Marka Emniyeti Nedir ?

Marka Emniyeti Nedir ?

Ürün ya da hizmetler içinde benzer olanlar için ayırt etme amacı ile kullanılan ayırt edici işarete marka denir. Kullanılan sözcük, harf, şekil, sayı, ambalaj gibi birçok özelliğin birlikte sunuluşu marka olarak değerlendirilmekte olup markadaki ürün ya da hizmetleri koruyan sisteme de marka koruması (marka emniyeti) denmektedir.

Markalar için özel yasa ile getirilen ve markaları koruyan sisteme ise marka tescili denmektedir. Tescili olmayan bir ürün ya da hizmetin herkes tarafından kullanımı mümkün olup sizin ürettiğiniz bir markanın tescilini almadığınız durumda hak sahipliği talep edemeyeceğiniz için bir başkası sizin markanızın tescilini almak için herhangi bir sorunla karşılaşmaz ve marka için tescil alabilme hakkı vardır. Bu sebeple kurduğunuz marka için söz sahibi olmak ve markanızı korumak istiyorsanız tescil alarak marka emniyetinizi sağlayabilmeniz adına yararlı olacaktır.

Herhangi bir hizmet ya da ürün için kullanılmak üzere yaptığınız marka seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken birinci seçenek seçilen işaretin diğer markalardan farklı, özgün bir ürün olmasıdır.

MARKA EMNİYETİ NASIL SAĞLANABİLİR?

Marka emniyetini sağlamanın en önemli faktörü markaya tescil almaktır. Tabi ki marka tescili sırasında da dikkat edilen durumlar mevcuttur. Markanın seçimi ile marka tescilin kapsayacağı tüm ürün ve tüm hizmetlerin saptanması en önemli konudur. Benzer hizmet ve benzer ürünlerden farklılıkları olan bir marka seçilmesi gerekli olup marka tescillerini içinde barındıran koruma tescil edilecek marka ve bu markanın ürünler listesi ile kayıtlara geçeceği için ürün listesi hazırlarken titiz, düzenli ve çok özenli çalışılması gerekmektedir. Markanızın ürün listesinde belirtilen tüm ürünler beş yıl içinde ürün listesin yazılı olan ürünlerde kullanımı zorunlu olacaktır ancak istek üzerine bu süre zarfında iptal talebinin hakkı marka sahiplerine sunulmuştur.

MARKA TESCİL SÜRECİ NE ŞEKİLDE İLERLER?

Marka tescili başvurusu yapılmadan önce aynı başvuru bulunup bulunmadığı konusunda Türk Patent Enstitüsü tarafından araştırılır ve bu araştırma için belirli bir ücret ödenmesi gerekir. Bu araştırma sonucunda tescil talep edip edemeyeceğiniz ortaya çıkar.

Ardından Türk Patent Enstitüsü tarafından evrak doğruluğu ve diğer markalar ile benzerlikleri incelenir ve bu inceleme ortalama 10 ay sürmektedir, olumlu bulunan başvurular neticesinde Resmi Marka Bülteni ile 3 ay süresinde üçüncü şahıslar için itiraz süreci başlar ve bu süre bittiği tarihten itibaren itirazlar kabul edilmez.

Eğer tescil talep edilen marka için hiçbir itiraz bulunmaz ise başvuru tarihinden itibaren 10-12 ay içerisinde tescil talebi sonuçlanır. Bir markanın korunma süresi 10 yıldır. Bu süre bittiğinde markanız için tekrar tescil almak yani marka tescilinizin yenilenmesini istemeniz durumunda belirli bir harç ücreti yatırmanız gerekecek ve bu ücret 10 yılın sonunda ilk altı ay ödemeniz gereken en düşük meblağda olacaktır.

MARKA EMNİYETİ

Tüm bu süreç sonunda marka emniyetinizi sağlamak için en ideal yolu seçerek tescil aldığınız taktirde hukuki boyutlarda da markanızı koruma altına almış olursunuz. Marka emniyeti sizi üçüncü şahısların ürününüzün özgünlüğünü bozasına olanak vermeyecek ve markanız için tüm söz sahibi sizin olmanızı sağlayacaktır. Ürününüzün tasarımını çalma, hizmetlerinizde aynı özellikleri görmenizi sağlamayacak kapsamlı bir koruma ancak marka için talep edilecek tescil ile mümkündür. Markanızın tescilini aldığınız taktirde hukuki olarak tüm haklar sizde olacağı için markanızın isminden tüm ürünlerinizin ambalaj tipine kadar aklınıza gelebilecek her şey çalınma ve markanızın üzerinde hak iddia edilmesinden sizi tam anlamıyla koruyan bir kalkan olur.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir