Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

Hybrid Mobil

Bilgiye erişim noktasında mobil cihazların rolü büyüktür. Günümüzde hemen herkesin elinde akıllı telefon, tablet ya da laptop gibi teknolojik cihazlar bulunmaktadır. Bu kapsamda, eğlence faaliyetlerinden alışverişe, oyundan sosyal medya ağına kadar birçok alanda mobil cihazların kullanıldığı görülmektedir. Hatta birçok kullanıcı iletişim aracı olarak dahi mobil uygulamaları kullanmayı tercih ederler. Bu da mobil uygulama sayısının her geçen gün artması demektir. Öyle ki günümüzde milyonlarca mobil uygulama ile karşılaş mümkündür.

İnsanların gün içindeki vaktinin önemli bir kısmını alan mobil uygulamaların arka planında önemli bir hazırlık ve emek vardır. Bu kapsamda mobil uygulama geliştiren kişi ya da kuruluşlar, insan ihtiyaçlarını doğru analiz etmenin yanında insanların günümüz teknolojisine ayak uydurmasını da kolaylaştırmayı amaçlar. Sayılanların yanında bir de uygulama geliştirmenin teknik anlamda zor bir iş olduğunu düşündüğünüzde ihtiyaçların daha önemli bir hal aldığını söyleyebiliriz.

Eğer bir mobil uygulama geliştirmek gibi bir hedefiniz varsa önünüzde iki farklı yol vardır. Bunlardan ilki, daha maliyetli bir yol olan native tipi mobil uygulama geliştirmektir. Diğer yol ise hybrid mobil uygulama geliştirmektir. Söz konusu mobil uygulama, hibrit, melez ya da karma uygulama şeklinde de ifade edilir.

Hybrid Mobil Uygulamanın Özellikleri Nelerdir?

Hybrid mobil uygulama, en çok tercih edilen mobil uygulamalar arasında sayılmaktadır. Söz konusu uygulamaya melez ya da karma denmesinin nedeni ise uygulamanın yüklenmesi esnasında bir web uygulamanın açılmasıdır. Söz konusu uygulamalar genel olarak Javascript, CSS ya da HTML şeklinde ortaya çıkar. Son olarak da Webviev şeklinde adlandırılan bir tarayıcı aracılı ile uygulama aktif hale gelir. Aciliyeti olan ve hızlı erişilebilirlik arzulayan kişi ve kurumlar bu uygulamaya yönlenirler. Özelliklesanal mağazalarda hızlı şekilde yer bulmak isteyen kurumlar direkt olarak hybrid mobil uygulamalara yönlenirler.

Mobil uygulama geliştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu tasarlanan uygulamanın hedef kitleye doğru şekilde hizmet etmesidir. Bunun yanında yeterli performansın alınması, görüntü ve bakım süreçlerinin ugun şekilde yürütülmesi gibi özellikler ön plana çıkmaktadır.

 

 

Hybrid Mobil Uygulamaların Kullanım Kolaylığı

Hybrid mobil uygulamalar, kullanımı ve öğrenilmesi son derece basit olan uygulamalardır. Ayrıca maliyetleri de çok cazip olan söz konusu uygulamalar ihtiyacı doğru tespit ederek pratik şekilde geliştirilebilir. Bahse konu uygulamaların çok fazla tercih edilmesinin ana sebebi de budur. Uygulama geliştireceğiniz zaman, bu işe ayırdığınız bütçenizi ve uygulamadan beklentilerinizi ortaya koymanız gerekir. Donanım ihtiyacı yüksek olan ya da karşılıklı etkileşime açık olan uygulamalar için native uygulamaların geliştirilmesi gerekir. Bunun yanında donanım beklentisi daha düşük olan uygulamalar için de hybrid mobil uygulamaların geliştirilmesi çok daha mantıklıdır.

Native uygulamaların aksine hybrid mobil uygulamalar her iki işletim sisteminde de sonuç verir. Bu uygulamalar online çalışabildiği gibi offline olarak çalışır. İstenilen her ortama uyumlu şekilde geliştirebileceğiniz bu uygulamalar ile işletim sistemine özgü uygulama geliştirilebilir.

Hybrid Mobil Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

Bahse konu uygulamanın en önemli avantajı, android ve IOS işletim sistemlerinin her ikisine de uyumlu olmasıdır. Üstelik çok daha uygun maliyetlerle geliştirilebildiği için tercih edilmektedir.

Uzun vadede gelişime açık olan hybrid mobil uygulamaları kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz. Çoklu platformlardan farklı olarak bu uygulamalarda tek bir kod tabanına odaklanabilirsiniz. Uygulamanın sona ermesini müteakip ise ek platformları sisteme dahil etmeniz mümkündür. Ayrıca bunu da tek bir kod satırı ile yaptığınızı düşünürsek uygulamanın son derece avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Hybrid mobil uygulamanın yukarıda sayılan tüm özellikleri ve avantajları dikkate alındığında mobil uygulama geliştirme nietinde olan kullanıcıların bu platforma yönlenmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir