İçerik Fikri Bulmanın Yolları Nelerdir?

İçerik Fikri Bulmanın Yolları Nelerdir?

Günümüzde internet ve sosyal medya kullanımı hızla artıyor. Markalar ve kişiler hedef kitlesine ulaşmak ve kitlesiyle iletişimini güçlendirmek için çabalamakta. Ancak medya araçlarındaki çeşitlilikler beklentileri ve içerik miktarını arttığı için öne çıkmak zorlaşıyor. Yeni ve özgün içerikler üretmek insanların ilgisini çekmek isteyenler için oldukça zor hale geliyor. Peki içerik fikri bulmanın yolları nelerdirNasıl ilgi çekici içerikler üretilir? Sizin için içerik fikri bulmanın yollarını derledik.

İçerik Fikri Bulma Yolları

İçerik fikri bulma yolları ararken uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Kitlenizi Düşünün

İlgi çekici içerik fikri bulmanın yolları aranırken öncelikle mevcut ve hedef kitle belirlenip analiz edilmelidir. Hedef kitlenizin tercihleri, beklentileri ve ihtiyaçlarını iyi araştırmanız gerekir. Kitlenin beklentilerini yaratıcı biçimde karşılamak başarılı olmanızı sağlayacaktır. Kitleniz hakkında analiz yaparken;

-Kitlenizin ne tür insanlardan oluştuğu

-Kitleye iletilmek istenen mesaj veya içeriği oluşturmaktaki faydanın ne olduğu

-Bu kitlenin ilgisini çeken şeylerin neler olduğu düşünülmelidir.

Analizlerden Faydalanın

Güncel konular ve trendde olan fikirler üzerinde içerik üretmek insanların ilgisini çekmek için etkili bir yoldur. Sosyal medya gönderileri, haberler, videolar ve blogları inceleyerek analiz yapmalı ve bu konuları ilgi çekici yöntemlerle nasıl sunacağınız üzerine düşünmelisiniz.

Gündemi ve Takvimi Takip Edin

Yeni içerik fikirleri bulmak için uğraşıyorsanız takvimi daha yakından incelemeyi deneyebilirsiniz. Yaklaşan veya içinde bulunulan etkinlikler, tatiller, mevsimler ilgi çekecek içerikler oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Takvim üzerinde belirlediğiniz bazı özel zaman dilimlerine dair içerikleri önceden hazırlayarak iyi düşünülüp özenle hazırlanmış içerikler oluşturabilirsiniz. İleriyi düşünerek içerik konusu belirlemek daha sonra içerik konusu belirleme sorununuzu da ortadan kaldıracaktır.

Yaklaşan önemli olay ve günleri not ederek kendinize bir içerik takvimi hazırlayın. Gönderi konularınızı önceden belirlemiş olmak maksimum performans almanızı sağlayacaktır. Takvime göre çeşitli taslaklar oluşturarak zaman içerisinde konseptinizi geliştirebilirsiniz.

Hedef Kitlenize Sorun

Yeni içerik fikirleri bulmak sizin için zorlaşmaya başladıysa zaman zaman hedef kitlenize sorular yöneltmeyi deneyebilirsiniz. İçerikleriniz için tüketici konumunda olan kitlenizin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda içerikler üretebilirsiniz.

Hedef kitlenize;

-İlgi alanları,

-Hangi konularda içerikler bekledikleri,

-Hangi ürün veya hizmetleri görmekten hoşnut olacakları,

-Çözüm aradıkları konular

doğrudan sorulabilir. Sosyal medya anketleri, yorum bölümleri, özel mesajlar veya soru- cevap etkinlikleri gibi yöntemlerle etkileşim sağlanarak alınan yanıtlar doğrultusunda içerik üretilebilir.

İçerik Fikirleri Nereden Bulunur?

İçerik fikirleri bulmak için kullanabileceğiniz çok çeşitli yöntemler vardır. Yeni içerik fikirleri için kullanabileceğiniz bazı kaynaklar şunlardır:

1.Google Sonuç Sayfası

En çok tercih edilen arama motoru olan Google, içerik fikri bulma konusunda size yardımcı olacaktır. Google arama çubuğuna ilgilendiğiniz konularla ilgili kelimeler yazarak “İnsanlar bunu da sordu”  bölümüne göz atabilirsiniz. Google algoritması insanların benzer konularda en çok araştırdığı soruları listeleyecektir. Bu sorulara cevap niteliğinde içerikler üretebilirsiniz. Ayrıca Google arama sayfasının sonunda bulunan “İlgili Aramalar” bölümüne de göz atabilirsiniz.

2.Google Haberler

Google haberler ile güncel trend konulara erişebilirsiniz. İçerik üretmeyi düşündüğünüz konuyu arama kısmına yazabilir veya sol taraftaki bölümden kategori seçip sonuçlara göre yeni fikirler edinebilirsiniz.

3.Google Analytics

Google Analytics verileri kullanıcı tercihlerini incelemek için iyi bir yöntemdir. Davranış/ Site İçeriği/ Tüm Sayfalar bölümünden, kitlenizin en sık ve uzun süreli vakit geçirdiği siteleri inceleyebilirsiniz. Başarılı rakiplerin sayfalarını inceleyerek en fazla etkileşim alan konular üzerinde kendinize içerik stratejisi üretmelisiniz.

4.Semrush

Semrush, trend anahtar kelimeler bulmak için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Semrush üzerinde gelen arama sonuçlarına göre sık aranan konuları belirleyip bu konularda içerikler üretebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir