Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica Nedir? Yandex Metrica siteye gelen trafik akışını, organik arama sonuçları veyahut yayınlanan reklamlar sonucunda elde edilen dönüşüm değerlerini ve de kullanıcıların hareketlerine ait verileri ölçümleyen popüler bir sistemdir. Kullanım amacı nedeniyle Analytics’e oldukça benzeyen Yandex Metrica, her ne kadar Google Analytics kadar sıkça kullanılan bir araç olmasa dahi bir çok hususta Google Analytics’e göre daha üstün özellikleri bulunmaktadır. Yandex Metrica’da tarayıcı üzerinde herhangi bir dil ayrımı yapmaksızın her siteye entegre edilerek gerekli veri incelemesi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Yapısı içerisinde geliştirilmiş olan Webvisor ve ısı haritası gibi pek çok ayrıcalıklı analiz özellikleri yer almaktadır.

Webvisor özelliği ayrıcalığıyla Yandex Metrica, siteye gelen kullanıcıların yapmış oldukları işlemleri, tıklama yaptıkları sayfaları ve sayfada bulunma süreleri gibi pek çok parametreyi analiz ederek video penceresi ile görüntüleyebilme olanağı sunmaktadır. Isı haritası özelliği sayesinde ise kullanıcıların site üzerinde ziyaret ettiği tüm bölümleri ısı haritası şeklinde yayınlamaktadır. Bu gibi önemli özellikleri bünyesinde barındıyor olması birçok Yandex kullanıcısının Metrica’yı tercih etmesinde büyük rol almaktadır. Üstelik Yandex’in diğer araçları ile de gerekli olan kurulum aşamaları tamamlandığı sürece entegre halinde çalışabilme özelliği vardır.

 

Yandex Metrica’nın Özellikleri

Yandex Metrica siteye ziyarette bulunan kullanıcıların yapmış olduğu hareketlerin ayrıntılı olarak analiz edilmesine yönelik takip işlemini sağlamaktadır. Son derece kolay bir kullanım paneline sahip olan Metrica kullanıcılara detaylı ve anlaşılır veri raporları da sunmaktadır. Site sahipleri panel üzerinden istedikleri analiz parametlerini belirleyip seçim yaparak siteye gelen kullanıcıların yapmış olduğu tıklama ve diğer işlemlere yönelik raporları hızlı bir şekilde elde etmiş olurlar. Bu özelliklerin dışında Yandex Metrica’nın bazı önemli özellikleri ise şunlardır;

 

 • Tıklama değerlerine yönelik oluşan ısı haritası oluşturma
 • Limitsiz destek servisi olanağı sağlama
 • Özel veri sıralama algoritması geliştirme
 • Webvisor ile detaylı veri analizi yapabilme
 • Yandex Direct’e kolayca entegre edilebilme
 • Dönüşüm değerlerini izleyebilme

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica Kullanılarak Yapılabilecek Ölçümler

Kullanım sıklığı açısından dünya üzerinde en çok tercih edilen 3 analiz programından birisi olan Yandex Metrica sadece siteye gelen tıklanma sayısını ölçümlemekle sınırlı kalmayıp kullanıcıların kolayca ulaşabileceği birçok analiz değerlerini de en doğru şekilde gerçekleştirmektedir. Yandex Metrica’nın aktif olarak kullanımı aracılığıyla yapılabilecek ölçümler şu şekilde maddelendirilebilir:

 

 • Siteyi ziyaret eden kullanıcıların hangi platform aracılığıyla siteye erişim sağladığını,
 • Siteyi ziyaret eden kullanıcıların hangi cihaz ile ve hangi coğrafi bölgeden siteye eriştiğini,
 • Sitede yer alan kullanıcıların gerçekleştirmiş oldukları eylem değerlerini( sepete ekleme, iletişime geçme, form doldurma gibi)
 • Siteyi ziyaret eden kullanıcıların yaş ve cinsiyetlerini belirleme
 • Yandex Direct entegrasyonun yapılmasıyla birlikte yayınlanan reklamlardan sitenin elde ettiği performans verilerini ölçümleme

gibi son derece detaylı pek çok hususta site sahiplerine analiz imkanı sunmaktadır.

 

Yandex Metrica Kurulumu

Kurulumu bakımından son derece basit olan Metrica’yı sitenize kurabilmeniz adına öncelikli olarak bir Yandex hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Yandex üzerinden hesap oluşumunu tamamladıktan sonra Metrica paneline bu hesapla giriş yaparak bir sayaç oluşturmanız gerekmektedir. Sayaç oluşumunu tamamladıktan sonra panel üzerinde tarafınıza iletilen Yandex Metrica kodunu sitenizin ilgili kod satırına(etiketleri arasına) ekleyerek kurulumu tamamlamış olursunuz. Eğer web siteniz WordPress altyapıya sahip ise ilgili kodu direkt olarak kurabileceğiniz pek çok Worpress eklenti mevcuttur. Bu eklentileri tercih ederekte kurulumu kolayca tamamlayabilirsiniz. Artık Yandex Metrica’yı kullanmaya hazırsınız. Metrica sizler için sitenize ait verileri toplayarak raporlamaya başlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir