Blogger Şablon (Tema) Yükleme Nasıl Yapılır?

Use Cookie-free Domains Çözümü

Başarılı bir biçimde Blogger şablonu yüklemek açısından, tek yapılması gereken noktalardan, adım adım sizlere bahsettik. Ve bunları anlattıktan sonra ise, saniyeler içerisinde yeni bir Blogger şablonu oluşturabileceksiniz. Makalemizin geri kalanını takip ederek sonuçlara hep birlikte ulaşalım.

Adım 1: Şablonu Belirleyin
Herhangi bir ücretsiz bir şablon veya premium özellikte, Blogger şablon temasına yönelebilirsiniz. Sizlerin de benimsediği seçimleri yaparak, bulabileceğiniz birçok Blogger şablonu göz önünde bulundurulmaktadır. Şablon paketini download etmeniz, yeterlilik sebebidir. Bu içerikte bir zip klasörünü indirdikten sonra, içeriğini beğenmiş olmalısınız, zipten çıkarın ve klasör biçimini almasını sağlayın.

2. Adım: Dosyaları Açıklığa kavuşturun
Bu dosyalar içinde, ayıklanan dosya paketi içinde.xml uzantılı birtakım dosya içeriği ile karşı karşıyasınız. Bu tarz dosyaları istediğiniz gibi adlandırılabilir, Şablonun adını herhangi bir isim ile birlikte belirleyebilirsiniz.

3. Adım: Blogger Kontrol Panelinizde Giriş yapın
Şimdi ise, Blogger paneline girmek açısından, giriş bilgilerinizi kullanarak Blogger hesabınıza giriş yaparak ve kontrol paneline gitmeniz gerekmektedir.

Adım 4: Şablonu Kontrol etme
İndirdiğiniz şablonlara göz atmak için sağ üst kısma gidin ve Üç Nokta sembolüne tıklayın ve açılır pencere üzerinden ise, Geri Yükle seçeneğini uygulayın .

 

Değişen şablon belirlemek için ise ;
Yine aynı durumda bloggera giriş yaparak, şablon çizelgesini izleyebilirsiniz. Bu tarz yöntemler için 2 farklı yol çizebilirsiniz:

1 – Hazır dosyayı yükleyin

Elinizde bulnunan hazır biçimdeki, xml uzantılı dosya içeriğini hazır bir biçimde seçerek, şablonunuzu yüklemeye hazırlayabilirsiniz. Şablon menüsünü kontrol ettikten sonra, sağ üst kısımda dosyayı yedekle/geri yükle gibi buton gözükmektedir. Butona tıklayın ve ardından dosyanızı seçin. Dosya yükledikten sonra ise şablonunuzun eklendiğini göreceksiniz.

2 – Hazır Kodu kopyalayıp yapıştırın.

Diğer bir teknik ise, elinizde bulunan xml dosyalarını word pad ve buna benzer uygulamalar ile açın, ardından içinde bulunan tüm kodları kopyalayın. Html dosyasını düzenle butonuna tekrardan tıklayın ve az önce sizlerin kopyaladığı, tüm kodları bu bölüme yapıştırın. Şablonunuzu kaydettiğinizde yeni hali ortada olacaktır.

 

Blogger üzerinde Tema Düzenini Ayarlama

Blogger üzerinde tema yükleme varyasyonunda, blogger tema yedekleme gibi durumlardan sizlere bahsettik, bu tarz bir konularda problem yaşamanız olasıdır. Bu şekilde sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Blogger yapısısal olarak, xml bileşeni ile adlandırıldığında bu tarz durumların, uygun bir biçimde kodlanmaya, açık bir şekilde olması gerekmektedir. Sitenizin tasarımı açısından, blogger yardım biçimi ile birlikte bu konu sizlere göredir. Ancak siteniz üzerinde, ufak tarzda değişikler yapabilmeniz açısından, bazı yapısal durumlar mevcudiyet göstermektedir.

<head> tag sistemi üzerinde ve arasında eklenen, sitenin baş kısmında yer alan ve <body> tagı arasında işlem sunmaktadır. Gerekli durumlarda siteniz üzerinde, kullandığınız temaların üzerinde, düzenleme yapmak açısından bu alanları tercih edebilirsiniz.

Blogger Şablon (Tema) Yükleme Nasıl Yapılır?

Blogger Temasını Türkçe Yapma

Blogger sitenizde yer alan temayı Türkçe yapmak basittir ve güvenirlik açısından önemlidir. Blogger sisteminde gelişkinlik gösteren ve çok dilli bir yapısal sistem bulunmaktadır. İstediğiniz dil üzerinden, blogunuzu aktive edebilirsiniz, fakat bazen bu durumlarda tema tasarımlarından kaynaklı yabancı kelimeler olsa bile bu kelimeleri de uygun bir biçimde, Türkçeye çevirebilirsiniz.
Öncelik durumda sizlere, blogger temada Türkçe ayar nasıl Yapılır? Bu durumu sizlere anlatalım.

 

  • Blogger sitenize giriş yapın.
  • Ardından Sol kısımda bulunan “Ayarlar” kısmına geçiş yapın.
  • Ayarlar kısmında bulunan, Temel başlık altında “Blog dili” tercih seçimini Turkish – Türkçe olarak belirleyin.
  • Ayarları yaptıktan sonra ise, kaydederek uygulamaya geçebilirsiniz.

Farklı bir dil seçimini aktif etmek açısından ise, aynı adımları izleyerek sonuca ulaşabilirsiniz. Bazı durumlara yönelik, blog temalarından yönelik, birtakım yabancı kelime var ise blogger panelinde yer alan “Düzenle” butonuna tıklayarak, hangi tarzda işlemler yapmak istiyorsanız yapabilirsiniz.

Herhangi bir durum ve kaynak bulmak için ise, CTRL+F kombinasyonu yaparak arama yapabilirsiniz

Sonuç olarak :

Blogger veri tabanlı sitenizde sizlere yönelik, kısa ve öz bir biçimde bu tarz durumlardan bahsettik, Türkçe dil uygulamaları ve yüklemelerine kadar, sizlere yardımcı olmaya yönelik, bilgileri aktarmaya çalışmış bulunmaktayız. Makalemizi takip ederek nice bilgilere ulaşabileceğinizden eminiz. Bu açıdan kolay ve rahat bir biçimde blogger üzerinde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir