Starlink Nedir?

Starlink Nedir?

Starlink nedir sorusu özellikle de son zamanların çokça konuşulan konuları arasında yer almaktadır. Starlink Amerika Birleşik Devletinin uydu üretimi yapan SpaceX adlı şirketin uydu ile internet erişimini sağlamak için inşa edilen uydu takımyıldızı olarak bilinmektedir. Uydular ise Washington’da bulunan ve ana merkez olan uydu geliştirme tesisinde yapılmaktadır. Oluşturulan takımyıldızlarının oluşumu ise beraber çalışma sonrası seri şekilde üretilen bin tane küçük uydu birleşimiyle gerçekleşmektedir. Firmanın amaçları ise uyduların belirli kısmını orduya satmak bir kısmını ise keşif amaçlı olarak bilim için kullanmaktır.2020 yılının Eylül ayı ile birlikte takımyıldızı adı da verilen 775 adet uydu konumlandırıldı. Her iki hafta olmak üzere belirli aralıklarla gerçekleştirilen uydu fırlatmaları ile birlikte toplam uydu sayısını arttırmak ve 42.000 ulaştırmak hedeflenmektedir. Beta denemelerine başlamış olan şirket ise Starlink internet projesi için on iki bin uyduyu uzaya fırlatmayı amaçlıyor. Uzaydan internet sağlama projesi olarak da bilinen Starlink için hem dünyada hem de Türkiye’de kullanım başladı. Starlink internet tarayıcısının hem ülkenin bilimi hem de diğer ülkelerin internet ihtiyacını karşılayan geniş ölçekli bir proje olması bekleniyor.

Starlink Ücreti Nedir Ve Ön Siparişi Nasıl Yapılır?

Starlink ücreti ve Starlink ön siparişi özellikle dünyada ve Türkiye’de merak edilen ve talepte bulunulan sistemler arasında yer aldı. Starlink kapasitesi sınırlı bir proje olmasından dolayı bir depozito ücreti ödenmesi gerekiyor bu ücret ise yaklaşık olarak 99 dolardır. İnternet hizmetini kullanmak için bir diğer gereklilik ise başlangıç kitinin satın alınmasıdır. Önemli miktarda internet yeterliliği sağlayan Starlink projesinin amacı ise dünya genelinde internet adına önemli miktarda talebin karşılanmasını sağlamaktır. Starlink hizmetinin amaçları ayrıca kullanımı bakımında yeterlilikleri ve fırsatları ilgi çekici gelmesiyle hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken Starlink internet sitesine giriş yapılması olacaktır. Kişilerden ön sipariş için istenilen ilk adım ise mail adresini girmek sonrasında ise konumunu seçerek belirlemesi istenmektedir. İstenilen bilgilerin doğrulanmasının ardından projenin hizmeti kişiye vereceği tarih sistem tarafından belirtilecektir. Projeye başvuru sonrası verilecek olan 99 dolar ise hizmetten yararlanmasa dahi kişiye tekrar verilmeyecektir herhangi bir geri iadesi olmayacaktır. Bu konuda kişilerin hizmeti tercih etmeden konumlarıyla olan eşleşmeye bakmaları önerilmektedir.

Starlink Ne Zaman Tamamlanacak?

Starlink projesi Elon Musk tarafından ortaya konan ve oldukça ilgi gören bir projedir ancak projenin prosedürünün tamamlanması için gerekli olan bir takim işlemler gereklidir. Starlink projesinin prosedür kısmının tamamlanması tahmini olarak 2027 yılını bulacağı bilinmektedir. Projenin devamı ve ilerlemesi için uzayda büyük bir internet uydu ağı kurulması gerekmektedir sonrasında kurulan uyu ağıyla küresel hizmet verilecektir. 2027 yılında tamamlanması gereken internet hizmeti daha erken tarihlerde de hayata geçebilecektir. Ayrıca Starlink internet sağlayıcıları 2021 yılının son ayları itibariyle Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir