Geri bağlantılar nedir?

Geri bağlantılar nedir?

Google’ı genellikle bir popülerlik yarışmasına benzetiyoruz. Düzinelerce faktörden etkilenen binlerce web sitesi en üst sıralarda yer almak için mücadele ediyor. Rekabet gürültüsü içinde, geri bağlantılar bir web sitesinden diğerine Google için önemli bir değer göstergesidir.

Temel arama motoru optimizasyonu anlayışına sahip birçok işletme sahibi veya pazarlamacı, bir dereceye kadar bağlantı kurmanın ciddiyetinin farkındadır.

Geri Bağlantı Nedir ?

Backlink olarak da bilinen geri bağlantılar, bir web sitesi başka bir web sitesine bağlantı verdiğinde oluşturulur. Örneğin, bir dağcılık sitesi, en iyi yürüyüş ekipmanını karşılaştıran bir blog gönderisine bağlantı veriyorsa, yürüyüş ekipmanı web sitesi, dağcılık sitesinden bir güven oyu veya geri bağlantı alır.

Geri Bağlantılar Neden Önemlidir?

Geri bağlantılar SEO büyük önem arz eder. Nedeni ise Google, siteyi değerli bulmaya başlar. Örnek verecek olursak, A sitesi, B sitesine bağlantı verdiğinde, Google B sitesinin değerli olduğunu düşünür.

Geri Bağlantılar Nasıl Kazanılır?

Geri bağlantı kazanmak, site dışı SEO stratejisinin önemli bir bileşenidir. Aslında, geri bağlantılar en önemli site dışı sıralama faktörüdür. Geri bağlantılar üç temel yolla kazanılır.

Doğal linkler, site sahibi tarafından herhangi bir işlem yapılmadan verilmektedir. Yani bir site sahibi, sizin sitenizi ve site içeriklerinizi beğenerek size bağlantı vermesidir. En kaliteli geri bağlantı şekillerinden biridir.

Manuel bağlantılar, bağlantı kazanma etkinlikleri yoluyla edinilir. Yürüyüş ekipmanı web sitesi tırmanma kaynağına ulaşır ve bir bağlantı isterse, geri bağlantı manuel olacaktır. İlgili bir web sitesi için konuk bloglama, manuel bir bağlantı elde etmenin başka bir stratejik yöntem yoludur.

Kendimizin yaptığı geri bağlantılar, herhangi bir forumda, site yazısı yorumuna manuel olarak sitenizin bağlantısını eklediğinizde oluşur. Dikkatli olun, kendi oluşturduğunuz bağlantılar, geri bağlantı kazanmanın en kolay yolu gibi görünse de, taktiklerin çoğu, arama motorunun itibarını olumsuz yönde etkileyen “Black Hat SEO” stratejilerine girebilir. Bu bağlantılar genellikle “Nofollow” etiketleri ile etiketlenir.

Geri bağlantılar nedir?

Tüm Geri Bağlantılar Değerli mi?

Geri bağlantılar genellikle arzu edilirken, tüm geri bağlantılar diğerleri kadar değerli değildir. Bazıları doğal olarak kazanmak için daha avantajlıdır. Diğerlerinden mümkün olduğunda kaçınılmalıdır. Backlink değerinin etkileyicilerini anlamak, link oluşturmak ve backlink profilinizin sağlığını değerlendirmek için çok önemlidir.

Takip Etme ve Takip Etmeme Geri Bağlantısı Yok

Site sahipleri, tek bir bağlantının bağlantı eşitliğini geçip geçmediğini belirleyebilir. Takip etmeyen yani Nofollow olarak adlandırılan bağlantı daha az etki gösterirken, bir Dofollow bağlantı çok daha etkilidir. Takip edilen geri bağlantılar çok daha arzu edilir olsa da, yüksek kaliteli web sitelerinden gelen hiçbir takip bağlantısı markanızı geliştirmek için yine de faydalı olamaz.

Otoriter Geri Bağlantılar

Yüksek otoriteye sahip alan adlarını birbirine bağlayarak elde edilen geri bağlantılar, genellikle düşük kaliteli, yeni veya spam içerikli web sitelerinden gelen bağlantılardan daha fazla değer sunar. Spam içerikli web sitelerinden mümkün olduğunca geri bağlantılardan kaçınılmalıdır.

Bağlantı Alaka Düzeyi

Google, bir geri bağlantının alakasız olup olmadığını bilir. İstanbul’daki bir glütensiz fırın İzmir’deki fiziksel yürüyüş malzemeleri dükkanınıza bağlantı veriyorsa, geri bağlantı alakalı değildir ve muhtemelen dağcılık sitesinden alınan geri bağlantı kadar çok etkili olamayacaktır.

Bağlantı Konumu

Web sitesi mimarisi, sayfadaki bir bağlantının konumlandırılması kadar Google için önemlidir. Örneğin, bir sayfanın altbilgisinde saklanan bir geri bağlantı, ilgili bir blog yazısı paragrafına eklenen kadar hakkaniyetten geçmeyebilir.

Bağlantı Numarası

Tek bir sayfada yüzlerce veya binlerce bağlantı arasında listelenen bir geri bağlantı, muhtemelen daha az sayıda bağlantı arasında atıfta bulunulan bir bağlantı kadar değerli değildir. Bağlantı eşitliğinin ötesinde, bir kullanıcı yüzlerce bağlantı arasında bağlantınızı bulmak ve içeriğinize tıklayarak değeri ortadan kaldırmak için zorlanır.

Bağlantı Metni İçeriği

Bağlantı metni, içerik içinde genellikle altı çizili ve benzersiz bir şekilde renkli bir köprü görüntüleyen görünür karakterler veya kelimelerdir. Önceki cümlede, “bağlantı metni“, giden bir bağlantının bağlantı metnidir. Bazı bağlantı metinleri SEO dostu olarak kabul edilir ve diğerlerinden daha fazla eşitlik sağlar. Kısa, alakalı ve genel olmayan metin tercih edilir.

Örneğin, bu blog gönderisine “SEO için geri bağlantıların önemi” bağlantısıyla bağlantı vermek, “buraya tıklayın” genel metnine bağlantı vermekten daha iyidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir