XHTML Nedir?

XHTML Nedir?

XHTML Nedir? Kendi başına özgü bir program değildir. HTML programının teknik açıdan eksiklerini tamamlamak için oluşturulmuş bir ek programdır. Aynı zaman bir web standarttı olma özelliğine de sahip durumdadır. İçerisinde HTML programının özelliklerini, etiketlerini bulundurmaktadır. HTML programına birçok yönden destek olur ve avantaj sağlar. XHTML programının HTML programından farklı bir program değildir.

İki programda aynı özelliklere sahiptir. Tarayıcıların kodlarını daha hızlı algılama özelliklerine sahiptir. Ayrıca kodlara daha hızlı erişim özelliği fırsatını sunar. Kodların tüm tarayıcılarda problemsiz bir şekilde çalışmasına olanak sağlar. XHTML çok fonksiyonlu bir yapıya sahiptir. Birçok yönden HTML programına destek olarak, eksiklerinin giderilmesinde aktif rol oynar. XHTML programıyla web sayfaları daha üst sıralarda görülür.

XHTML Sayfalarında Bulunması Gereken Etiketler

XHTML sayfasında mutlaka bulunması gereken bazı etiketler vardır. Bu etiketlerin olmaması sayfalarda büyük sorunlara sebep olabilmektedir. Dolayısıyla mutlaka etiketlerin XHTML sayfasında aktif olarak bulunması gerekiyor. Bu etiketler; doctype, html, head, body, title etiketleridir. Bu etiketler sayfada eksiksiz olarak temel bulunması gereken etiketlerdir.

Aynı zamanda sayfadaki her etiket mutlaka kapatılmalıdır. Kapatılma özelliği bulunmayan etiketlerin son kısmına / simgesi konulmalıdır. Kapatma özelliği bulunan etiketler mutlaka sayfada düzenli olarak yerleştirilmelidir. Sayfaya konulacak olan etiketlerin kodları mutlaka küçük harflerle yazılmalıdır. Büyük harflerle yazılırsa, sistemde hatalar olabilir. Özellik kısımlarına vurgu yapılması gereken yerler tırnak içine alınarak yazılmalıdır. Özellikler kısmı hiçbir şekilde kısa yazılmamalıdır. Mutlaka uzun şekilde yazılmalıdır.

Sayfalarda sadece bir tane temel element bulunmalıdır. HTML sayfalarının temel elementişeklindedir. Bu temel element sayfada yalnızca bir defa kullanılabilir. Birden fazla kullanımda hatalar olabilir. Etiketler oluşturulurken name bölmesi yerine ID bölmesi tercih edilmelidir. Bu kurallara uyulduğu takdirde etiketleriniz sayfanızda sorunsuz olarak gözükür.

XHTML Kullanmanın Avantajları

XHTML kullanımının sayfalar için birçok avantajı bulunuyor. HTML programında oluşan eksiklerin giderilmesinde en etkili araçtır. Profesyonel düzeyde bir araç olma özelliğini taşıyor. Tarayıcılarda bulunan kod düzenlemelerini daha hızlı algılar. Aynı zamanda sayfalardaki erişim hızını artırır. Hız optimizasyonunda da oldukça etkili bir araçtır. XHTML ile oluşturulan kodlamalar tüm sayfalarda problemsiz olarak çalışır. Hata payı çok düşük bir yazılımdır.

XHTML ile hazırlanmış sayfalar tarayıcı motorlarında daha üst bölgelerde yer alır. Dolayısıyla bu da web sitelerinin üst kısımlarda yer almasını sağlar. Böylece ziyaretçi sayılarında ciddi artışlar yaşanır. Ayrıca tarayıcı motorları XHTML ile hazırlanmış sayfalara tam puan verir. Böylelikle sitenin gelişimi artar. XHTML sayfayı daha popüler konuma getirir. Böylelikle sayfa Google arama motorlarında daha üst sıralarda yer alır.

XHTML kullanımı profesyonellik gerektiren bir iştir. Dolayısıyla mutlaka profesyonel bir yazılımcıdan destek alınması gerekir. Alınacak olan profesyonel destek ile XHTML programıyla web sitesi hazırlanır. Böylece web sitesi tarayıcılarda daha bilinir hale gelir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir