Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica, web siteleri ve e- ticaret sitelerine giren ziyaretçilerin davranış detaylarını öğrenmenizi sağlayan ücretsiz bir ölçüm aracıdır.

Yandex Metrica, Google Analytics uygulamasına rakip niteliğinde, internet sitelerindeki kullanıcı davranışlarını analiz eden kolay kullanımlı bir araçtır. Bu uygulamayla, web sitelerinde ziyaretçilerin sitede ne kadar kaldığı ve nerelere tıkladığı gibi verileri öğrenebilir, kullanıcıların e-ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirdikleri faaliyetleri analiz edilebilir. Bu analiz ve tespitler sayesinde internet sitelerinin geliştirilebilmesi için stratejiler oluşturulur.

Yandex Metrica, bir web analiz aracı olarak siteyi ziyaret eden kullanıcı sayısını ve ziyaretçilerin nereden yönelerek siteye geldiğini öğrenme konusunda etkilidir. Yandex Metrica aracı, tüm dillerdeki web sitelerini izleyebilir. Webvisor sayesinde web sitenize gelen ziyaretçilerin hangi yol haritasını izleyerek gezindiğini video penceresi ile izleme imkanı bulursunuz.

Metrica’ nın bir başka özelliği olan ısı haritası sayesinde; başka bir araç kullanmanıza gerek kalmadan web sitenizdeki ziyaretçilerin siteniz üzerinde nerelere tıkladığı, hangi sekmelerde zaman geçirdiği gibi bilgileri analiz ederek görebilirsiniz.

Yandex Metrica Ne İşe Yarar?

Yandex Metrica ne işe yarar? Kullanım kolaylığı ve pratikliği sayesinde pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Her oturum esnasında oldukça ayrıntılı bilgiler toplayan Yandex Metrica aracı; ziyaretçilerin konumlarını, davranışlarını, yaşlarını ve cinsiyetlerini belirlemeye çalışır. Ziyaretçilerin sayfada geçirdiği süresin yanı sıra yeniden gelen ziyaretçileri ve bir önceki giriş ile arada geçen süreyi ayrıntılı şekilde raporlar.

Dünyada en çok kullanılan araçlardan biri olan Yandex Metrica; bağlantı haritası, tıklama haritası ve kaydırma haritası raporlarını sunmaktadır. Bağlantı haritası (link map) kullanıcıların web sayfasında en sık tıkladığı bağlantıları; tıklama haritası (click map) ise sayfada kaydedilen bağlantıları gösterir. Kaydırma haritası (scroll map) sayfayı ziyaret edenlerin en fazla dikkatini çeken alanları göstermektedir. Bu analiz sistemlerini kullanarak sitenizi tam olarak yönetebilir ve güncel göstergeleri ücretsiz şekilde takip edebilirsiniz.

Yandex Metrica’nın Özellikleri

Yandex’in en popüler araçlarından biri olan Metrica, dünya genelinde birçok site sahibi tarafından tercih ediliyor. Web sitelerindeki kullanıcı hareketlerinin analiz edilmesi için oldukça kullanışlı olan araç,  özellikle e-ticaret sitelerinin gelişiminde önem taşıyor.

Kolay ve hızlı kullanılabilen paneli sayesinde Yandex Metrica, raporların istenilen şekilde düzenlemesi ve istenildiği takdirde kullanılmak üzere hızlı erişim için kaydedilmesini sağlar. Site sahipleri panel aracılığıyla segmenti, istenilen zaman aralığını, grafik şeklini seçebilir ve grafiklere metrik ve boyutlar ekleyebilir. Sayfa sahipleri, hedef kitleleri doğrultusunda araç kullanımını özelleştirerek Yandex Metrica paneli üzerinden birçok bilgiye ücretsiz erişim sağlayabilir. Yandex Metrica panelinin sağladığı bazı imkanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ziyaretçilerin gerçekleştirdiği hareketlerin takibinin sağlanması.
 • Kullanıcı raporlarının düzenlenmesi.
 • Hızlı erişim için rapor kaydı tutulması.
 • Özel raporlama ve gelişmiş segmentasyon.
 • Tıklama haritaları.
 • Arama motorları ile otomatik entegrasyon.
 • Form analizi.
 • Sınırsız veri trafiği.
 • Kullanıcı destek servisi.
 • Kullanıcıların reklam engelleme araçları kullanımının raporlanması.
 • Veri dönüşümleri ve trafiği analizi.
 • Algoritmik veri sıralama.
Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir