Temanın SEO’ya Etkisi

SEO için Meta Etiket Kullanımı ve Önemi Nedir ?

İnternet günümüzde hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Elbette ki internet siteleri de internetin en temel unsurları arasında yer almaktadır. Başarılı bir internet sitesinin oluşturulabilmesi ve varlığını sürdürebilmesi adına yerine getirilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin çoğu da arama motoru optimizasyonu yani SEO adına karşılanması gereken kriterlerdir. Bu kriterlerin en önemlilerinden biri de seçilmiş veya seçilecek olan temadır. Birçok internet kullanıcısı temanın teknik taraflarını göz ardı ederek yalnızca görselliğe önem vermektedir. Üstelik bugün kullanıcılar neredeyse kandırılarak, kullanıcının aklındaki SEO ile ilgili soru işaretlerini gidermek adına SEO uyumlu olsun olmasın her şablon SEO uyumlu denilerek satılmakta ve insanlar mağdur edilmektedir. Bir süre geçtikten, webmasterlar SEO hakkında daha detaylı araştırma yapmaya başladıktan sonra çoğunlukla kandırıldıklarını anlamakta ve kendilerine “Acaba temamı değiştirmeli miyim? İnternet sitemde kullandığım temanın SEO’ya etkisi var mı?” gibi sorular sormaktadılar. Bu soruların bize sorulduğunu varsayarak cevaplayacak olursak evet, kullandığınız tema SEO’yu etkilemektedir. Gelin temanın SEO’ya etkisi meselesine aşağıda daha detaylı olarak bakalım.

Tercih Edilen Temanın SEO’ya Etkisi Nedir?

Arama motoru optimizasyonu yani SEO’nun uzun seneler önce metinlerin ve ilgili bölümlerin içine bir iki anahtar kelime yerleştirmek olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. İş biraz daha ciddiye alınıyorsa bir iki de bağlantı eklenerek hemen sıralamada yer bulunabilmekteydi. Bugün ise hem rekabetin kızışması hem de teknolojinin ve algoritmaların gelişmesiyle sıralama faktörlerinin sayısı epeyce artmış durumdadır. İşin görsel boyutu bir yanda dursun temaların ve şablonların internet sitesinin hızını acayip derecede etkiledikleri artık herkesin bildiği bir gerçektir. Tasarımın, temanın ve şablonun her birine ayrı ayrı önem verilmediği takdirde ne kadar özgün ve kaliteli içeriğe sahip olunursa olunsun arama motorlarının sıralamalarında internet sitesine yer bulunması çok zor olacaktır.

Hem reklamların hem de içeriğin yerleştirilmesi yapılırken hem kullanıcı deneyimi açısından hem de estetik görünüm bakımından dengenin sağlanması gerekmektedir. Buradaki önemli noktalardan biri de kendi arzularınız dışında kitlenizin içinde olduğu beklentiye göre de hareket etmenizin gerektiği bilgisidir. Bu durumun sıralamanıza direkt olarak etki edecek bir faktör olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Eğer ilgili sitenin tasarımı beğenilirse ziyaretçi olumlu bir izlenim edinecektir. Ziyaretçinin edineceği olumlu izlenim de sitede kalma süresini arttıracak ve bu da kullanıcı deneyimine doğrudan yansıyacaktır.

Temanın SEO'ya Etkisi

Tema Hızının SEO’ya Etkisi Var mıdır?

İnternet bugün geldiği nokta itibariyle hepimizi sabırsız insanlar haline getirmiş durumdadır. Hız günümüzde artık en önem verdiğimiz bireysel kriterlerimizin başında gelmektedir. Tüm faturalarını artık internet üzerinden ödeyen, bütün harcamalarını kredi kartıyla online olarak yapan bizler için herhangi bir kuyrukta beklediğimiz günler mazide kalmıştır. Bize bu olanakları sağlayan internetin asli unsurlarından olan internet sitelerinin yüklenmesini kimse beklemek istememekte ve girmek istedikleri siteye anında erişmek istemektedirler. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların internet sitesinin yüklenmesini beklemek için verdikleri ortalama süre birkaç saniyeden fazlası olmamıştır. Bu bilgilerden hareketle kullanılan temanın hızının SEO anlamında ne kadar etkili ve önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Bir temayı SEO uyumlu yapan faktörler saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Ancak temayı SEO anlamında etkili kılan ana faktörlere bakacak olursak karşımıza HTML işaretleme, hız ve sayfa boyutu, duyarlı resimler ve tasarım, içerik önceliği ayarları ve yapılandırılmış veriler çıkmaktadır. İnternet sitesi için tema seçimi yapılırken sınırsız denilebilecek seçenek arasından birçok faktöre dikkat ederek doğru tercih yapılmaya çalışılmalıdır. Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki tercih edilen tema hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir.

Tüm bu bilgiler ışığında tercih edilecek olan temanın SEO anlamındaki etkisinin azımsanamayacak kadar büyük olduğu anlaşılmaktadır. Seçilecek tema SEO anlamında elbette ki çok etkilidir ancak tek başına da hiçbir anlam ifade etmemektedir. İyi bir tema ancak özgün ve kaliteli içerikler, başlık etiketleri, meta açıklamaları, bağlantılar ve diğer SEO faktörleri bir bütün olarak kullanıldığında bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla hem tema seçiminde çok dikkatli olmalı ve özen göstermeli hem de SEO faktörlerinin tamamı kullanılarak varılmak istenilen hedefe doğru emin adımlarla gidilmelidir. Temanın SEO’ya etkisi vardır ama tek başına olduğunda yok denilebilecek kadar azdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir