Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO; herhangi bir web sitesinin arama sayfalarında yer alan performansını düşürmeye yönelik yapılan çalışmalara verilen isimdir. Bu işlem başka biri tarafından yapılır ve web sitenizin sıralamasını düşürmek için yapılan çalışmaların bütünüdür. Negatif SEO anti-SEO ve Google bowling olarak da bilinir.

İnternet dünyasında bir kişi sitenizin Google tarafından ceza alması için sitenizin hitini düşürmeye çalışabilir. Bu işleme de negatif SEO adı verilir. Siz de böyle bir işleme maruz kaldığınızı ancak Google üstünde sıralamanız düştüğü zaman anlayabilirsiniz. Aynı zamanda Google botları sitenizi sıklıkla ziyaret ettiğinde öğrenme şansını elde edebilirsiniz.

Negatif SEO Saldırısı Ne İçin Yapılır?

Negatif SEO saldırısı, akıllara ilk olarak rakip siteleri getirir. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki internet korsanı denilen kötü niyetli kullanıcılar hiçbir sebep olmaksızın sitelere saldırı düzenleyebiliyor. Bazen bir şeyleri sabote etmek için bazen de eğlence amacıyla negatif SEO saldırısı yapılabiliyor. Bu nedenle her türlü riske karşın tedbirli olmak gerekir.

Google, negatif SEO çalışmalarına karşın web sitelerine gerekli desteği vermektedir. Ayrıca negatif SEO çalışmaları beklenen kadar basit işlemler değildir. Tüm anti SEO çalışmaları bilgi, birikim ve zaman gerektirmektedir. Bu sebepten ötürü çoğu insan bu çalışmalara girişse de yarıda bırakmaktadır.

Google, web sitenizi korumak adına bazı gereksiz bağlantıları görmezden gelir. Web siteniz geliştikçe kendi kendine backlink çalışmaları da ortaya çıkacağı için zamanla Google, size ceza vermez.

Negatif SEO Teknikleri Nelerdir?

Dünya çapında en çok kullanılan negatif SEO teknikleri şu şekildedir;

  1. Spam Backlink; Bir sitenin kaliteli olup olmadığı Google backlinklerinden anlaşılır. Normal şartlarda negatif SEO çalışmaları siteyi Google’dan tamamen kaldırmaya yeterlidir ancak backlink çalışmaları siteyi korur. Spam backlink çalışmaları ile rakipleriniz tarafından web siteniz gerileyebilir. Bunun için hazır backlink paketleri almakta fayda var. Aksi taktirde sitenizde çok sayıda spam backlink çıkabilir.
  2. Telif Hakkı Şikayeti; Bu adım Google’ın kendini koruma altına almak için aldığı bir korumadır. Google’a kendine ait olduğu bir resim şikayeti gelirse Google telif hakkı bakımından sizin sitenizi kapatabilir. Bu da bir çeşit negatif SEO çalışmasıdır.
  3. Kopya Web Sitesi Açma; Web sitenizin bir kısmında kopyala yapıştır bölümler bulunabilir. Bu durumda Google herhangi bir analiz veya şikayet sonucu bunu anlarsa siteye ceza verebilir hatta kapatabilir.
  4. Yanıltıcı İçerik Paylaşma; Günümüzde en çok görülen şikayettir. Herhangi biri sitenizde bulunan içeriklerin yanıltıcı olduğunu bildirirse siteniz Negatif SEO çalışmalarından etkilenebilir.

Negatif SEO Nedir?

 

Negatif SEO’dan Korunma Yolları

Negatif SEO’dan korunma yolları elbette mevcuttur. Negatif SEO çalışmaları ne kadar uzun zaman alsa da elbette sizin de negatif SEO ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır. Bu durumda aşağıdaki uyarıları dikkate almanız gerekir.

Google Uyarılarını Dikkate Alın

Google arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için çeşitli araçlar kullanırsınız. Ayrıca sitenizin güvenliğini sağlamak için Google Search Console aracını kullanmanızda fayda var. Bu araç üzerinden mail bildirimlerini açarak Google tarafından size gelen uyarıları takip edebilirsiniz.

Web Sitenize Gelen Backlinkleri Düzenli Olarak İnceleyin

Web sitenizde düşük kalitede backlink olması negatif SEO çalışması yapan kişilerin en çok tercih ettiği olaylardan biridir. Bu nedenle risk almamak için günlük olarak 1 saatinizi ayırarak backlinklerinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

İçeriklerinize Düzenli Olarak Özgünlük Kontrolü Yapın

Negatif SEO çalışmalarının olumlu sonuç almaması açısından sitenizde paylaşılan içeriklerinize sıklıkla özgünlük kontrolü yapın. Sitenizde konuk yazar bulunuyorsa size vermiş olduğu yazı daha önce başka bir yerde kullanılıyor olabilir. Bu nedenle düzenli takip yapmak gerekir.

Web Sitenizin Hızını Sık Sık Takip Edin

Yavaş web sitelerini hiçbir kullanıcı kabul etmez. Bu da web sitesinin puanını düşürür. Negatif SEO çalışması yapan bireyler de bu tür siteleri tercih eder. Gerekirse sitenizin hızını arttırmak için özel programlar kullanın.

Site İçi ve Dışı Faktörleri Sıklıkla Kontrol Edin

Siteniz üstünde anti SEO çalışmaları yapılıyorsa eğer bunu anlamanın en etkili yolu site içi ve dışı çalışmalarında bulunan faktörleri kontrol etmektir. Google Search Console ve Google Analiytcs gibi programlar bu konuda oldukça etkilidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir