Siber Güvenlik İçin En İyi Programlama Dilleri Nelerdir?

Siber Güvenlik İçin En İyi Programlama Dilleri Nelerdir?

Teknolojinin giderek geliştiği bu zamanlarda siber güvenlik çok önemli bir alan haline gelmiştir. Yaşamımızın her anındaki en mühim hususlardan biri olan güvenlik problemleri siber güvenlik sahasında da daha fazla karşımıza çıkmaya başlamıştır. Siber güvenlik önümüzdeki süreçte de hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması gereken bir husus gibi durmaktadır. Siber güvenlik sahasında önemli bir pozisyonda olan programlama dillerinin muhakkak öğrenilmesi gerekmektedir. Peki siber güvenlik için en iyi programlama dilleri nelerdir? Gelin, bu sorunun cevabına aşağıda birlikte göz gezdirelim.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik genel anlamda bilişim sistemlerinde yer alan kişilerle, diğer gruplarla ve sistemlerle kurulan iletişimdir. Siber güvenlikte mühim olan konu muhakkak sistem açıklarının olmaması, güvenli olarak işlem yapabilme kapasitesine imkan tanınmasıdır. Bu sahadaki gizliliğin ve iletişimin muhafaza edilmesi maksadını taşıdığından son zamanlarda gelişen teknolojinin tesiri bu alanda da kendini gösterebilmeyi başarmıştır. Siber güvenlik bölümleri son zamanlarda lisans programları arasında da yoğun ilgi görmektedir.

Siber Güvenlik Ne İşe Yarar?

Siber güvenlik alanında siber saldırılara karşı bir önlem alma çabası bulunmaktadır. Bu sebeple de iletişimlerin sınırlı kalmasını istediğimiz her sahada siber güvenliğe gereksinim duyulmaktadır. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi muhakkak güvenlik ihtiyacını arttırmıştır ancak bununla birlikte birçok kritik noktada da insanlığa  yardımı dokunmuştur. Siber güvenlik tam bu noktadaki güvenlik gereksiniminde insanlara yardım etmeyi hedefleyen çok türlü bir sahadır. Üstelik tahmin edildiğinden daha rahat bir şekilde de siber güvenlik uzmanı olunabiilmektedir. Bunun için ilk yapılması gereken yazılım öğrenilmesi olacaktır.

Siber Güvenliğin Yararları Nelerdir?

Siber güvenliğin birçok yararı bulunmaktadır. Çünkü günümüz bilişim teknolojileri siber güvenliği neredeyse mecburi duruma getirmiştir. Bundan dolayı da yararlı taraflarını da yanına eklemeyi ihmal etmemiştir. Genel olarak siber güvenlik sahasının yararları şunlardır;

 • Bilgi gizliliğini sağlamak
 • Siber saldırıları engellemek
 • Virüs benzeri kötü niyetli yazılımlardan korunmak
 • Veri güvenliğini garanti etmek
 • Şifreli iletişim kanalları kurulmasını sağlamak
 • Bu ve diğer pek çok alanda yardımı dokunabilecek yazılımın öğrenilmesini sağlamak

gibi yararları vardır. Bu yararlarından en önemlisiyse yazılım öğrenmektir. Çünkü yazılımın pek çok değişik sahada bireylere yararı dokunacağından programlama dilleri çok büyük önem taşımaktadır.

 Siber Güvenlik İçin En İyi Programlama Dilleri Nelerdir?

Nasıl Siber Güvenlik Uzmanı Olunur?

Siber güvenlik uzmanlarının sayısı son dönemlerde giderek artmaktadır. Siber güvenlik uzmanları bu sahada oldukça ihtiyaç duyulan kişilerdir. Çünkü siber güvenlik uzmanlarına son zamanlarda daha önce hiç olmadığı kadar gereksinim duyulmaktadır. Bu sebeple siber güvenlik uzmanı olmayı arzulayan bireylere bilgi vermek gerekmektedir. Siber güvenlik uzmanı olmayı arzulayan bireyler ilk iş olarak yazılım öğrenmelidirler. Hangi yazılımları öğrenebilecekleri internet üstündeki pek çok kaynakta bulunmaktadır. Bu yazılımları öğrenmeleri bireyler adına hem siber güvenlik hem de sosyal yaşamlarında onlar için yararlı olacaktır. Devam eden süreçte matematiksel sahada kendilerini başarılı gören bireyler bir eğitime başvurarak sertifika sahibi olmalıdırlar. Sertifika sahibi olunmasının ardından siber güvenlik uzmanı olarak bir işe girebilmeleri mümkün olabilmektedir.

Siber Güvenlik Önlemleri Nasıl Alınır?

Bireylerin kendi güvenliklerini sağlayabilmeleri adına ilk olarak yazılım öğrenmeleri gerekebilmektedir. Çünkü çeşitli sitelerde birçok kaynak çıkmaktadır fakat bunların hangisinin doğruluğunu kendilerinin öğrenmesi önemlidir. Bundan dolayı internet üzerinden ya da ehil birinden destek görerek güvenlik önlemlerini alabilirler. Bilgisayardaki virüslerin bulunup kalıcı olarak engellenmesi çok mühimdir. Çünkü siber güvenlik bugünün en mühim problemlerindendir. Siber güvenlik alanında en kalite şekilde bilgi sahibi olabilmek adına iyi eğitim alınmalı veya araştırma yapılmalıdır.

Siber Güvenlik İçin Programlama Dilleri

 • Html
 • Php
 • Pascal
 • Python
 • Java
 • JavaScript
 • Css
 • Mysql

Programlama Dili Öğrenilmeli mi?

Programlama dilleri bugün gelinen noktada çok önemli bir konudur. Çünkü öğrenilmeli mi öğrenilmemeli mi, öğrenilmezse problem olur mu benzeri sorular sürekli olarak insanlar tarafından düşünülmektedir. Bu sebeple ilk olarak buna yanıt verilmesi gerekmektedir. Programlama dillerinin alana ilgili kişiler tarafından öğrenilmesi gerekmektedir. Yazılımla ilgilenmeyi düşünmeyen, siber güvenlik uzmanı olma hedefini taşımayan bireyler öğrenmeseler de çok bir şey kaybetmeyeceklerdir. Bu sebeple programlama dilini ilgi duyan bireylerin öğrenmesi onlar adına büyük bir fayda sağlayacaktır. Programlama dili öğrenilmesi bakımından da oldukça eğlenceli olabilmektedir. Bu bile ilgili kişiler içn büyük bir motivasyon olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir