Önbellek Nedir Önbellek Nasıl Artırılır?

Use Cookie-free Domains Çözümü

Kullanmış olduğunuz bilgisayar, tablet ya da cep telefonu gibi cihazlarda yapılan işlemlerin hafızaya alınması, önbellek yardımıyla sağlanır. Kullanılan cihazların daha hızlı olmasının temel şartı da önbelleğin hızlı olmasına bağlıdır. Cihazın hafızasındaki verilere ulaşım da yine önbellek yardımıyla sağlanır. Yukarıda bahsedilen cihazların tamamında söz konusu özellik sayesinde cihazların olağanüstü hıza ulaşması söz konusudur.

Bilgisayarlarda CPU kullanımının oldukça hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu sistem hafızadaki verilerin okunarak kullanılmasına yardımcı olur. Fakat sistemin belleğinde yer alan bilgilerin her zaman CPU’ya ulaşması da mümkün değildir. Bu durumda cihazın işlemci bölümü, verilere ulaşmak için belemek zorunda kalır. Bahse konu sorunun çözümü maksadıyla CPU’ların içine hızlı hafıza kaynakları yerleştirilmiştir. Bu hafıza kaynaklarına önbellek ismi verilir. Söz konusu sistem yardımıyla hafızadaki verilere kolay şekilde ulaşılır, çalışmakta olan programa ait komutların kolay şekilde işleme alınması sağlanır. Kurulan bu sistem sayesinde verilere ulaşmak çok kolay olduğu gibi hafızaya yüklenecek verilerin derhal içeriğe alınması ve saklanması mümkün hale gelir.

Önbellek Ne İşe Yarar?

Elinizde bulunan cihazın komutlarınıza ne kadar hızlı şekilde karşılık verdiğini anlayabilmeniz için öncelikle CPU’da yer alan önbelleğin ne kadar hızlı olduğunu bilmeniz gerekir. Cihazda kurulu olan programların hemen açılması, verilen komutlara derhal karşılık bulunması gibi hususlar önbelleğin güçlü olmasına bağlıdır. Bilgisayar sistemli cihazlara kurulan bu sistem sayesine bilgiye ulaşmak çok daha kolay olmakla birlikte değişiklik yapmak da kolaydır.

Verilere kolay ulaşmak için her zaman ana hafızaya erişim gerekmemelidir. Bu durum sistemi yavaşlatır ve işlemlerin uzun bir sürede yapılmasına neden olur. Önbellek sayesinde hafızadan alınan veriler öncelikle bu sisteme kopyalanır ve verilere daha kolay ulaşım sağlanır. Hafıza, düzenlenmemiş ya da dağınık halde bulabilir. Her iki durumda da verilere ulaşmak önbellek sayesinde kolaylaşır. Yani sistemdeki verilerin kolay açılması sağlanır.

Önbellek Nedir Önbellek Nasıl Artırılır?

Önbellek Hafızası Neye Göre Yenilenmelidir?

Bilgisayar sisteminde hangi verilere ulaşılabilir olduğu belli değildir. Bu sebeple ana hafızaya erişim gerektiğinde bütün bloğun önbellekten hafızaya aktarılmasına ihtiyaç vardır. Aynı kanal üzerinde farklı bloklar bulunduğunda verilere ulaşmak da zorlaşır. Bu da sistemin yavaşlaması ve önbelleğin yetersiz olduğu anlamına gelir. Bahse konu durumda önbelleğin yenilenmesine ve daha yüksek bir sistem haline getirilmesine ihtiyaç vardır.

Bilgisayar ya da tablet benzeri cihazların genel olarak sistem yapıları hazırlanırken hafızadaki verilere kolay bir şekilde ulaşılması için bir mekanizma hazırlama ihtiyacı doğmuştur. Önbellek, en kısa yoldan veriye ulaşarak kullanıcının ihtiyaç duyduğu verinin ekrana gelmesini sağlar. Her ne kadar önbellek cihazın ana hafızası kadar güçlü olmasa da işlerin son derece hızlı şekilde yürümesini sağlar.

Önbelleğe herhangi bir adres kanalıyla ulaşılmasına imkân yoktur. Bunun yanında içeriklere de her zaman erişebilmek mümkün değildir. Kullanılan program ya da verilerin önbelleğe kaydedilmesi durumunda erişim de doğal olarak kolay olacaktır. Önbelleğin boşaltılması durumunda verilere ulaşmak da zor olacaktır. Sorun yaşamamak adına önbelleğin boşaltılması ya da zarar görmesi durumunu dikkate almanız gerekir.

Önbelleği Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi önbellek, bilgisayar, tablet ya da telefon için çok önemlidir. Bu kapsamda bir cihaz alırken mutlaka önbelleği yüksek olan cihazları almanızda fayda vardır.

Bilgisayar ya da tablet sistemlerinde önbellek olarak kullanılan yerler ramlerdir. Bilgisayar sistemlerinde ram ne kadar güçlü ise sistemdeki verilere ulaşmak o kadar kolay olacaktır. Bunun yanında bilgisayarda işlem yapmak ya da komutlara cevap almak da minimum sürede gerçekleşecektir. Eğer işlemci ihtiyaç duyduğu veriyi ramde bulamazsa bu durum kullanıcıya zaman kaybettirecektir. Bahse konu zaman kaybı da hiçbir kullanıcının tahammül edemediği bir durumdur.

Küçük bir piyasa araştırması yaptığınızda önbellek özellikleri yüksek olan bilgisayar ya da tablet gibi cihazların fiyatlarının da bu oranda yüksek olduğu gözükür. Bunun yanında önbelleği düşük olan bilgisayarları satın alıp kendiniz önbellek satın alıp takmayı da deneyebilirsiniz. Bu anlamda cihaz özelliklerini göz önünde bulundurarak doğru ram satın alınmasına dikkat etmeniz gerekir. Bahse konu işlemi gerçekleştirerek bilgisayar, telefon ya da tabletinizden arzu ettiğiniz verimi alabilirsiniz. Bunun yanında bazı tablet ya da telefonların önbellek artırma imkânının da olmadığını bilmeniz gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir