Wildcard SSL Sertifikası Nedir?

Wildcard SSL Sertifikası Nedir?

Web sitenizin güvenliğini arttırmanın başlangıç olarak en önemli yollarından birisi de elbetteki HTTPS protokolüne geçiş sağlamak olacaktır. Buradaki en temel sorulması gereken sorulardan birisi neye ihtiyacınız olduğudur? Temel bir SSL sertifikası sizin için yeterli mi yoksa Wilcard SSL sertifikasına geçmeniz gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Sadece bir siteniz var ve birkaç basit işlem dışında birşey yapmıyorsanız temel bir SSL  sertifikası sizin için yeterli olacaktır. Ancak birden fazla web siteniz varsa konu değişiyor elbette ki. Birden fazla web siteniz varsa ve bunların güvenliğini sağlamak için Wilcard SSL sertifikasına ihtiyacınız var demektir. Aksi takdirde her web siteniz için tek tek SSL sertifikası kurmanız gerekecek. SSL sertifikasının temel amacı web site ve kullanıcı arasındaki veri alış verişini güvenli bir şekilde sağlamayı hedefler. SSL sertifikası olmayan sitelerin tarayıcılar tarafından riskli olarak işaretlendirmesinin temel sebebi de budur aslında.

Neden Wilcard SSL Sertifikası Seçilmeli?

  Aslında en temel sebeplerinden birisi de birden fazla web sitesi ile çalışan kişi veya kurumların tüm web sitelerine aynı anda güvenliği sağlamasıdır. Böylece kurulum daha kolay olacak ve tek bir noktadan yönetme imkanı elde etmiş olacaksınız. Bazı kurumlar kullandıkları web siteler ve alan adları farklı IP adreslerinde, farklı sunucularda veya farklı hosting firmalarında olabiliyor. Ortadaki bu karmaşıklığı gidermek ve tüm web sitelerinin güvenliğini tek bir noktadan yönetmek için Wilcard SSL çok faydalı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca maliyet açısıdan da Wilcard SSL birden fazla SSL sertifikası almaktan daha ekonomik bir sistemdir.

Maliyet Açısından Faydası Nelerdir?

  Elbetteki birden çok web sitesine sahip kişiler web sitelerini güvenli halde tutmak için SSL sertifikasına belli miktarda para ödemesi gerekiyor. Tüm web siteleri için tek tek para ödemek yerine sadece Wilcard SSL sertifikası almak çok daha uygun bir maliyet sunuyor. Bu maliyet firmadan firmaya değişiklik gösterse de her durumda tek tek satın alınan SSL sertifikasından çok daha ucuzdur.

Özellikleri Nelerdir?

-Sınırsız sayıda web sitesinin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

-Popüler olan veya olmayan tüm tarayıcılara uyumludur.

-Web sitenizin adres çubuğunda yeşil renk yani güvenli simgesi ve kilit ikonu bulunur.

-Güçlü bir SSL şifrelemesine sahiptir. Böylece gerekli bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesi engellenir.

-Tamamen SEO uyumlu bir yapıya sahiptir. Google da sıralama kaybetmenize neden olmaz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir