WordPress Site Arama Motorlarına Nasıl Gizlenir?

WordPress Güvenlik Önlemleri

Günümüz koşullarında hemen hemen her markanın, her firmanın hatta kişilerin bile kendileri ait bir web sitesi mevcut. Web sitesi açan herkesin yazılım ve kodlama bilmediğini de hesaba katarsak bu web sitelerini yazmak ve yönetimini yapmak için belirli bazı bilgilere ihtiyacımız vardır. WordPress gibi web sitelerinin içeriklerini yönetmemizi daha kolay hale getiren CMS sistemlerine ihtiyacımız vardır. WordPress bu CMS sistemleri arasında en kolay, kullanılabilirlik açısından en kullanıcı dostu olanıdır. Bu yüzden internet sitesi yapmak isteyenler tarafından yoğun bir şekilde talep görüyor. WordPress 2003 yılında ortaya çıkmıştır.

PHP ile yazılmış açık kaynak bir internet sitesi oluşturma ve yönetme aracıdır. Ayrıca bugün internette yer alan her 4 web sitesinden 1 tanesi WordPress ile oluşturulmuştur. WordPress’in eklentileri, açık kaynaklı olması, kullanıcılara ücretsiz tema seçenekleri sunması ile kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde talep görmesini sağlıyor. Fakat WordPress’de internet sitesi oluşturmuş bazı kullanıcılar internet sitelerinin Google gibi Yandex gibi arama motorlarında görünmelerini istemiyor. Bu yazımızda sizler için WordPress ile oluşturulmuş internet sitelerinin arama motorlarına nasıl gizleneceğini sizler için araştırdık ve yazdık.

WordPress Sitelerini Arama Motorlarına Gizlemek

Kullanıcılar bitmemiş internet sitelerini, test için oluşturulan internet sitelerini ve sadece kendilerinin davet ettiklerini kullanıcılar için hazırladıkları WordPress sitelerinin arama motorları tarafından taranmasını ve indexlenmesi istemiyor. WordPress sitelerini arama motorlarından gizlemek için izlemeniz gereken adımlar;

WordPress Özelliğini Kullanmak;

WordPress ile oluşturulan internet sitelerini arama motorlarına gizlemek oldukça kolay bir işlemdir. WordPress ile oluşturduğunuz internet sitelerinin arama motorları tarafından indexlenmesini engellemek için WordPress özelliğini kullanabilirsiniz bu özelliği kullanmak için;

 1. WordPress Yönetici Konsoluna giriş yapıyoruz. Ardından “Ayarlar’a” tıklıyoruz ve “Genel Ayarlar” seçeneği ile devam ediyoruz.
 2. Karşıma çıkan sayfayı aşağı doğru kaydırarak “Gizlilik” seçeneğine geliyor.
 3. Ardından “Özel” seçeneğini seçerek sadece istediğiniz eklediğiniz kullanıcılar tarafından sitenizin görülmesini sağlayabilirsiniz.

Değişiklikleri kaydettikten sonra sitenizi arama motorlarında saklamış ve sitenizin indexlenmesine engel olmuş oluyorsunuz.

WordPress ile oluşturduğunuz sitelerin yukarıdaki adımları izleyerek arama motorları tarafından indexlenmesini sağlayabilir ve sitenizi arama motorlarına gizleyebilirsiniz.

WordPress Yönetim Konsolu üzerinden sitenizi arama motorlardan gizlemek için ikinci bir yöntemde vardır. Bu yöntem için izlemeniz gereken adımlar;

WordPress Yönetici Konsoluna giriş yapıyoruz. Ardından “Ayarlar’a” tıklıyoruz ve ardında “Okuma” seçeneğine tıklıyoruz.

Sayfayı aşağı doğru kaydırdıkça “Site Görünürlüğü” seçeneğini göreceksiniz.

“Sitemin sadece kendime ve seçtiğim kullanıcılara görünecek şekilde özel olmasını istiyorum” seçeneğini seçin. Ardından değişiklileri kaydederek sitenizi arama motorlarından gizleyebilir ve sitenizin indexlenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Manuel Olarak Arama Motorlarından Gizlemek 

 1. Manuel olarak WordPress sitenizi arama motorlarından gizlemek ve arama motorlarının sitenizi indexlemesine engel olmak için “txt” dosyasını düzenleyebilirsiniz.
 2. Dosya Yönetici ya da FTP İstemcisi kullanarak sitenizin dosyalarının olduğu bölüme giriş yapın.
 3. txt dosyasını bulun. Robots.txt dosyasını bulamıyorsanız aynı isimde yeni bir dosya oluşturabilirsiniz.
 4. Arama motorlarınızın sitenizi taramasını engelleyen kodu bu robots.txt dosyasının içine ekleyin.

User-agent:     *

Disallow: /

Yukarıda yazmış olduğumuz kodu dosyaya kaydedip çıkış yaptığınız anda arama motorları sitenizi tarayamayacak ve sitenizi arama motorlarından saklayabileceksiniz. Bu kodun anlamı ise “Sitemin taranmasını, indexlenmesini istemiyorum” demektir. Bu kodla birlikte Google gibi arama motorlarının arama botları sitenize ulaşamayacak ve bu sayede sitenizi arama motorlarından gizleyebileceksiniz.

Search Console Kullanarak Gizlemek

WordPress ile oluşturduğunuz sitenin, Google tarafından indexlenen ve taranan siteyi arama sonuçlarından kaldırmak istiyorsanız Google Search Console kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabii bu işlemi gerçekleştirebilmek için sitenizde Google Search Console kurulu olması gerekmektedir.

 1. Sitenizde Google Search Console kurulu değil ise Search Console kurulumunu gerçekleştirin. Search Console kurulumu gerçekleştirmek 2-3 dakikanızı alacak bir işlemdir.
 2. Google Search Console’a sitenizi ekledikten sonra, arama motorlarından gizlemek istediğiniz siteyi seçin.
 3. Dizin” Seçeneğinin altında bulunan “URL Kaldırma” seçeneğine tıklayın.
 4. Karşımıza çıkan ekrandan “Yeni İstek” oluştur seçeneğine tıklayın, arama motorlarından gizlemek istediğiniz sitenin adresini girin ve “İleri” seçeneğine tıklayın.

Talebinizi ilettikten sonra internet siteniz 6 ay boyunca Google arama sonuçlarında görünmeyecektir. 6 ay sonra yeniden bu işlemi tekrarlamanız gerekmektedir. Fakat WordPress üstünden bu işlemi gerçekleştirmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir