SEO Uyumlu 404 Sayfası Nasıl Oluşturulur?

SEO Uyumlu 404 Sayfası Nasıl Oluşturulur?

Genellikle kullanıcılar site üzerinden giriş yapmak istediğinde 404 hataları ile karşılaşabilmektedir. Site sahiplerinin, gözlerinden kaçırdığı birtakım hatalar üzerine ve bu durumlara yönelik hem Google üzerindeki reaksiyonlar açısından hem de kitleye yönelik hedefler ışığında, önemli problemler de ortaya çıkmaktadır. Bu hatalardan birisi de SEO Uyumlu 404 Sayfası Nasıl Oluşturulur?

Sunucu üzerindeki hataları tek tek incelemek genellikle zordur ve daha da vahim olan durum ise, kullanıcıların kurulan web sitesine ortaya çıkan hatalar niteliğin de engel olarak gözükmektedir.

Hataların genellikle, kontrol edilip tekrar iyileşmesine yönelik çalışmalar yapılırken, 404 hata sayfası genellikle iyi yönde etkisi vardır, çünkü ana göreve etken ederken, bununla birlikte yine de ideal bir çözüm değildir.

Bu gibi hataların içeriğindeki sayfaların, hangi konular eşliğinde ve hakkında belirtilmeye açıklık sunmayan, sorunların olduğunu ve kullanıcıların site üzerinde ilerlemesine imkan sağlamamaktadır.

Genellikle bir çok 404 sayfası bulunmaktadır. Üretilen veya ya da sebebi belirsiz bir 404 sayfası kesinlikle ortaya çıkmaz, sebepler arasında, hata rotasyonunu çizerek, kullanıcıya yönelik aktifliğin sunulması açısından, ve işleri tekrar yoluna koymak amaçlı öngörülen sayfalar da çizelgeyi belirlemektedir.

Sisteme göre, 404 sayfası oluşturmak aslında, zor gözükmemektedir. Makalemizdeki temel adımları takip ederek, kullanıcıların sitenize girdiğinde, aradıkları içerikleri bulmalarına yönelik olarak, sitenizden çıkmalarını önleyecek bir 404 sayfası oluşturabilirsiniz.

1: Unsur Gözeten Sayfayı Tasarlayın

Tasarımlarınıza yönelik işleyişin, özellikle 404 sayfanızın tamamen eğlendirici veya yaratıcı bir kombinasyon eşliğinde, olmasına yönelik fikirlerinizi ortaya dökmeniz gerekmektedir. Öncelikle, birtakım markaların genellikle, perspektif tasarımları veya komiklik gibi tasarıları olmaktadır. Bununla birlikte 404 sayfası bu rotasyon açısından, harika bir gerekçe. Canva gibi, 404 sayfanızı etkileyici ve değişik durumları alması açısından, yapabileceğiniz tasarıların harika bir rotasyonuna sahiptir .

Fakat, 404 sayfası oluşturulurken, tasarımların birçoğunun yaratıcı durumları gözetilmemektedir. Bazı markalar açısından önem taşıyan ve 404 sayfaları kullanıcıları, gitmek istedikleri yere gitmek açısından değişkenlik seyredebilir.

Her iki durumun seyrekliğinde ise, iyi bir 404 sayfası bu tarz niteliklere sahip olmalıdır:

  • Kullanıcıya yönelik, gitmek istediği sayfanın, mevcut olmadığına sebebiyet veren açıklaması olması
  • Kullanıcı giriş yaptığında, karşılaştığı URL üzerinde yaşanan hataların olası bir çözümü olarak, düzeltilmeye yönelik çözümsel ipuçları
  • Temel üstbilgi ve altbilgi rotasyonları
  • Web sitesinin içeriğindeki, bölgelere eklenilecek bağlantılar
  • Web site üzerinde, gereken arama sonuçları için bir arama çubuğu önergesi

Çözüm olarak, 404 sayfalarınız kullanıcıya yönelik bilgilendirmeler ışığında, bir sorun teşkil ettiği bilgilendirilmelidir. Bunu sunmak açısından “404” gibi terimleri sunmaya bile gereksinim duyulmaması gerekmektedir. Dijital pazarlamaya yönelik işi olmayan kişilerde, bu tarz HTTP  gibi yanıt belirtecek içerikler hakkında, fazla bir bilgiye gerek yoktur.

Kitlenin, istediği yönde içeriğin ulaşmak için kullandığı URL biçimi olmaması bazında, muhtemelen hala mevcut göstergeler hedefinde  ve rotasyon ışığında, hareket edebileceği hususları da göz önünde bulundurması gerekilmektedir. Bu açıdan, herhangi bir rakibin web sayfasına geçiş yapma gibi ve gitme gibi olasılıkları negatif yöndedir ve size ait websitenize erişim sağlaması şansınızı ortaya serebilirsiniz.

 SEO Uyumlu 404 Sayfası Nasıl Oluşturulur?2: Sunucuyu biçimlendirme

Günümüzde artık, çoğu içerik üzerinden hedeflenen, yönetim biçimi 404 hata sayfası gibi, yerleşik bir duruma sahiplik göstermektedir, ancak her zamana bağlı değildir. Eğer altyapınız üzerinden desteklenmiyorsa, o zaman bu açıdan, sunucu biçimlendirici ve destekleyici gerekmektedir. Kendiniz eğer, kurmanız gerekiyor ise Apache gibi , Microsoft IIS vb. sunucular üzerinden kurabilirsiniz.

Web sunucunuza özel hata sayfası ile birlikte, dikkate alınacak şekilde yapılandırmaya yönelik sebebiyet veriliyor ise, hata sayfası açısından, HTML gibi olasılıkların kolay bir yöntemi ise normal seyreden, herhangi bir web sitesi sayfasının, içerik kodunu kopyalamaktan geçmektedir. Hata içeriğini göstermek açısından, ana içerik temasını değiştirirerek ve bununla birlikte, 404 hata sayfanız sitenin geri kalan unsurlarıyla birlikte, gayet  iyi sonuç gösterecektir.

Sizlere ait web siteniz, ReactJS, Angular vb. gibi yazılımlar üzerinden,  bir uygulama tekniği yöntemleriyle geliştirilmişse, uygulama açısından, yönlendirilen bölüm içeriğine ihtiyaç gözetilecektir. Bu sayede, kullanıcıları 404 gibi hatalar temelinde, bir olasılık seyreden bir rotasyon eşliğinde, oluşturmaya yönelik  görünüme sahiptir .

 

3: Yapılandırmanızı Kontrol Edin

Altyapı seçenekleriniz, yapılandırılmış bir şekilde gözükse de, uygun bir 404 hata sayfası için sahip olmamız gereken birtakım uygulamalar yer almaktadır.

Bir 404 HTTP kodu ile işlem

Eksik içerik adlandırılmasıyla birlikte, bu görüntülenme üzerinde ve bir durum kodu döndürülmesi gibi (çalışan bir web sitesi açısından, öngörülen yanıtlar) tarayıcı üzerinden, sistem karışabilmektedir, ve arama bölümünde, 404 gibi hataları alabilirsiniz. Bunun için, bir takım uygulamalar eşliğinde ve benzeri, sahte bir URL çeşidi girerek bir HTTP durumunda seyreden, kod takibi ile Test edebilirsiniz.

Hata sayfasına kişinin anlayabileceği şekilde, bir başlık etiketi uygulayabilirsiniz;

Sayfa başlıkları genellikle, tarayıcı sekmesine ait takip edilen ve ekran okuyucular tarzında destekleyici, teknoloji eşliğinde kullanan kitle tarafından faaliyete geçilebilmektedir. Hata mesajınıza yönelik, herkese açık bir şekilde sunduğumuzdan emin olunması gerekmektedir. Hata sayfasına yönelik, eşi olmayan bir başlık biçimi benimseyerek, web sistemi konusunda da bizlere kolaylık sağlayacaktır.

Web Sayfasına Analiz hata kısmını sayfanıza ekleyin

Kullanıcıların birçoğu, 404 hatasıyla hangi sıklıkta karşılaştıklarını ve daha sonra ne kadar süreç içerisinde, devam ettiğini beraber kontrol edeceğiz.

Belirtilen hata Sayfasını URL biçiminde yönlendirme

Web sitenize yönelik, yalnızca hata sayfasının belirtilen yanını görüntülediğinden ve kullanıcıya yönelik, 404 veya error tarzında bir URL biçiminin eşlik etmediğinden emin olun. Kullanıcılar üzerinde sorun teşkil eden URL’nin incelemesini kısıtlayacağı gibi, ve web analizi yaparken, içerik hakkında bilgilendirmelerde aksayabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir