Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hosting sözcük olarak ele alındığında barındırma manasına gelmektedir. Hosting hizmeti veren sistemleri tanımlayacak olduğumuzda ise çok iyi bir internete bağlı olan sıradan bir bilgisayara oranla daha kuvvetli bilgisayarların içinde değişik bilgilerin tutulduğu ve ziyaretçinin 7/24 ivedi bir biçimde bu bilgilere erişim sağlayabildiği sistemlerdir diyebiliriz. larak açıklayabiliriz. Tam bu noktada hosting ve server yani sunucu arasındaki fark çoğunlukla atlanmaktadır. Bu nedenle iki kavram arasındaki farktan söz etmekte de yarar vardır. Siteye ait veri ve dosyaları saklayan; kullanıcıların erişimine sunan bilgisayarlara web sunucusu bir başka deyişle web server denilmektedir. Bu verilerin muhafaza edilmesi ve yayınlama işlemineyse web hosting denilmektedir. Peki hosting alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin, bu sorunun cevaplarına aşağıda hep beraber bakalım.

İşletim Sistemi

Windows ve Linux olmak üzere iki ayrı hosting çeşidi bulunmaktadır. Bu tercih edilecek platforma göre farklılık gösterecektir. Bu farklı hosting platformlarından biri seçilirken
dikkat edilmesi gerekenen mühim nokta internet sitesinin kodlama dilidir. Eğer internet sitesinin kodlaması .ASP ve .ASPX dilleriyle yazıldıysa Windows hosting tercih edilmelidir çünkü Linux bu iki dili desteklememektedir. Eğer internet sitesinin kodlamasında PHP dili tercih edildiyse Linux hostingin seçilmesi gerekmektedir.

Web Alanı

Web Alanı ya da Hosting Alanı internet sitesinde kullanılacak yazı, video ve resimlerin muhafaza edileceği alanın genişliğidir. İnternet sitesi meydana getirilirken gereksinim duyulan alandan daha çoğunu satın almak hem kullanım bakımından lüzumsuzdur hem de maddiyat bakımdan lüzumsuz yere fazla para harcanmasına neden olmaktadır. Mesela yalnızca yazılardan oluşan ve  dört beş sayfadan meydana gelen bir internet sitesi için 3-4 Gb’lık bir alan satın alınmasının hiçbir yararı olmayacaktır. Eğer internet sitesi yoğun olarak video ve fotoğraflardan oluşuyorsa bu sefer 3-4 Gb’lık alan dahi
yeterli olmayacaktır. Elbette isteğe göre başlarda 3-4 Gb ile yola çıkılıp sitenin gereksinimlerine göre sonraki süreçlerde sitenin web alanı ya da bir diğer ifadeyle hosting alanı genişletilebilir.

Ziyaretçi-Hosting Dengesi

Site Trafiği siteye aynı anda giren insan sayısıyla ilgili bir mevzudur. Site içeriğinin yoğunluğu ve buna oranla hitap edilen kitlenin çokluğu bu trafiğe tesir edecek en önemli faktörlerdir. Bu sebeple hosting seçimi tahmini aylık gelecek ziyaretçi sayısına göre belirlenmelidir. Eğer yapılan tercih aylık gelecek ziyaretçi sayısını yeterli ölçüde karşılamıyorsa trafik kotasının dolmasının ardından site çökecektir ve büyük ihtimalle bir sonraki aya dek siteye giriş yapılamayacaktır. Bu gibi bir durumda gene trafik kotası yüksek olan bir hosting paketine geçilebilir ve sitenin yayınını sürdürmesi sağlanabilir.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Veritabanı Meselesi-MySQL/MsSQL

Veritabanı verilerin depolandığı, bu verilerin eklendiği, silindiği, güncellendiği alana verilen isimdir. İnternet sitesinin her açılışında site içinde yer alan veriler veri tabanından çekilmekte ve ziyaretçiye sunulmaktadır. Hosting paketleri içinde bulunan veritabanı türleri MySQL ve MsSQL olarak ikiye ayrılmaktadır. İnternet sitesi PHP ile hazırlandıysa MySQL veritabanı özelliğine sahip bir hosting tercih etmeniz gerekmektedir. Sitenizin yazılımı .ASP veya .ASPX ise veritabanı tercihiniz MsSQL özelliği olan bir hosting olmalıdır. MySQL veritabanının kullanımı MsSQL veritabanına oranla daha basitti. Yanı sıra MySQL daha güvenli ve çok daha süratlidir.

Elektronik Posta

Tercih edilecek hosting paketlerinde kaç tane elektronik posta adresi oluşturulabileceğine de dikkat edilmeli ve bu bilgi ışığında bir hosting tercihi yapılmalıdır.

Subdomain Sayısı

Sitenin ana domaininin aşağısında oluşturulacak olan domainlere subdomain denilmektedir. Subdomain sayısı internet sitesinin kapsamına göre belirlemelidir. Eğer blog veya forum sayfası benzeri projeler internet sitesine dahil edilmek isteniliyorsa hosting paketindeki subdomain sayısı da bu bağlamda talebi karşılayacak biçimde seçilmelidir.

Sayılan bütün bu maddeler göz önünde bulundurularak hosting seçimi yapıldığı takdirde yayınlanacak internet sitesinin geleceği çok daha sağlıklı olarak ilerleme gösterecektir. Bu sebeple yapılacak olan internet sitesi yazılımından içeriğine, hedef kitlesine, potansiyeline bakılarak çok iyi bir biçimde analiz edilmeli, ortaya çıkarılacak internet sitesi mimarisi ise yine bütün bu maddelere bakılarak tasarlanmalı ve yapımına başlanmalıdır. Hosting alınırken ve hosting seçimi yapılırken dikkat edilecek maddeler genel olarak bunlardır. Herkese başarılar ve bol trafikler temenni ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir