Google’daki Sıralamanız Nasıl ve Neye Göre Belirleniyor?

SEO için Meta Etiket Kullanımı ve Önemi Nedir ?

Blog sahipleri, e-ticaret sitesi sahipleri ve kurumsal siteler Google’da üst sıralarda yer almak için birbirleri ile yarışıyorlar. SEO Çalışmalarıyla değişen ve gelişen bu yarışta inanılmaz bir rekabet vardır. Google sitenizi üst sıralara çıkartmak için sizlerden beklediği ve yapmanız gereken bir liste sunar. Google’ın beklentilerini ne kadar karşılarsanız Google’da sizi ödüllendirerek üst sıralara çıkaracaktır. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte!

Google bu algoritmaları ve internet sitelerinin sahiplerinin ya da yöneticilerinden algoritmalara uymalarını bekler. Google sıralamaları belirmekte ve üst sıralarda kimlerin olacağını belirmek için ortalama olarak 200’den fazla bir etken sunar. Google’ın size sunduğu 200 özelliği ne kadar etkili bir şekilde tamamlarsanız Google size o kadar güvenir ve üst sıralara çıkarır. Google’da arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak hatta en üst sıraya çıkmak uzun, rekabetçi ve mücadele gerektiren bir yolculuktur ve bu yolculukta sabır çok önemlidir. Peki Google’daki Sıralama Nasıl Belirleniyor gelin hep beraber bu konuya bakalım.

Google İnternet Sitelerini Nasıl Sıralıyor?

Google internet sitenizi bir sıralama vermeden önce iki şeye dikkat eder;

  • Yetki Alanı
  • Alaka Düzeyi

Google’ın algoritmalarına göre ve arama botlarının internet sitenizin içeriğinde topladığı bilgilere ve verilere göre internet siteleri arasında bir sıralama yapar. İnternet sitelerini içeriklerindeki bilgiler ve arama yapılan kelimelere göre belirli bir şekilde sıralanır burada önemli olan, kullanıcıların arama yapılan kelimeler ve web sitenizin içeriğinde bulunan kelimelerin etkileşimi. Etkileşim oranları ne kadar iyi olursa internet sitenizin Google aramalarında üst sıralara çıkar. Fakat en sıraya çıktığınız diye rahatlamayın Google sürekli olarak bir algoritma güncellemeleri yayınlayarak açıklarını kapatıyor ve Google’ın açıklarını bulduklarını düşünüp bu açıklardan faydalanmaya çalışan internet sitelerine ceza uyguluyor. Ayrıca Google güncellemeleri ile bu rekabet ortamını sürekli canlı tutuyor.

Google Algoritmaları, Google’da çalışan mühendisler tarafından periyodik olarak güncelleniyor. İnternet sitenizin sıralaması Google’da çalışan herhangi biri tarafından ya da kullanıcı davranışlara göre değil bu algoritmalarda yapılan güncellemelere göre değişiklik gösteriyor. Yani sıralamaları değiştirmek için herhangi bir müdahale söz konusu olmuyor ve bu durumda SEO çalışmalarını iyi bir şekilde yürütmeniz gerekiyor. Seçilen anahtar kelimeleri ne kadar iyi olursa olsun SEO içerisinde diğer etkenler konusunda herhangi bir çalışma yapılmadıysa Google’da sıralamanızda bir değişiklik olmaz. SEO Uzmanı gibi görünen kişilerin yaptıkları ise uzun soluklu çalışmalardır ve sabır gerektiren işler yapar sitenizde yapılan SEO çalışmalarının meyvesini en erken olarak 6 ay içerisinde alabilirsiniz.

Fakat umutsuzluğa kapılmayın Google algoritmalarına ne kadar dikkat eder ve algoritmalara uygun olmak için ne kadar çalışırsanız ve yardım aldığınız ajanslar ne kadar profesyonel olursa üst sıralamalara çıkmanız o kadar mümkün olacaktır.

Google'daki Sıralamanız Nasıl ve Neye Göre Belirleniyor?

Google Sıralamaların Etkili Olan Unsurlar;

Google algoritmaların dışında sitenizi sıralarken dikkat ettiği bazı durumlar var. Google Algoritmalarına ne kadar bağlı ve uyumlu olursanız olun, aşağıda yazdıklarımız konusunda sitenizin performansı iyi değilse siteniz Google’da üst sıralara çıkamaz.

  • İçerik Kalitesi ve zengin bir içerik:

Anahtar kelime odaklı yazılmış, detaylı ve uzun makalelere Google dikkat ediyor. Google Sıralamalarında içerikler çok çok önemlidir. Google kullanıcılarına mükemmel ve kusursuz bir kullanım sunmak istiyor ve bu yüzden kullanıcılarının aramalarına göre en alakalı sonuçları göstermek için içerik kalitesine ve içeriğin detaylarına önem veriyor. Ne kadar kaliteli içeriğiniz olursa Google sizi o kadar üst sıralara çıkarır.

  • Sitenizin optimizasyonun sağlam olması:

Optimizasyon işlemi yapılmış bir internet sitesi içerisinde H1, H2 etiketleri meta verileri ve meta başlıkları vardır. Google 2009 yılında yaptığı açıklamada optimizasyonun Google sıralamalarını belirmediği açıkladı. Yani artık optimizasyon zorunlu bir hale geldi diyebiliriz. Meta başlıklar, meta açıklamaları artık zorunlu hale geldiği için site optimizasyon işlemleri olmayan internet sitelerinin üst sıralama çıkması neredeyse imkansızdır.

  • Yüksek Kaliteleri Backlinkler

Web sitenize bağlantı veren internet siteleri, kaynaklar ve paylaşımlar ne kadar kaliteli olursa Google sizi ödüllendiriyor ve üst sıralara çıkarıyor. Ayrıca Backlinkler SEO için çok çok önemlidir. Sitenize yönlendirme yapan kaynak ne kadar fazlaysa Google sizi bir o kadar üst sıralara çıkarır. Fakat backlinklerin kaliteli olmasını tekrardan belirtelim Google kaliteli ve düşük kaliteli backlinkleri birbirinden ayıracak bir sistem geliştirdi.

  • Teknik SEO Çalışmaları

Düzenli teknik kontrollerin yapılması, Google güncellemelerine uyum çalışmaları, anahtar kelime değişimleri Google için önemlidir. Daha önce dediğimiz gibi Google kullanıcılarına kusura bir deneyim sunmak için kendini sürekli geliştiriyor ve site sahiplerinin de kendilerini geliştirmesini istiyor.

Google İnternet Sitelerinin Sıralamasını Neye Göre Belirliyor?

Daha önce sürekli tekrar ettik ve bir kez daha tekrarlamak gerekiyor. Google kullanıcıları tam performans verebilmek ve kullanıcılarına en iyi hizmeti verebilmek için kendini sürekli geliştiriyor. Google kendini geliştirirken üst sıralamalarda yer almak isteyen internet sitesi sahipleri de kendini geliştirilmeli. Google’da üst sıralarda yer almak için yaptığımız SEO çalışmaları da, Google güncellemeleri ile sürekli değişen ve gelişen bir sektör ve bu değişim hiç durmayacak gibi gözüküyor. Google’ın sonuçlarında üst sıralarda yer almak için SEO çalışmalarını düzenli olarak yapmak ve değiştirmek, güncellemek gerekiyor. Google için sıralamalarda hala en önemli olan unsurun da içerik ve bu içeriğin kalitesinin ne olduğudur. Çalıntı içerikler, kısa anlatımlar, görselle desteklenmeyen içerikler, içeriklere verilen düşük kaliteli bağlantılar ile Google sıralamalarında üst sıralara çıkmanız mümkün değildir.

 

SEO o konusunda herhangi bir bilginiz yoksa, yazılım ve kodlama gibi bir geçmişiniz yoksa bu yarışta kalabilmek son yıllarda çok zor hale geldi. Yarışta kalabilmek için uzman kişilerden yardım almanız gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir