SEO Cyborg Nedir?

SEO Cyborg Nedir?

“Cyborg” kelime anlamı bakımından “sibernetik organizma” demektir. SEO Cyborg ise “fiziksel kapasitenin mekanik parçalarla desteklenmesiyle” bir insanın yapabileceklerinin daha fazlasını yapmaktır. “Cyborg hem bio-mekatronik hem de organik bileşenlere sahip olan yapılaşmadır”.

Bizler birer insan olarak Cyborg gibi hareket edemeyiz bu imkansız bir durumdur. Cyborg demek bir uzman SEO ekibi oluşturmak anlamına geliyor. Uzman bir SEO ekibi düşünün içinde teknik konulardan yani arama botlarının çalışma mantığını çözmüş ve bu mantığı içselleştirmiş teknik bir ekip ve diğer taraftan da kullanıcıların ne istediğini ne aradığı anlayan bir ekip. Yani oluşturduğumuz bu ekip arama motorunu kullanan insanları ve arama sonuçlarını getiren botları içine alıyor. Cyborg demek aslında tam olarak bu ekip demektir. Cyborg’a giriş yaparken belirttiğimiz denge unsuru aslında çok çok önemli bir unsur. SEO Cyborg’un çalışma mantığını anlayan ve SEO Cyborg gibi çalışan bir kişi bile yeni SEO metodunda yeterlidir illa bir ekip oluşturmanıza gerek yoktur. Peki ortaya çıkan yeni SEO metodunun çalışma mantığı nasıl, gelin hep birlikte bu çalışma mantığı anlayalım.

SEO Cyborg Nedir?

SEO Cyborg Nasıl Çalışır?

Şimdiye kadar bildiğimiz SEO aslında şu şekilde çalışıyor;

  1. Crawl
  2. Index
  3. Rank

Teknolojiden yaşanan gelişmelerden bir çok sektör faydalanıyor ve Google gibi bir teknoloji üreten bir dev de sürekli kendini geliştirmeye devam ediyor. SEO Cyborg modeli de şu sıralama ile çalışıyor.

  1. Crawl
  2. Render
  3. Index
  4. Signaling
  5. Rank
  6. Connect

SEO Cyborg modelinden başarılı olmak istiyorsanız, yukarıda sıraladığımız adımların hepsinden başarılı olmanız gerekmektedir. SEO Cyborg modelinde her adım çok çok önemli bir hale geldi.

Crawling

Bu aşamada yapılması gereken arama motorlarının sizi kolayca bulabilmesini sağlamak yeni klasik SEO yöntemlerinden bir farkı yoktur.

Render

Render aşamasında JavaScript çalışma mantığında düşünmenin faydası olacaktır. Çünkü Google indekslemenin ikinci aşamasından JavaScript kodlarını algılıyor. SEO’dan farklı olarak burada sorulması gereken asıl soru internet sitenizde bulunan içeriğin Google tarafından “renderlanıyor mu, renderlanmıyor mu” bu sorunun cevabını öğrenmeden diğer aşamalara geçmeyin.

Index

Sitenizde bulunan içeriğini sağlıklı bir şekilde Google veri tabanlarına ulaşıp ulaştırılmadığının kontrolünün yapıldığı aşama. Normal SEO ile aynı çalışma mantığı var.

Signaling

SEO Cyborg ile SEO çalışmalarıma yeni dahil olan bu aşama, Google gibi arama motorlarına internet sitenizin “doğru sinyaller gönderip göndermediğini ya da sinyal göndeebiliyor mu” bu sinyallerin ölçüldüğü aşamadır. Bu aşamayı atlatmak için kod bilgisi mecburidir.

Ranking

Rank aslında SEO çalışmalarının temel amacı. Rakiplerinizle karşılaştırmalar yapıldıktan sonra Google size bir sıralama verir ve bu sıralama aslında tüm çalışmalarının bir sonucudur.

Connecting

Bu aşama ise arama yapan ve sitenize bağlanan kişilerle ne kadar uyumlu olup olmadığınızı ölçen aşamadır. Unutmayın yeni SEO Cyborg mantığında artık kullanıcıların sitenizde ne kadar vakit geçirip geçirmediği çok önemli bir hale gelecek.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir