H1 Başlık Etiketlerinin SEO Üzerinde Etkisi

H1 Başlık Etiketlerinin SEO Üzerinde Etkisi

H1 başlık etiketi ve diğer başlıkların kaliteli bir şekilde kullanılması SEO optimizasyonu sağlama noktasında rehber ölçütler olarak değerlendirmek ve belirlemek yanlış bir çıkarım olmamaktadır. Aksine belirlenen odak anahtar kelime ve bu doğrultuda seçilen H1 etiketi ve diğer etiketler, SEO çalışmasını büyük ölçüde belirlemektedir. Yazı içerisinde yürütülen kaliteli bir SEO çalışması ve düzenli bir etiketlerin oluşturulması sayesinde nitelikli ve okunabilirlik seviyesi oldukça yüksek içerikler üretmek mümkün olmakla beraber, işinizi kolaylaştırmaktadır. İşte işinizi kolaylaştıracak ve nitelikli başlıklar eşliğinde kaliteli çalışmalara imzalar atabileceğiniz H1 etiketi ile ilgili bilmeniz gereken bilgiler sizlerle!

H1 Etiketi Nedir? | H1 Nedir?

Dijital pazarlama gün geçtikçe artmaktadır ve dijital pazarlama ile ilgili tüm gelişmeler ilgi odağı haline gelmektedir. H1 başlıkta bunlardan bir tanesidir ve site içerisinde üretilen çalışmalarda belirlenen ilk başlık <H1> etiketi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısaca H1 konu başlığı olarak nitelendirilmektedir ve içinde odak anahtar kelimenin bulunması gerekmektedir. <h1> etiketi sayfanın başlangıç kısmında görülmektedir ve ilk başlık etiketi olarak karşımıza çıkmaktadır. H etiketleri hiyerarşisinde sayfanın en üst kısmında yerini almaktadır ve h1 etiketi içeren metinlerde dikkat çekicilik diğer alanlara oranla fazladır ve dikkatleri üzerinde toplayıcı şekilde biçimlendirilmektedir.

H1 başlık etiketi; nitelikli, çarpıcı ve dikkat çekici kelime kombinasyonları oluşturularak yapılması gerekmektedir.  H1in SEO’ ya etkisini artırmak adına seçilen odak anahtar kelimenin uygun bir biçimde kullanılması gerekmektedir ve seçilen bu kelimeye h1 etiket içerisinde mutlaka yer verilmelidir. Verilen doğru bir h1 ile SERPler içerisinde yer alabilirsiniz ve zirvelere ulaşarak başarılar elde edebilirsiniz. Çarpıcı bir h1 ile ziyaretçileri sitenizde uzun süre tutabilirsiniz ve okuyucuların ilgi odağı haline gelen yazılarınızı keyifle okumalarını sağlayabilirsiniz. Genelden özele doğru bilgilerinizi sunabilirsiniz ve kaliteli başlıklar ile nitelikli çalışmalara imzalar atabilirsiniz. H1 başlık etiketinin SEO üzerinde etkisi ve daha fazlası sizlerle!

H1 Başlık Etiketlerinin SEO Üzerinde Etkisi

H1 Başlık Etiketlerinin SEO Üzerinde Etkisi Nedir?

Doğru ve nitelikli bir başlık seçimi ile birlikte içeriğinizin organik trafik almasını kolaylaştırmış olacaksınız ve zirvelere doğru tırmanacaksınız!

Doğru bir şekilde etiket hiyerarşisi oluşturduktan sonra SEO uyumlu çalışmalar gerçekleştirerek başarılar elde edilmektedir.

Doğru Başlık Kullanımı Nasıl Olmalı?

H1 başlık Etiketi kullanımı, içeriklerin hit alması noktasında önemli bir yere sahip olmaktadır ve basit gibi dursa da basite alınmamalıdır. Çünkü bir ziyaretçi ilk olarak başlıkları okumaktadır ve başlıktan etkilenmektedir. Ziyaretçilerin sitede varlığını sürdürmeye devam etmesi noktasında başlıklar oldukça etkilidir ve yazıların okunup okunmaması ise başlığa bağlı olarak ilerleme göstermektedir. Ziyaretçileri sitede tutmayı amaçlayan ve kaliteli içerikler hazırlanmasında önemli rol oynayan doğru başlık kullanımı şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İçerik üretimi esnasında nitelikli bir H1 etiketi olmalıdır.
 • H1’in tek olması gerekmektedir ve bu teklik alt başlıklarda çeşitlilik gösterebilmektedir.
 • Odak anahtar kelime, H1 de ve başlıklarda mutlaka bulundurulmalıdır.
 • Sayfanın en üst kısmında h1 etiketine yer verilmelidir.
 • H1’i belirleme noktasında nitelikli olmasının yanı sıra kelime sayısı için de belli bir limit olmasına dikkat edilmelidir.
 • Etiketleri belirlerken çok uzun ya da çok kısa olmasından kaçınmak gereklidir.
 • SEO eklentileri size bu konularda yardımcı olarak kolaylık sağlamaktadır.

H1 başlık etiketi üzerinde inceleme yapabileceğiniz bir başlık yapısını ele alalım. H1i ve alt başlıkları kullanma noktasında izlenilen ve doğru bir heading sıralaması için;

 • Zona Hastalığı Nedir? (H1)
 • Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir? (H2)
 • Zona Hastalığının Nedenleri Nelerdir? (h3)
 • Zona Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir? (h4)

Başka bir örnek ile devam edelim:

 • Hint Yağının Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? (H1)
 • Hint Yağının Saça Faydaları | Hint Yağının Saça Faydası (H2)
 • Hint Yağı Nasıl Kullanılır? (H3)
 • Hint Yağının Saça Nasıl Uygulanır? (H4)

Örnekler üzerinden yola çıkıldığı zaman genelden özele doğru konuların ilerlediği görülmektedir ve üzerinde çalıştığınız ürünün adım adım okuyuculara aktarılması ise avantajlar arasında yerini almaktadır. Böylelikle hem okuyucu başlıkların etkisi ile konuya daha kısa zamanda vakıf olmaktadır hem de okuduğu bilginin neler içerdiğinin farkına varmaktadır. Uzun vadede işimize oldukça yarayacak ve nitelikli bir ürün hazırlamanıza yardımcı olacak bilgileri sizlerle paylaşmış bulunmaktayız.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir