Dosya İndirme Süresi Hesaplayıcılar Nasıl Kullanılır?

Dosya İndirme Süresi Hesaplayıcılar Nasıl Kullanılır?

Dosya indirme süresi genellikle kişiler tarafından her zaman gündeme gelen konuların başında olmuştur. Dosya indirmesi süresi birçok etmene bağlı olarak değişebilir. Dosya indirme süresinde rol oynayan en önemli etmen internet hızıdır. İnternet hızınız yüksek MB düzeylerindeyse indirme hızınız oldukça hızlı olacaktır. Aynı zamanda Fiber özelliklere sahip internetlerde de dosya indirme hızının yüksek olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

Türkiye’de birçok kesim 15 MB dolaylarında internet hızı kullanılır. Dolayısıyla bu özellikte olan internetlerde birçok dosya indirme problemi yaşanabiliyor. İnternet hızına göre dosya indirme hızı herkes tarafından merak ediliyor. Dosya indirme hızını hesaplamak için birçok metot bulunur. Bu metotlar şu şekildedir;

İnternet MB Hızı Öğrenme Yöntemi

Dosya indirme sürecini doğrudan etkileyen birinci yöntem internet hızını öğrenmektir. İnternet hızını öğrenerek dosya indirme süresi hakkında tahminde ve hipotezlerde bulunabilir. İnternet platformlarında online internet hızı ölçme araçlarıyla internet hızınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla öğrendiğiniz hızlı limiti üzerinden dosya indirme süresi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İnternet hızınızı test eden programlar sizlere MB bazında hızınızı gösterecektir.

Dosya İndirme Hızı Hesaplama

İnternetinizin hızını test ettikten sonra artık kolaylıkla dosya indirme hızı hesaplaması yapılabilir. Günümüzde gelişen internet teknolojisiyle birlikte internette birçok indirme hızı hesaplayan otomatik online programlar mevcuttur. Bu programlar üzerinden kolaylıkla indirme hızı tespiti yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu online hız hesaplama araçlarının kullanılması oldukça pratiktir. Dosya indirme hızınızı hesaplamak için yapmanız gereken işlem birimlerin dönüşüm hesaplamasını yapmaktır. Birimler arasındaki hesap ilişki genellikle 5 BİT= 5 BYTE şeklinde olur.

Her 5 MB hızın karşılığı 1 MB hızın karşılığına tekabül ediyor. Günümüzde en çok kullanılan dosya indirme hızları aşağıdaki gibidir;

100 MBPS= 12,5MB

75 MBPS= 9.7 MB

50 MBPS = 6,2

35 MBPS = 4,3

 24 MBPS = 3 MB

16 MBPS = 12,4 MB

12 MBPS = 1,5 MB

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir