Reklam Zaman Planlaması Nedir?

Reklam Zaman Planlaması Nedir?

Günümüzde dijital pazarlama gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Dijital pazarlama dünyasında rakiplerinizin önüne geçmek için iyi bir reklam stratejisi yönetmeniz gerekir. Reklam harcamaları için bütçeniz kısıtlıysa minimum harcamayla maksimum verim elde etmeniz mümkündür.

Google AdWords reklam zaman planlaması sayesinde, işletmenizin reklamını belirlediğiniz en faydalı gün ve saatlerde yayınlayabilirsiniz. Peki reklam zaman planlaması nedir? Önemi nedir, nasıl kullanılır? Reklam zaman planlaması hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda derledik.

Reklam Planlaması Nedir?

Reklam planlaması, belirlediğiniz tarih ve saatlerde reklamınızın yayınlanmasıdır. İşletmenizin hizmet sağladığı, dönüş yapabileceğiniz saatler veya internette bu sorgunun en fazla aranabileceği zaman dilimleri belirlenerek reklamın aktif olması sağlanabilir.

Reklam zaman planlaması ile reklamlarınızın hangi gün ve saatlerde gösterileceğini belirlemenin yanı sıra teklif ayarlamaları yapabilirsiniz. Belirlediğiniz gün ve saatlerde tekliflerinizi düşürecek veya yükseltecek düzenlemeler oluşturabilirsiniz.

Reklam Zaman Planlaması Neden Önemlidir?

Google reklam zaman planlaması, reklam bütçesinin verimli kullanılmasını sağlar. Bu sayede reklam süreçlerini uzatma ve yeni reklam verme işlemleri için bütçe arttırılmış olur.

Google reklam zaman planlamasının önemi; reklam bütçelerinin doğru ve tasarruflu kullanımının sağlamasıdır. Google Ads reklamlar için zaman planlaması yapabilmeyi kolaylaştırır. Reklam verenlere reklamlarla ile ilgili tüm istatistikler sunulmaktadır. Hedef kitlelerin yarar sağladığı saat aralıkları belirlenerek maksimum reklam performansı sağlanmış olur. Böylelikle müşterilerin en çok dönüş yaptığı saatler belirlenerek odaklanması gerekilen zaman dilimleri belirlenir ve kar sağlamayan zaman aralıkları için gereksiz reklam ücreti ödenmesi önlenir.

Google Ads’ de Reklam Zaman Planlamasının Avantajları Nelerdir?

Google Ads’ de reklam zaman planlamasının en büyük avantajı, analiz sonuçlarına göre en çok dönüş alan gün ve saatlerin belirlenebilmesidir. Bu analiz sonucunda yoğun dönüşüm alan zaman aralıklarına yoğunlaşarak diğer vakitler için bütçenin boşa gitmesi engellenmiş olur.

Özellikle belirli zaman aralıklarında ürün ve hizmet sunan işletmeler en fazla sipariş aldıkları saatler için reklam vermeyi tercih etmelidir. 7 gün 24 saat boyunca hizmet vermeyen işletmeler için reklamları bir süreliğine durdurup sonra yeniden başlatmak pratik bir yol olmadığı içim reklam yayın zaman planlaması kullanılmalıdır.

Reklam İçin En Uygun Zamanlar Nasıl Belirlenir?

Google reklam zaman planlaması yapılması için öncelikle gerekli veriler toplanmalıdır. Daha önce Google Ads reklam özelliklerinden yararlanmayan kişiler, ellerinde bir veri olmadığından verecekleri ilk reklam ile veri toplamaya başlamalıdır.

Özel reklam zaman planlaması oluşturulmaması halinde verilen reklamlar haftanın 7 günü 24 saat boyunca yayınlanır. Yayınlanan reklamların geri dönüş analizleri istatistikler şeklinde kişiye ulaştırılır. Bu verilerle hangi gün ve saatlerde en fazla tıklanma alındığı incelenerek en uygun zaman planlaması yapılır.

Reklam Zaman Planlaması Nasıl Kullanılır?

Reklam zaman planlaması aracını kullanmak için Kampanya > Ayarlar > Gelişmiş ayarlar > Reklam yayını zaman planlaması > Düzenle adımları takip edilir. ‘Zaman aralığı’ sütununa tıklayarak yayınlanacak reklamın yayınlanma saatlerini planlayabilirsiniz. Bu sütunda zaman aralığı seçilen giriş kutusu üzerinde ikiden fazla zaman aralığı seçmeniz mümkündür. ‘Başka bir zaman aralığı ekle’ seçeneğine tıklayarak diğer zaman aralıklarını girebilirsiniz. İşlemleri tamamladıktan sonra kaydederek reklamınızın yayınlanmasını onaylamalısınız.

Google Ads reklam zaman planlaması ayarı yapmadan önce bilmeniz gereken üç şey bulunmaktadır:

  1. Google Ads kurduğunuzda varsayılan hesap ayarları ve saat dilimi ayarlanmış olur.
  2. Google Ads hesabınızı kurduğunuzda daha sonra değiştiremeyeceğiniz için ülke ve saat dilimini doğru seçmelisiniz.
  3. Google Ads üzerinde sadece 1 saat dilimi seçebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir