İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

Softaculous Nedir

İnternet son yıllarda hızlı bir gelişim göstermesiyle beraber diğer tüm alışkanlıklarımız gibi alışveriş konusundaki rutinlerimizi de değiştirmiş durumdadır. Bugün artık alışverişlerin çok daha yoğun bir biçimde internet üzerinden gerçekleştirildiği görülmektedir. Buna bağlı olarak geleneksel mağazacılığın ve satışın aksine artık internetten satış yapmak çok daha popüler ve tercih edilen bir ticaret şekli haline gelmiştir. Bu yöndeki trendin artarak devam edeceği bu işlerden hiç anlamayan kişilerin bile öngördüğü bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternetten satış önümüzdeki yıllarda bugüne oranla çok daha yüksek seviyelerde gerçekleşecektir. Bu tablo irili ufaklı her girişimcinin de gözünden kaçmamakta ve “İnternetten satış nasıl yapılır?” sorusu her geçen gün daha çok aratılmaktadır. Peki internetten satış nasıl yapılırİnternet üzerinden hangi ürünler satılabilir? Satış yapılabilecek platformlar hangileridir? Gelin, bu soruların cevaplarına aşağıda hep birlikte bakalım.

İnternetten Satış Yapmanın Aşamaları

İnternetten satış yapmak uzaktan bakıldığında birçok kişiye çok cazip görünebilmektedir. Kendi işini yapmak, bağımsız çalışmak gibi faktörler pek çok insanın hayalini süslediğinden internetten satış yapmak tercihleri arasına girebilmektedir. Ancak bu iş dışarıdan görüldüğü kadar kolay kesinlikle değildir ve her iş gibi bir planlama gerektirmektedir. Plan ve araştırma yapmak internetten satış yapmanın en önemli aşamalarındandır. Bu aşamalar devamında ürün ve tedarikçi bulmak, şirket kurmak, online bir mağaza yani internet sitesi açmak, pazar yerlerinin entegrasyonunu sağlamak ve elbette pazarlama yapmak olarak devam etmektedir.

İnternetten Satış Yapmaya Nasıl Başlanır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi internetten satış yapmak işi hayallerde olduğu kadar kolay bir iş değildir. Bu işteki tek motivasyonunuz para olursa başarısızlık tek seçenek değilse de yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle internetten satış yapmak konusunda para kazanmak dışında da bazı motivasyon kaynaklarınızın olması gerekmektedir. Emek vermeyi yürekten istemek, yoğun bir rekabet ortamına hazır olmak sahip olmanız gereken motivasyonlardan sadece bazılarıdır. Olanakların maksimize edilebilmesi adına e-ticaret sektörü detaylıca incelenmeli, pazar hakkında bilgi sahibi olunmalı, hangi mecrada hangi ürünün satılabileceğine dair fikir edinilmeli ve bütçe planlaması yapılmalıdır.

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

İnternetten Ne Satılır?

İnternette satılabilecek ürünler sonsuz çeşitliliktedir. Geleneksel yöntemlerle çarşıda, pazarda, alışveriş merkezlerinde ne satılıyorsa tüm bu ürünler internet üzerinde de satılabilmektedir. Bu noktada kendi fikirlerinizden yola çıkarak hareket edilmeli, hem ülkedeki hem de dünyadaki trendler takip edilmeli, pazara önceden giriş yapmış ve bir yer tutmuş markalar gözden geçirilmeli, ürünlerin gelir gider dengesi hesaplanmalı ve tüm bunların sonunda internetten satışı yapılacak ürüne karar verilmelidir. Devamında yapılması gerekense internetten satışının yapılacağı ürünleri temin edecek sağlam bir tedarikçinin bulunması ve bir iş birliğine gidilmesi olacaktır. Bu noktada şu bilinmelidir ki özellikle kadınların ilgileneceği ürünlere yönlenmesi internetten satış hayatının devamı adına oldukça kritik noktalardandır.

Instagram’dan Satış Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinde satış yapılabilecek pek çok farklı mecra bulunmaktadır. Markaların kendilerine ait web sitesi ve pazar yerlerinden sonra en çok tercih edilen internetten satış noktalarından biri de Instagram’dır. Fatura keserek çalışıldığı takdirde yasal olarak karşınıza herhangi bir problem çıkmamaktadır. Müşterilere ulaşma noktasında Instagram’ın çoğu zaman pazar yerlerinden bile etkili olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Öyle ki sadece Instagram üzerinden internetten satış yaparak birçok fiziki mağazanın ulaşamadığı cirolara ulaşan işletmeler bile vardır. Ev yemeklerinden kadın giyime kadar birçok farklı alandan insan Instagram üzerinden aktif olarak satış yapmaya devam etmektedir. Ancak mecranın ana olayı satış değil sosyallik olduğundan bazen beklenilen verimin alınamadığı da olmaktadır.

İnternetten Satışta Pazarlama Nasıl Olmalıdır?

İnternetten satış pek çok yanıyla geleneksel satışa da benzemektedir. Tıpkı geleneksel satışta olduğu gibi internet satışında da müşterinin satın alma motivasyonunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Mümkün olduğunca bu faktörleri olumlu anlamda etkileyecek pazarlama hamleleri yapılmalıdır. Bu noktada mağaza düzeni sayfa veya web sitesi düzenine, satış danışmanı müşteri veya çağrı merkezi temsilcisine denk gelmektedir. Fiziki iletişimin birçok bileşeni online iletişimde de geçerlidir. Satışa gidebilmek için nasıl ki cadde üzerinde bir mağaza arzu ediliyorsa internetten satışa gidilebilmesi için de hem sosyal medyada hem de arama motorlarında göz önünde olunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir