir seviyeye çekmesine eşlik edeceğiz.

  • Google yönetici üzerinde oturum sekmesini açın.
  • Koruma > temel ayarlar > adımını izleyin.
  • Daha az koruma uygulama uzantısına yön verin.
  • Daha az koruma uygulamalaru uzantısına Onay Ver\’i seçin.

Sonuç olarak ;

Smtp hatası: kimlik onayı yapılamadı\”, kullanıcılar SMTP kimlik onayını kullanarak PHPMailer vb. varyasyonlar sebebi ile mail göndermeye çalıştığında, sebebiyet veren önemli hatalardır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir