WordPress Tema Nasıl Kurulur?

Wordpress Tema Nasıl Kurulur?

WordPress Tema Nasıl Kurulur? WordPress altyapıya sahip bir siteye tema yükleme işlemi yapmak için birbirinden farklı tema yükleme yöntemleri bulunmaktadır. Bu WordPress tema yükleme işlemlerini zip dosyası ile tema yükleme, FTP kullanarak tema yükleme ve de direkt olarak WordPress admin paneli üzerinden tema yükleme gibi 3 farklı başlık altında incelememiz mümkündür. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde de bu üç tema yükleme konusu üzerinde bilgilendirici açıklamalara yer verilmiştir. Haydi gelin hep birlikte bu 3 farklı tema yükleme yöntemini inceleyelim.

Zip Dosyası Kullanarak Tema Yükleme İşlemi

WordPress’te Tema Yükleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir? sorusunun cevabını aramakta olan kullanıcılar için tavsiye edilen 3 yöntemden birisi zip dosyası kullanarak tema yüklemektir. WordPress’te panel üzerinden ücretsiz olarak kurulumu gerçekleştirilebilecek olan temalar mevcuttur. Bir de bu temaların yanında ücretli olan WordPress’in kendi özel dizininde yer almayıp başka bir yerden satın alınarak WordPress’e entegre edilmesi gereken temalarda bulunmaktadır. İşte bunun gibi ücretli temalar satın alındığında WordPress’e yükleyebilmek adına zip dosyası olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Verilen zip dosyasını WordPress’e yüklemek ve temayı aktif olarak kullanabilmek için ise şu şekilde bir yol izlenmelidir. Öncelikli olarak WordPress admin paneline giriş yapılır. Ardından sol menü sütununda yer alan “Görünüm” sekmesi altında bulunan temalar bölümüne gidilmelidir. Açılan sayfanın üst bölümünde “Yeni Ekle” butonu bulunmaktadır. Bu butona tıklandıktan sonra “Dosya Seç” seçeneği ekrana yansıyacaktır. Bu bölümden zip dosyasının kayıtlı olduğu hedef klasöre gidilip zip dosyasının yüklenmesi için seçilmesi gerekmektedir. Seçim işlemi tamamlandıktan sonra “Hemen Yükle” seçeneği işaretlenerek tema dosyasının WordPress’e yüklenmesi sağlanmış olur. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra “Etkinleştir” seçeneğine tıklanmasıyla birlikte tema sorunsuz bir şekilde yüklenmiş ve kullanılabilir hale gelmiş olacaktır.

FTP Yöntemiyle Tema Yükleme İşlemi

WordPress’te tema yükleme işlemlerinden bir diğeri de FTP kullanarak tema yüklemesi yapmaktır. Bu yöntemle tema kurulumu yapmak için öncelikli olarak Filezilla gibi güvenilir ve kullanışlı bir FTP programının bilgisayara kurulması gerekmektedir. Ardından sitenizin kod yapısı içerisindeki dosyalarına FTP aracılığıyla erişebilmek adına FTP kullanıcı adı ve şifresi gibi bilgileri yüklenen uygulama içerisindeki uygun bölüme eklemeniz ve bu bilgilerle site dosyalarınızın bulunduğu bölüme bağlanmanız gerekmektedir. Bağlantı işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra seçmiş olduğunuz temanıza ait tema arşivi dosyalarını bilgisayarınıza indirip FTP aracılığıyla sitenizin dosyalarının yer aldığı bölüme aktarmanız gerekmektedir. Temanıza ait dosyaları sitenizin dosya yapısı içerisinde yer alan “public_html” klasöründe yer alan “wp_content” dosyasının içerisindeki “themes” klasörünün içerisine eksiksiz olarak eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi FTP programı aracılığıyla bilgisayarınızın içerisinden “themes” dosyası içerisine sürükle bırak yöntemiyle aktarmanız mümkündür. Aktarım işleminin bitmesinin ardından tema yükleme işlemi tamamlanmış olacaktır. Sonrasında WordPress admin panelindeki temalar bölümünde yüklenen temayı bulup etkinleştirerek kullanabilirsiniz.

WordPress Admin Paneli Üzerinden Tema Yükleme İşlemi

WordPress’te Tema Yükleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir? sorusuna yönelik olarak tavsiye edilen 3 tane yöntemden bir diğeri ve de en kolay olanı hiç şüphesiz WordPress admin paneli üzerinden tema yükleme işlemidir. WordPress’in kendi altyapısında farklı sektörlere hitap eden ve farklı tasarımsal yapılara sahip pek çok ücretsiz tema seçeneği yer almaktadır. Kullanıcıların bu kısımda yer alan ücretsiz temalardan istediklerini site üzerinde deneyerek seçip kullanabilmeleri mümkündür ve bu hususta WordPress’in getirdiği hiçbir kısıtlama durumu söz konusu dahi değildir. İşte bu ücretsiz temalardan birini beğenmiş olup da sitesinde kullanmak isteyen kullanıcılar için bu tip temaların siteye entegre edilmesine dair yapılması gerekenler şu şekildedir. WordPress admin paneli giriş yapılmasının ardından “Görünüm” sekmesi altında yer alan “Temalar” bölümüne tıklanmalıdır. Açılan sayfada ücretsiz temaların bir bölümüne yer verilmiştir. İsteğe göre aynı sayfada yer alan arama çubuğu kullanılarak farklı ücretsiz temalara da ulaşmak mümkündür. Site üzerinde kullanılmak istenen tema seçildikten sonra yapılması gereken işlem sadece temanın üzerine gelerek “Kur” butonuna tıklamak olacaktır. Daha sonrasında WordPress istenen temayı yüklemiş olacaktır. Yükleme tamamlandıktan sonra “Etkinleştir” butonuna tıklanmasıyla birlikte tema artık site üzerinde aktif olarak kullanılabilecek duruma gelmiş olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir