Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sitelerdeki SEO çalışmalarının yapılacak olduğu anlarda alınan backlink için hatalar yapılıyorsa sıralama sırasına olumsuz yönde etkilenmeler meydana gelecektir. Bu yüzden backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler dikkatli bir şekilde bilinmeli ve ona göre işlemler uygulanmalıdır.

İlk olarak Google ile doğal olan bağlantıların aranıyor olduğunun bilinmesi gerekir. Doğal backlinkler sitelerde bahsi geçen siteler, sosyal profillerden bloglara kadar birçok alanda doğal bir şekilde oluşumları sağlanan, sadece bir konu ile ilgili olarak harika düzeylerde tam bir içeriğe sahip olması gerekir. Sitelere referans ya da alıntı olarak link verilmesi işlemlerine denilir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir kısmı en merak edilen adımlardan bir tanesidir. Sadece ana sayfaları giden backlink alınması genel olarak doğal bir şekilde gözükmeyecektir. Satın alınıyor gibi görünmesi gibi yani yapay bir şekilde gözlenecektir. Web sitelerinde genel olarak farklı bir şekilde sayfalara bağlantı verilmesi gerekir. Bu yüzden de dikkat edilmesi gereken adımlar öncelik olmalıdır. Bu adımlar;

 1. Kullanılmakta olan bağlantı türlerini daha çeşitli bir hale getirmek öncelik olmalıdır. Çeşitlilik sırasında kişilere yardımcı olacaktır. Sadece aynı tür olan içerikler üzerinde bağlantıların kurulması söz konusu olursa Google’ın algoritmalarına takılma riskleri yüksek olarak meydana gelecektir.
 2. Her backlink için aynı bağlantı türleri tercih edilecekse Google bu durumu suni olarak backlink ağı kurma planları olarak tercih edilebilir. Bu durumlar karşısında kişileri sıralama sırasında alt sıralara atamalar meydana gelecektir. Bağlantı oluşumları sırasında farklı yapılarda olan anahtar kelimeler kullanılması tercih edilmelidir. Marka isimlerini daha çok anahtar kelime varyasyonları ile semantik kelimeleri de tercih edilmelidir.
 3. Alakasız ve gereksiz olarak yer alan çağa metinlerini tercih etmek zararlı olmaktadır. Devam, daha, en fazla bilgi, buraya tıklanmalıdır gibi birçok farklı ifade ile bağlantı vermek sitelerin sıralaması sırasında fayda sunmayacaktır.
 4. Kaliteli olan sitelerden alınmakta olan tek link konusunda özensiz olan sitelerden alınmış olan 10 linkten daha faydalı bir halde olacaktır.
 5. Bazı web siteleri içeriklerine link verilmesi tercih edilecekse sadece nofollow etiketlerini eklemesi gerekir. Bu etiketler genel olarak Google kısmında bağlantıların sıralama algoritmaları ile beraber alakasız olduklarını söylemektedir. Tam bağlantı sırasında güçlerin ya da otoritelerin aktarılmaması gerektiğini işaret eder. Nofollow etiketlerinin yer almaması gerekir.
 6. Backlink yapılarına nasıl bir performans izlenmesi gerektiğini gösterir. Çok tıklanmakta olan backlink yapıları daha çok faydalı olmaktadır. En ufak tıklanma olmayan yapılar ise genel olarak yararsız bir şekilde yer alacaktır.
 7. Site dışı olarak yer alan SEO çalışmaları sırasında en önemli olan aşamalarından bir tanesi olan Backlink döngülerinin siteleri için gerçekleşiyor olmasıdır. Backlink döngülerinin en verimli halleri ile yer alması için geri dönmesi sırasında alınan backlink kaynakları sırasında doğallıklarını ve sürekliliklerini sağlamak gerekir. Bu nokta içerisinde backlink çalışmaları sırasında uzun vadeli ve doğallıkları önem verilerek yapılması başarılı backlink çalışmalarının en önemli parçaları olacaktır.
 8. Anahtar kelimeler ile tam eşleşmeler yapılan URLkısmından backlink almamak gerekir. Google kısmı bunu para ile alınmış backlink olarak varsayması ile dikkatleri çekiyor. Bunların yerine de ek olarak url kısmında anahtar kelimelerinin geçmesine önem vermek gerekir.
 9. Link alınacağı anlarda sadece ana sayfa kısımlarına değil de alt sayfalara link alınmasına özen göstermek gerekir.
 10. Backlink kaynakları ile beraber türlerde çeşitlendirmeler yapmak gerekir.
 11. Backlink alınacak olan sitelerin güncel olması ve özgün olmasına dikkat etmek gerekir. Domain otoriteleri ile beraber mozrank değerleri sitelerin kaliteleri haklarında önemli ipuçlarının verilmesi söz konusu olacaktır. Yapılar indirilerek tarayıcılarına eklemeler söz konusu olursa kolaylık ile siteler hakkında bilgi sahipleri de olunabilecektir.
 12. Siteler için gerekli olan değerlendirmeleri yapabilecek bir diğer önemli araçlar indirilmesi gerekir. Kategori bazlı bir şekilde değerlendirmeler kullanılmalıdır.
 13. Backlink alınacak olduğu süreçlerde yayına alınan içeriklerin özgün bir şekilde yer almasına özen göstermek gerekir. Backlink alınacak olduğu bir içerik ile başka sitelerden tekrar alınmaması gerekir.
 14. Rakiplerin backlink kaynakları üzerinde keşifler yapılmalıdır. Rakiplerin kaynaklarından alınacak backlinkler sayfaların ve sitelerin daha iyi yerlerde olmasına yardımcı olacaktır.
 15. Backlink alımları sırasında gerekli zaman ayrılmasına özen göstermek gerekir. Alımları zamana yaymak ve doğal görünümlere özen göstermek gerekir.
 16. Alınan backlink sayıları ile beraber ziyaretçi sayılarının oranlarına bakılacak olduğu zaman paralel olmasına özen göstermek gerekir. Eğer ziyaretçi sayıları artmazken alınan backlink sayılarında sürekli olarak artmalar meydana geliyorsa bu durum bir şeylerin yanlış gidiyor olduğuna işaret eder. Google bunu fark ettiği an sorunlar meydana gelebilir.
 17. Alınmış olunan backlinkerin yayınlanmış olduğu site ile sitelerin faaliyetlerinin alanlarının benzer olmasına, farklılıkların çok olmamasına özen göstermek gerekir.
 18. Link çıkışları normale oran ile çok fazla olan siteler genel olarak tercih edilmemesi gerekir.
 19. Tek bir değeri olan sitelerden link alımları yapmak kalitesiz olan onlarca siteden link alım adımlarından daha değerli bir noktada olmaktadır.

Hatalar ile yüz yüze olmamak için adımlara her an özen göstermek gerekir.

Backlink alınmaması gereken siteler hangileridir?

Backlink alınmaması gereken siteler hangileridir en merak ediliyor. Bu siteler;

 1. İçerikleri az olmakta olan siteler
 2. Güvenli olmadıkları ön görülen internet siteleri
 3. Çöp haline gelen özensiz olan dizinler
 4. Site genelinde bağlantı olarak yer alan her şeyin dolu oldukları link çöplüklerine dönmüş olan siteler
 5. Nişler ile alakasız olarak yer alan web siteleri

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir