Google Earth Nasıl Kullanılır?

Google Earth Nasıl Kullanılır?

Gelişen teknolojiyle birlikte dünyanın her yerini dijital olarak görmemiz mümkün hale gelmiştir. Google şirketinin geliştirdiği Google Earth ile dünyanın her yerini keşfedebilirsiniz.

Google earth, uydular tarafından çekilmiş sokak fotoğraflarını derleyerek gitmediğiniz yerleri gezmenize yarayan bir harita gösterme uygulamasıdır. Sokaklar arasında gezinti yaparak istediğiniz yerleri keşfedebilirsiniz.

Peki Google Earth ne işe yarar? Özellikleri nelerdir? Cihazınıza nasıl Google Earth indirebilirsiniz? İşte Google Earth hakkında bilmeniz gereken detaylar.

Google Earth Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Google Earth harita uygulaması dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Google Earth sayesinde incelemek istediğiniz bölgenin detaylı fotoğraflarına ulaşarak bunları web sayfası üzerinden bilgisayarınıza kaydedilebilirsiniz. Koordinatları belirli olan yerlere Google Earth ile ulaşmak oldukça kolaydır. Uygulama kolay ve işlevsel olsa da bazıları güvenlik tehditi oluşturabileceğini savunmaktadır. Google bu durumun önüne geçmek için güncel görüntüler yerine birkaç sene öncesine ait fotoğrafları Earth üzerinde kullanmaktadır.

Google Earth’ ün sunduğu bazı imkanlar şöyle sıralanabilir:

– Google Earth’ te araçlar seçeneğinden uçuş simülasyonunu seçerek bir uçuş simülatörü gerçekleştirebilirsiniz. Bu özellik ile istediğiniz yerlere uçakla gezi sağlayabilirsiniz.

Earth View ile mekanların uzaydan görünümünü keşfedebilirsiniz.

– Gezgin özelliğiyle bilinen Google Earth Highlight Tour özelliğiyle gezgin turu sağlamaktadır.

-Navigasyona ihtiyaç duyduğunuz durumlarda Google Earth’ ü kullanabilirsiniz. Sürekli güncellenen programda trafik durumu, yol bilgisi, hava durumu tahminleri, askeri alan ve yasak bölgeler gösterilmektedir. Bu verilere ulaşmak için gerekli eklentileri kurmalısınız.

-Ülkelerin yanı sıra samanyolu üzerinden de gezi düzenlemeniz mümkündür. Uygulama dünya dışı gezegenleri de görmenize olanak sağlamaktadır. Merak ettiğiniz gezegenleri adım adım gezerek zaman içerisindeki görünümleri karşılaştırabilirsiniz.

-Google Earth ile teknolojinin imkanlarını kullanarak dilediğiniz ülkenin sokaklarında tur atabilirsiniz. Coğrafi yapı ve şehirleri sanal tur ile yakından inceleyebilirsiniz.

-Sistemdeki yerel işletmeleri ve binaları üç boyutlu görerek yer işareti atayabilirsiniz.

Google Earth Nasıl İndirilir?

Google Earth; Windows, IOS ve Android sistemlerinin desteklediği bir uygulamadır. Mobil cihazınıza App Store veya Google Play Store üzerinden uygulamayı ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlayabillirsiniz.

Google Earth’ de Harita Nasıl Kaydedilir?

Google Earth ve Google Earth Pro versiyonlarında haritalarınızı kaydetmeniz mümkündür. Aradığınız yerleri kolayca bulmak için etiket ve simgeler kullanarak lokasyonunuzu kayıt altında tutabilirsiniz. Uygulamada tüm verileriniz kaydedilebilir durumdadır.

Windows işletim sisteminde kaydetme işlemi şu şekilde yapılır:

-Google Earth uygulaması veya web sitesi üzerinden seçmek istediğiniz konumu belirleyin. ‘Yerler’ seçeneğinin altında bulunan panele girip ‘Yerlerim’ e tıklayın. Çift tıkladıktan sonra üstteki menüden ‘Dosya’ ve ‘Görüntüyü Kaydet’ seçeneklerini onaylayın. Dosyayı kaydedeceğiniz klasöre tıkladıktan sonra haritaya vermek istediğiniz ismi yazın ve kaydedin.

Windows işletim sisteminde kaydetme işlemi şu şekilde yapılır:

-MAC cihazınızda Google Earth’e girerek haritadan istediğiniz lokasyonu seçin. ‘Yerler’ seçeneğinin altında bulunan panele girip ‘Yerlerim’ e tıklayın. Çift tıkladıktan sonra üstteki menüden ‘Dosya’ ve ‘Görüntüyü Kaydet’ seçeneklerini onaylayın. Haritanıza vereceğiniz ismi Farklı Kaydet alanına yazın.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir