Oracle Nedir ?

Oracle Nedir ?

Oracle, California’dan (ABD) bir yazılım ve donanım üreticisidir. Şirket 1977’de kuruldu ve en çok kurumsal müşterilere satılan Oracle Veritabanı yazılımı ile tanınıyor. Oracle’ın “babası”, IBM’in o zamanki sistem veritabanı ile uyumlu bir program geliştirmek isteyen Lawrence J. Ellison veya kısaca Larry Ellisondur. Ellison, Ed Oates ve Bob Miner ile birlikte çalıştı ve yazılımın ilk sürümünü başlattı. Şirket o dönemde Yazılım Geliştirme Laboratuvarları adı altında faaliyet gösteriyordu ve 1979 yılına kadar CIA için çalıştı. Bundan sonra, İlişkisel Yazılım olarak yeniden adlandırıldı. İlk piyasaya sürüldüğünde, sürüm 1 olarak adlandırılan yazılımın kötü satacağından korkulduğundan, ürün sürüm 2 olarak piyasaya sürüldü. 1983 yılında tamamen C programlama dilinde VAX mimarisine sahip bilgisayarlar için yeniden yazılan sürüm 3’ten sonra, bugün hala geçerli olan Oracle adında bir başka yeniden adlandırma gerçekleşti. Artan başarı ile çeşitli şirketler veya ürün grupları diğer şirketler tarafından devralındı ​​ve daha da geliştirildi. 1994 yılında Oracle, bugün hala merkezinin bulunduğu Silicon Valley, Redwood City’deki yeni genel merkezine taşındı. Larry Ellison, 2014 yılında Yönetim Kurulu’na taşınana kadar uzun yıllar CEO olarak görev yaptı.

Oracle Veritabanı Mimarisi

Diğer ilişkisel veritabanı yönetim sistemleri (RDBMS) gibi, Oracle Database de veritabanı yöneticilerinin (DBA’lar), veri analistlerinin ve diğer BT uzmanlarının veritabanlarını yönetmek ve bunlarda depolanan verileri sorgulamak için kullandığı standart bir programlama dili olan SQL üzerine kurulmuştur. Oracle yazılımı, Oracle tarafından geliştirilen ve RDBMS (İlişkisel veri tabanı yönetim sistemi) satıcıları arasında yaygın bir uygulama olan standart SQL’e bir dizi tescilli programlama uzantısı ekleyen bir çözüm olan PL SQL’e bağlıdır. Oracle Database, Java ve PL/SQL’de programlamayı destekler. Java ile yazılan programlar ise PL SQL ile çağrılabilir. Diğer ilişkisel veritabanı teknolojileri gibi, Oracle Veritabanı da farklı tablolardaki ilgili veri öğelerini birbirine bağlayan bir satır ve sütun tablosu yapısı kullanır. Bu, kullanıcıların işleme ihtiyaçlarını karşılamak için aynı verileri birden çok tabloda saklama ihtiyacını ortadan kaldırır. İlişkisel model ayrıca veri doğruluğunu korumak için bir dizi bütünlük kısıtlaması sunar. Bu kontroller, AKID özellikleri olarak bilinen atomiklik, tutarlılık, izolasyon ve kalıcılık ilkelerine daha geniş bir uyumun parçasıdır ve veritabanı işlemlerinin güvenilir bir şekilde işlenmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

Oracle Ürünleri ve Stratejisi

Veritabanı yazılımına ek olarak Oracle, özellikle satın aldığı çok sayıda şirket nedeniyle geniş bir portföy sunmaktadır. Şu anda, E-Business and Collaboration Suite ile geliştirme odağı, Microsoft, IBM ve SAP gibi büyük oyuncuların halihazırda faaliyet gösterdiği bir pazar olan ERP yazılımı ve grup yazılımı üzerindedir. SAP aynı zamanda kurumsal çözümler alanında ana rakip ve Oracle’ın “yakın düşmanı”. 2010 yılında Kaliforniyalılar, Alman üreticiye karşı bir yazılım korsanlığı davası kazandı ve 1,3 milyar dolar tazminat aldı.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir