Sanal Sunucu Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Sanal Sunucu Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Sanal Sunucu Nedir?

Bir sanal sunucu, fiziksel olarak ayrılmış bir sunucunun işlevselliğini taklit eder. Birden çok sanal sunucu, her biri kendi işletim sistemine, bağımsız provizyona ve yazılıma sahip tek bir yalın donanım sunucu üzerinde uygulanabilir. Bir sanal makine sunucusu, sanal altyapıyı, sanallaştırma yazılımını kullanır ve sanal ortamlar oluşturmak için fiziksel sunucunun bilgisayar kaynaklarını özetler.

Sanal sunucuların avantajları, uygulamaların ve kaynakların daha hızlı sağlanmasını, gelişmiş olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliğini ve en aza indirilmiş veya ortadan kaldırılmış kesinti süresini içerir. Sanallaştırma ayrıca BT üretkenliğiniçevikliğiniverimliliğini ve yanıt verme hızını artırır. Sanal sunucuların ek faydaları, azaltılmış işletme maliyetleri ve sermaye ile basitleştirilmiş veri merkezi yönetimini içerir.

Sanal sunucu ortamları, parolaları ve güvenlik sistemlerini nasıl korudukları açısından özel sunucu ortamlarını da taklit eder. Sanal sunucu barındırma, veri merkezi bakımından daha ucuzdur ve sunucu yazılımı kurulumunun sağlanması, web barındırma maliyetlerini daha da azaltabilir.

Kaynak israfı, sanal sunucularla ilgili olası sorunların en sık görülenidir. Bu, fiziksel bir makinedeki sanal sunucuların taşması, bazı sanal sunucuların kaynakları aşırı kullanmasına neden olarak performans sorunlarına yol açtığında gerçekleşir. Ancak, uygun uygulama ile bu kaynak sorunu önlenebilir.

Verimliliği elde etmek için yöneticiler, bir fiziksel adanmış sunucuyu birden çok sanal sunucuya bölmek için özel sunucu sanallaştırma yazılımı kullanır. Bir fiziksel sunucuyu birden çok sanal sunucuya dönüştürmek, güç ve kaynakların daha iyi kullanılmasını sağlar. Bu da her bir fiziksel sunucunun birden çok işletim sistemini ve uygulamayı verimli bir şekilde çalıştırmasını sağlar.

Sanal Sunucu Şifresi Nasıl Değiştirilir?

 

Sunucu Sanallaştırma Avantajları ve Dezavantajları

Sunucu sanallaştırmanın faydaları şunları içerir:

Uygun Maliyetli: Sunucuları bölümlere ayırarak, sunucu tedariki neredeyse sıfır maliyetle önemli ölçüde artar.

Kaynak İzolasyonu: Bağımsız kullanıcı ortamları, yazılım testi gibi şeylerin tüm kullanıcıları etkilememesini sağlar.
Enerji ve yerden tasarruf edin. Az sunucu, tasarruflu güç tüketimi ve depolamak için alan gereksinimi az anlamına gelmektedir.

Kaynak kullanımı, en yaygın sunucu sanallaştırma sorunudur. Çok fazla sanal sunucu, fiziksel bir sunucuyu kalabalıklaştırır ve performansa zarar verir.

Sanal Sunucu Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

Sanal sunucu şifresini değiştirmek düşündüğünüz kadar zor işlemlerden geçmez. Virtualmin kullanarak eski şifrenizi kolayca yenileyebilirsiniz. Virtualmin/Webmin, her şeyden önce, hem sunucunuzu hem de web sitelerinizi bir GUI‘nin aşinalığı ve rahatlığıyla yönetmenize olanak tanıyan ve bir üzerinde çalışan her web sitesini yönetmek veya ayırmak için sanal sunucuları kullanan açık kaynaklı bir kontrol panelidir. Virtualmin’in etki alanlarını ayırmak için Sanal sunucuları kullanmanın faydalarından biri, sunucu sahibinin parolasını yalnızca birkaç tıklamayla hızlı ve kolay bir şekilde değiştirmenize olanak sağlamasıdır.

Virtualmin’de bir sanal sunucunun sahip parolasını değiştirmek çok basit işlem sürecinden geçmektedir. İlk olarak, eğer yapmadıysanız, Virtualmin’i yükleme ve kurma işlemlerini tamamlamalısınız.

Her şey tam olduğuna göre, başlamadan önce Virtualmin veya Webmin hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Giriş bilgilerini doğru ve düzgün girmeye özen gösterin. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sanal sunucu şifresini değiştirmek için işlem adımlarına geçebiliriz.

  • Virtualmin bölümünün altında, açılır menüden şifresini değiştirmek istediğiniz etki alanını seçin.
  • Sanal Sunucuyu “Düzenle” seçeneğine tıklayın
  • Yapılandırılabilir Ayarlar sekmesini seçin
  • Yönetim parolası satırının altında, Şuna ayarla etiketli radyo düğmesini tıklayın.
  • Ayarlar radyo düğmesinin yanındaki metin kutusuna yeni şifreyi girin
  • Girdiğiniz şifreden memnun kaldığınızda Sanal Sunucuyu Kaydet’e tıklayın.

Sizde bu şekilde, kısa ve hızlı işlemler sonucu sanal sunucu şifrenizi değiştirebilirsiniz. Virtualmin kullanarak bir kaç adım ile sorununuzu çözebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir