Mobil Uygulamalar İçin Güvenlik Ne Kadar Önemli?

Mobil Uygulamalar İçin Güvenlik Ne Kadar Önemli?

Teknolojinin gelişip ilerlemesi ile mobil uygulama kullanımı da her geçen gün daha fazla olmaya başladı. Günümüzde kullanıcılar istedikleri her konu ile ilgili olarak mobil uygulama bulabilir. Bunun yanında her geçen gün yeni mobil uygulamalar da geliştirilmektedir.

Mobil uygulamalarda çoğunlukla performans ile tasarıma dikkat edilir. Ancak mobil uygulamalarda güvenlik konusu da son derece önemlidir. Hem Android hem de İOS uygulamalarında mobil uygulama indirme işlemlerinde güvenlik konularına dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Mobil Uygulama Üreticilerinin Dikkat Etmesi Gereken Konular

Mobil uygulama üreticilerinin güvenlik konusuna hassasiyet göstermesi son derece önemlidir. Bu sayede uygulamaların tercih edilme oranı çok daha artacaktır. Uygulama geliştiriciler genelde performansı ön planda tutar. Bunun yanı sıra güvenlik önlemlerinin artırılması halinde uygulamanın performansının düşeceği de göz önünde bulundurulur.

Uygulamaların beğenilmesi durumunda kişilerin telefonlarında uzun süre kalacaktır. Kullanıcıların uygulamaları uzun süre kullanmaları da güvenlik ile ilgili birtakım problemlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda uygulamaların ilgi görmesi güvenlik ile ilgili risklerin artmasına da neden olur. Bu gibi durumlarda kullanıcılar uygulama ile ilgili bir güvenlik problemi yaşadığı zaman rakip geliştiricinin uygulamasına yönelecektir. Bu nedenle mobil uygulama güvenliği konularına dikkat etmek önemlidir.

Mobil Uygulamalarda Güvenlik Önlemi Nasıl Alınır?

Uygulamaların kurulum dosyalarının değiştirilmesi gibi durumların önüne geçmek adına uygulamanın farklı marketlerde yayınlanması engellenmelidir. Bunun için uygulama dosyalarının sunucudan kontrol edilebilir olmasına dikkat edilmelidir.

Android uygulama geliştirme aşamasında sadece ihtiyaç duyulan yetkilere yer verilmesi gerekir. Mobil uygulama geliştirme de en fazla yapılan hatalardan biri uygulama geliştiricilerin notları ve kullanmış olduğu şifrelerin sonradan görülebilir olmasıdır. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmak oldukça önemlidir.

Android ve İOS uygulamaları için saklanması gereken verilerin şifrelenmesi ve buna uygun bir şekilde klasörde saklanması gerekir. Uygulamanın kullanım aşamasında hassas bilgilerin cihazlara kaydedilmesi oldukça tehlikelidir. Saklanmasının gerekli olduğu hallerde şifre ve klasörleme yöntemlerinin etkili bir şekilde kullanılması ve bu sayede güvenlik sorunlarının önüne geçilmesi gerekir.

Mobil Uygulamalarda Veri Sızıntı Riskleri Nelerdir?

Mobil uygulamalar ile kullanıcılara ait telefon kayıtları, adres defterleri, konumları gibi pek çok bilgiye erişim son derece kolay bir şekilde gerçekleşir. Ancak burada büyük bir risk faktörü bulunur. Mobil uygulamalarda yer alan kişisel veriler kötü niyetli kişilerin hedefi olabilir.

Veri sızıntısı riskleri önemli güvenlik problemleri arasında yer alır. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmak son derece önemlidir. Bunun yanında kırılmış kripto algoritması tercih etmek, sunucu kontrollerinin zayıf olması gibi problemler de uygulamada güvenlik sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Güvenlik problemleri ile ilgili doğru önlemlerin alınması mobil uygulamaların daha fazla kişi tarafından tercih edilmesini sağlar.

Mobil Uygulamalar İçin Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Mobil uygulama geliştiricilerim AndroidManifest.xml dosyasına dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu dosya uygulama ile ilgili izinleri ister. Uygulama geliştiricilerin kullanıcılardan gerekli izinleri alabilmesi için AndroidManifest.xml dosyasını eklemesi gerekir. Android’in eski sürümlerinde exported özelliği true olarak bulunur. Yani geliştiricilerin exported özelliğini false olarak değiştirmediği durumlarda kişilerin depolama alanına girmesi mümkündür.

Verilerin şifresiz bir şekilde tutulması bu verilere erişimin kolay olmasını sağlar. Saldırganların mobil cihazlara fiziksel olarak ulaşması halinde yazılımlar üzerinden kişisel verilere ulaşması mümkün olur. Bunun yanı sıra bu bilgilere erişmek için zararlı bir yazılım geliştirmek de mümkündür.

Uygulamalarda kullanılan API’lar haberleşmede şifreleme kullanmıyorsa saldırganlar haberleşme verilerine rahatlıkla ulaşabilir. Bunun yanında uygulamalarda kimlik doğrulama adımlarının da doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir