Softaculous Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Softaculous Nedir

Bloglama, e-Ticaret ve WordPress gibi diğer çözümlere sahip web özellikli uygulamaların çoğunun bazı adımlarda yüklenmesi gerekir. WordPress kurulum yöntemine göre; rekabetçi bir kuruluma sahip zip dosyasını indirmeniz, paketi açmanız, doğru kullanıcı ayrıcalıklarına sahip bir veritabanı oluşturmanız, .php dosyasını düzenlemeniz, dosyaları web sitesi dizinine yüklemeniz ve bir WordPress kurulum komut dosyası çalıştırmanız gerekir. WordPress çok kolay bir kurulum yöntemi olduğunu söylüyor ama bu yazımızda size bu web uygulamalarına sahip olmanız için daha az zahmetli bir çözüm sunacağım. Softaculous nedir ve tek tıkla gerekli web uygulamalarınızı nasıl kurmaya başlayabileceğinizi öğreneceksiniz.

Softaculous Nedir?

Softaculous, farklı komut dosyaları ve PHP sınıfları içeren web uygulamalarını tek tıkla yüklemek için kullanılan otomatik bir yazılım yükleyicisidir. Web barındırma endüstrisinde en yaygın kullanılan uygulamadır. Ve web portallarını, e-ticaret çözümlerini, CMS’leri (içerik yönetim sistemleri), Wiki’leri, sosyal ağları, reklam yönetimini, blogları, anketleri, proje yönetimini, forumları ve daha fazlasını yüklemek için kullanılır. Ayrıca softaculous, kurulumların yedeklerini herhangi bir zamanda kolaylıkla almak için harika bir özelliğe sahiptir. cPanel kontrol panelinde veya Plesk, H-Sphere, DirectAdmin ve Interworx gibi diğer web sitesi kontrol programlarında çalışır.

Softaculous, web uygulamalarını bir web sitesine yüklemek için önceden tanımlanmış komut dosyalarını kullanır. Ayrıca web sitesi yönetim alanından başlatılır. Sol kenar çubuğunu görebileceğiniz gibi müşteri desteği, ERP ve 455 diğerleri dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar kategorilere ayrılmıştır.

Herhangi bir uygulamanın kurulumu için gerekli bilgileri doldurmanız ve kur butonuna tıklamanız gerekmektedir. Veritabanı yapılandırmaları, web sunucu dosyaları, kullanıcı izinleri, kurulum gibi farklı işlemler herhangi bir sorunla karşılaşmadan otomatik olarak yapılır. Popülaritesini anlamak için ana vurgularına bir göz atın:

 • Kullanımı kolaydır.
 • Web uygulamalarının tek tıkla kurulumu mevcuttur.
 • 455’ten fazla komut dosyası vardır.
 • Tüm Komut Dosyaları düzenli olarak güncellenir.
 • Yeni başlayanlar için daha uygun, kullanıcı dostu ve kullanımı kolay arayüze sahiptir.
 • Tüm kurulum ayarları zengin bir kullanıcı arayüzü aracılığıyla değiştirilebilir.
 • Yedekleme ve geri yükleme aracı mevcuttur.
 • Kurulumdan önce uygulama incelemesi ile demo komut dosyaları görüntülenir.
 • Topluluk forumları ve en iyi teknik destek ondadır.

Softaculous Nedir

Nasıl Başlanır?

Diğer farklı web uygulamalarının tek tıklamayla kurulumunu sağlayan bir uygulamanın kendi kurulumu da çok kolay ve anlaşılırdır. Temel Linux Sistem Yönetimi bilginiz varsa, bu kurulumları birkaç komutla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak teknoloji konusunda bilgili değilseniz de endişelenmenize gerek yoktur. Web barındırma sağlayıcınız zaten yumuşak kurulumlar sağlayacaktır.

Softaculous Apps Installer ile Uygulamalar Nasıl Yüklenir?

Cpanel’inize giriş yapın (http://www.alaniniz.com/cpanel adresini ziyaret ederek) ve ana sayfada farklı uygulamaların listesini göreceksiniz. Softaculous’te arama yapın, gerekli tüm web uygulamalarını açmak ve kurmak için tıklayın. Softaculous; uygulamalarını en son kararlı sürümler için güncelleme ve kullanıcıların dili, ekran görüntüsünü veya saat dilimini değiştirmesine izin verme politikasına sahiptir. Uygulamaların çoğu PHP betikleri ile ilişkilidir. Ancak teknik olarak sağlam kişiler için Pearl, JavaScript ve PHP sınıfı işlevsellik de sunar.

Bir Uygulama Nasıl Yükseltilir veya Kaldırılır?

Web uygulamaları yüklemeyi öğrendiniz. Ekstra olarak uygulamaları güncelleme veya kaldırma işlemini anlamanız da gereklidir. Softaculous’u açtığınızda, yüklü uygulamaların güncellemeleri için bir not göreceğiniz ana sayfayı göreceksiniz. Nota tıkladığınızda, tüm güncel olmayan yazılım uygulamalarının listesini içeren yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Mavi güncelleme düğmesine tıklayın, uygulamanız en son sürüme güncellenecektir.

Herhangi bir uygulamayı kaldırmak için ve hesabınızda kurulu tüm uygulamaları görüntülemek için softaculous ana sayfasında bulunan tüm kurulumlar düğmesine tıklayın. Bir uygulama listesini kaldırmak için,        kaldırmak / silmek istediğiniz tüm uygulamaları seçin ve kırmızı kaldır düğmesine veya herhangi bir uygulamaya tıklayın. Softaculous, uygulama dosyalarını manuel olarak silmeden tüm dosyaları, veritabanlarını ve veritabanı kullanıcılarını siler. 

Harika Özellikleri

 • Web işiniz için tüm uygulamalar tek bir yerde mevcuttur.
 • Herhangi bir ‘kurulum başarısız’ sorunu olmadan zip dosyalarını indirmek ve yüklemek için zaman kazandırır.
 • Güncellemeler sunucuda otomatik olarak çalışan CRON işlemi aracılığıyla indirildiğinden bakım gerektirmez.
 • Kullanım kolaylığı nedeniyle teknik bilgisi olmayan bir kişi bile kullanabilir.
 • Tüm komut dosyaları sürekli olarak en son kararlı sürümlere güncellenir.
 • Ayrıca, canlı web sitesine yüklemeden önce değişiklikleri web sitesi klonuyla test etmenize olanak tanır.
Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir