PrestaShop Nedir?

PrestaShop Nedir?

PrestaShop, açık kaynak kodu ve ücretsiz bir özelliğe sahip olan bir e-ticaret yazılımıdır . 2005 senesinde, Fransada yer alan bir bilim okulununun öğrencisinin projesi olarak kabul edilmiş olan PHP tabanlı yazılımdır.Yazılım popülaritesi yardımıyla farklı olan 30 dile çevirilmiştir. PrestaShop, MySQL tabanını ve PHP yazılım dilini kullanmaktadır. 2011 senesinin en iyi açık kaynaklı e-ticaret yazılımı seçilmiş ve 5.000.000’dan daha fazla küresel çapta indirilme değerine sahip olmuştur . PrestaShop’un çok fazla tercih edilmesinin sebebi , hızlı ve kolay bir şekilde kurulabilinmesi ve tek bir merkezden gerekli olan her şeyi sunabilmesidir. PrestaShop, temel olan PHP, HTML ve CSS bilgisi ile basit bir biçimde ekleyebileceğiniz yüksek seviyede kodlama bilgisi gerektirmemektedir. Duyarlı tema seçeneği ile beraaber, ürünle dost bir görünüm elde edebilmektesiniz ve profesyonel seviyede bir e-ticaret sitesine basit bir şekilde sahip olabilirsiniz. PrestaShop’ta, Yönetici panelini ön panel olarak kullanmak oldukça basit olan modüler bir yapıya sahiptir. Yönetici panelinden, ürünleriniz için kategoriler oluşturabilir, ürün yerleştirmesi , sipariş düzenlemesi yapabilir, siparişleri yönetebilir ve modülleri daha fazla bilgiye sahip olmadan yönetebilirsiniz.

PrestaShop Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Prestashop 2007 senesinde açık kaynak kodlu yazılım lisansı alınmış olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanabileceği seviyede bir e-ticaret yazılımı özelliğinde olarak piyasaya sürülmüştür ya da geliştirilmeye açılmış olan bir projedir.

Prestashop Paypal ve Google Checkout gibi birden çok miktarda çeşitli ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Prestashop yazılımı 2010 senesinde açık ara en iyi açık kaynak kodlu yazılım ve 2011 senesinde ise en iyi iş uygulaması yazılımı olarak seçilmiştir. Yönetim paneli yani sitenizin yönetimini sağladığınız arka kısım ajax kodlaması ile yapılmış olup işlemlerinizi daha da pratik şekilde ve görselliğe çokça önem verilmiş bir şekilde yapılmış olan sistemlerdendir.

Ücretsiz olarak geliştirilmiş olan paylaşıldığı modül ve blokları kullanabilmekte olduğunuz ve eklenti modül ya da tasarımları geliştirip belirli bir ücret karşılığında satılmasını isteyen kişiler Prestahop resmi eklentiler sayfasından işlemlerini yapabilirler. Prestashop vb. farkıl yazılım türleri bulunmaktadır. Prestashop dan önceki dönemde bir çok geliştiricisi ve ücretli olarak geliştiren özellikle de Türkiye’de olmakla beraber bu sistem üzerinden çalışan oldukça fazla sayıda site ve işletme bulunmaktaydı.

Opencard sistemi yüksek seviyede başarılı ve hızlı düzenlenebilir hali ile birçok PHP yazılımcısını kendine doğru çekmektedir. En iyi şekilde hazırlanmış olarak sizlere sunulmuş olan prestashop yani e-ticaret yazılımı istediğiniz şekilde ayarlanabilmektedir . Bu yazılım yardımıyla hayalinizde yer alan olduğunuz e-ticaret teması ile birlikte bu yazılımı kullanarak satmak istediğiniz satış sitesine sahip olmuş olursunuz. Bu tasarımlar yapılırken hayalini kurduğunuz şekilde ayarlanmaktadır . Bir firma sahibini temsil edecek biçimde hazırlanan bu siteler yardımıyla oldukça iyi satışlar yapabilirsiniz.

 

PrestaShop Nedir?

 

Prestashop’un Temel Özellikleri Nelerdir?

Bulut ya da Kendi Kendini Barındırabilme : PrestaShop bulutunda ücretsiz özellikte olarak bir mağaza adına birkaç dakika içerisinde kayıt olabilir ya da açık kaynaklı PHP kodunu indirerek kendinizi sistemde barındırabilirsiniz.

Şablonlar : Envato’nun ThemeForest’e benzer bir biçimde PrestaShop, mağazanızı profesyonel şekilde özelleştirmek için türlü yüksek kaliteli temalar satmaktadır.

Mağaza Oluşturucu : WordPress’in benzeri özelliğe sahip bir gösterge tablosu ile beraber PrestaShop, ayrıntılı bir biçimde olarak ürün listeleme, gezinme ve arama da dahil olmak üzere zengin özelliklere sahip bir mağaza oluşturma arayüzü sunmaktadır.

Alışveriş Sepeti : PrestaShop, türlü ödeme sağlayıcıları, önemli nakliye operatörleri ve vergi kuralları ile entegre olabilmektedir.

Mobil : PrestaShop’un duyarlı olan mağazaları ve ödeme sistemleri onu inanılmaz seviyede kullanışlı bir hale getirmektedir. Arka uç gösterge panoları dahi hareketli haldeyken yönetime duyarlı.

E-Pazarlama : PrestaShop, arama yerleşiminizi optimize edebilmek adına yerleşik ürün ve katalog SEO entegrasyonu sağlamaktadır .

Uluslararası : PrestaShop, esnek özellikte para birimi ve yere dayalı gönderim kuralları dahil olmak üzere mağazanız için 65 dil çevirisi sağlamaktadır. Bulut yönetim işlemi panosu sekiz farklı dilde kullanılabilir bunlar: İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Hollandaca ve Lehçe.

Entegrasyonlar : PrestaShop türlü tema ve eklentiler, ihtiyacınız var ise premium destek ve kiralık ajans ortakları dizini sunmaktadır. Mağazanızı başlatma hususunda yardım istiyorsanız, kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir